Петричкият бизнесмен Лъчо Мазния оглави офшорка, превъртяла продажбата на апартамент за 2.2 млн. лв. на банкера Цв. Василев
Известният петрички бизнесмен Лъчезар Митов Петков, придобил прякора Лъчо Мазния около ДДС афера с рапично олио, осъден за подкуп към двамата митничари и в момента с чисто досие, се е отдал на ново поприще – имотни и финансови сделки. Той е представител на регистрираната на Сейшелите фирма, свързана с един от най-скандалните имоти в България, освен това върти 2 от фирмите, доказано участвали в източването на КТБ.
Сейшелската фирма е „Спешъл Пропъртис ЛТД“. За 1 г. петричкият бизнесмен е успял да влезе в управлението на всичките й дъщерни дружества в България, чрез една от които е реализирана сделка, за която би й завидял всеки брокер.
Пробивът на Петков в офшорката е през март 2020 г., когато сменя на поста й управител софиянката от „Овча купел” Доля Миронова Начева във фирма “ИСП инвест” ЕООД. Фирмата е собственост на „Спешъл Пропъртис ЛТД“ и е с капитал от 2000 лв.
На 1 октомври 2020 г. популярният като Лъчо Мазния става пълномощник на директора на „Спешъл Пропъртис ЛТД“ Матю Брадли и резонно месец по-късно става управител и на другата фирма на офшорката в България – “Спешъл Пропъртис България” ЕООД.
На 13.11.2020 г. Петков оглавява и Съвета на директорите на “Спешъл Инвест” ЕАД. До 13 февруари 2017 г. фирмата е била с регистриран капитал от 50 000 лв., но на този ден рязко го е вдигнала на 2 249 000 лв. Според проверка във фирмените регистри вноската е непарична и доста атрактивна – става въпрос за апартамент на 2 нива от 1206.82 кв.м на пъпа на София – ул. „Аксаков“ №10, над култовата градинка „Кристал“. Въпросният апартамент е апортиран заедно с 22,93 % идеални части от мястото, върху което е построена сградата. Оценката му в момента на апорта е 2 199 000 лв., но според софиянци с имоти наоколо тя е силно занижена, защото предишният му собственик е направил вътре ремонти за много милиони. А предишният собственик е не кой да е, а прословутият банкер Цветан Василев, който след рухването на КТБ през юни 2014 г. се скри в Белград, откъдето дистанционно върви делото, което България води срещу него и още 17 души за най-голямото банково източване в страната.
Апартаментът на Цв. Василев е в активите на “Спешъл Инвест” ЕАД от февруари 2017 г. до 19 юни 2020 г., когато сейшелската фирма го продава на финансиста Емил Хърсев. Според Имотния регистър Хърсев го е купил чрез фирмата си „Хора Дива“ ООД.
Другите 2 фирми с участието на петричкия бизнесмен Лъчезар Петков са специализирани във финансови сделки. Става въпрос за „Лодж Пропърти“ АД и „Кронос Лимитед“ ЕООД, в които петричкият бизнесмен се появява на 7 декември 2020 г.
„Кронос лимитед“ му струва евтино – купува я срещу 2 лв. от Костадин Иванов Златински, а в „Лодж Пропърти“ АД се озовава в Съвета на директорите заедно с Георги Пазвантов и Йолита Тодорова. Капиталът на тази фирма е впечатляващ – 49 301 100 лв., които са непарична вноска – вземане на „Кронос лимитед“ към „Лодж Пропърти“ в размер на 19 917 100 лв. и на „Фобос консулт“ ЕООД към „Лодж Пропърти“ за 29 334 000 лв. След дълга серия цесии между десетки фирми първоизточник на капитала всъщност се оказват 3 фирми, оповестени от Спецпрокуратурата като дружества под контрола на Цветан Василев, част от структурата на т.нар. „дружества-бушони“, с огромни по размер кредити към КТБ АД, които и към настоящия момент не са погасени.
Преди да влезе в бизнеса с големите апартаменти и големите пари, Лъчезар Петков се прочу с участието си в ДДС афера при внос на рапично олио. Той бе арестуван заедно с мъжа на бившата НДСВ депутатка Теодора Дренска – Цанко Дренски, и петричаните Живко Карадалиев и Георги Стоянов, и получи обвинение за неплащане на данъци в особено големи размери – 183 069 лева, чрез използване на фалшиви фактури при няколко вноса на рапично олио от Гърция в периода 16.07.-17.09.1998 г. Покрай тази афера на Лъчезар Петков му лепнаха прякора Лъчо Мазния. Делото обаче бе прекратено заради изтекла давност, Дренски и Карадалиев бяха оправдани и последният дори осъди прокуратурата на 31 000 лв. за неимуществени вреди, които претърпял заради неправилно обвинение и забавено правосъдие.
Лъчезар Петков бе на прицела на Темида и за „свинска афера”. Той бе обвинен, че през 2005 г. е направил опит да внесе контрабандно през митница Кулата 770 кашона свинско филе и 140 кашона бонфиле на обща стойност 124 603 лв., като предложил 10 000 евро на двама митничари. През 2008 г. Окръжен съд – Благоевград го призна за виновен по двете обвинения и го осъди на 2,5 г. условно и глоба от 25 000 лв., делото обаче бе връщано 2 пъти от САС и накрая Мазния бе оправдан за контрабандата, а за подкупа на митничарите получи 1 г. и 6 месеца условно и глоба от 2000 лв.
Впоследствие Лъчезар Петков бе обвинен и за безакцизни цигари, арестуваха го и след наркосделка в района на петричките оранжерии, но в момента видимо изцяло е загърбил миналото и се е отдал на сериозен бизнес.
БОРЯНА ЦОНЕВА