Петнадесет случая на коклюш са регистрирани в област Благоевград от началото на годината
Петнадесет случая на коклюш са потвърдени и регистрирани в област Благоевград, каза за БТА директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) д-р Веселка Мончева. Случаите са при бебета до една година и деца до 16 години.
Довчера разпространението на заболяването вървеше плавно, по един – два случая от началото на годината, но вчера бяха регистрирани четири нови случая на коклюш, посочи д-р Мончева. Заболяването при 15-те деца, при които е потвърдено, протича леко, само четири от тях бяха хоспитализирани. В момента има едно бебе, което е хоспитализирано в столицата, всички останали заразени са излекувани или се лекуват в домашни условия, поясни директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ – Благоевград.
Случаите са два от Разлог, по един в Банско и Сандански, останалите 11 са в Благоевград. Карантинираните паралелки в областта са общо пет – четири в Благоевград и една в Разлог. Това е по-лека карантина, не както карантината в домашни условия при COVID - 19, поясни д-р Мончева. Тя обясни, че контактните деца продължават да посещават училище, но не се смесват със занятията на други паралелки – междучасията са в различно време, не се посещава училищен стол заедно с останалите ученици, ползва се отделен вход на учебното заведение.
Заболяването започва със зачервено гърло, запушен нос, появява се суха, кратка кашлица, която се задълбочава и става на по-чести интервали. Лечението е с антибиотици, но при поява на симптоми е добре по-бързо пациентите да се обърнат за консултация към лекар, каза д-р Мончева.
Характерно за коклюша е, че се разпространява основно през пролетно – летния сезон, така че се очаква да има увеличение в броя на заболелите, коментира още д-р Веселка Мончева. По отношение на превенцията, особено при новородените деца, е хубаво да се спазва домашна карантина. „Ненапразно бабите едно време са казвали 40 дни бебето трябва да си стои вкъщи и да има по-малко контакти с възрастните. И сега е хубаво да се спазват тези препоръки“, посочи д-р Мончева. Другите мерки са свързани с хигиената и носенето на предпазна маска, особено на места, където има повече хора.
Другото основно е, при пропусната имунизация родителите да се активизират да имунизират децата си при личните лекари, каза още д-р Мончева. Ваксината срещу коклюш е поливалентна и е за още пет заболявания. Тя се поставя през втори, трети и четвърти месец, три поредни приема, след което има реваксинации на 16-месечна възраст, на шест години и на 12 години.БТА/ Десислава Велкова