Пенсионер осъди телеком заради дефектен телефон

04 Октомври 2024 | 10:51
0 коментара
Криминално
България
Пенсионер осъди телеком заради дефектен телефон

С цената на много нерви и упоритост, пенсионер от Пловдив успя да осъди телекомуникационна компания. След две дела – в Районен и Окръжен съд, Рашко Рашков вече има постъпили по банковата си сметка над хиляда лева за претърпени имуществени и неимуществени вреди.

Сагата на 78-годишния пенсионер започнала през 2021 г. със закупуването на мобилен телефон от магазин на „Йетел“. На пръв поглед цената му изглеждала много атрактивна – 234 лева, при положение че в съседен магазин от голяма верига същият модел струвал 319 лева.

Още от началото обаче апаратът непрекъснато давал дефекти, дори, по думите на потърпевшия, не можел да се зарежда добре, което практически го правело неизползваем. След безконечни обиколки по магазините на компанията в Пловдив, накрая му предложили вариант да остави телефона си в оторизиран сервиз, за да ползва гаранцията, а през това време да ползва „оборотен“ телефон, предоставен му от компанията.

До това обаче така и не се стигнало, защото „такъв се предоставя на нашите клиенти само в случай че има наличен в съответния магазин“, както обясняват по-късно в писмо до клиента си от „Йетел“. Иначе, човекът старателно обиколил шест обекта на телекома в Пловдив и в нито един от тях „оборотен“ не се намерил.

Злополучният телефон три пъти, през няколко месеца, влизал в оторизирания сервиз, но пак дефектирал, а пенсионерът се чудел какво да прави през това време без мобилна връзка с близките си. При третата поредна совалка до сервиза Рашко Рашков просто отказал да си вземе обратно апарата, тъй като „изглеждаше в абсолютно неприемлив търговски вид, мръсен и с премахнат стъклен протектор“, посочва в писмо до „Марица“ той.

По неволя възрастният човек изчел Закона за защита на потребителите и на база на чл. 114, ал. 1 от него отказал да получи приемно-предавателния протокол, че си взема апарата. Въпросният член дава право на клиента да развали договора или да получи отстъпка в цената.

Рашков избрал първото. Но за целта първо трябвало да си плати законовата неустойка при разваляне на договор в размер на 178 лева. „Тоест аз оставам без телефон, защото той още в начало не работи, плащам неустойка и в крайна сметка, си купувам нов от магазина за още няколкостотин лева“, коментира ядосан пенсионерът.

Не оставил нещата така и решил да си търси правата по съдебен ред. Районният съд отсъдил в негова полза, но юристите на „Йетел“ обжалвали. Окръжният съд обаче потвърждава решението на първа инстанция и осъжда телекомуникационната компания да плати на Рашков 248.76 лева имуществени вреди, 400 лева неимуществени вреди плюс адвокатския хонорар на стойност 400 лева. След повече от месец парите вече са в банковата му сметка.

„През цялото това време аз изпитвах чувството на унижение заради това, че едва ли не се молех да ми ремонтират новозакупения апарат, че не ме уважават като потребител и за това, че загубих много време в празни и безрезултатни разговори със служители на телекома. Стигнах до извода, че у нас е много трудно да упражняваш правата на потребител, въпреки наличието на съответните закони“, коментира Рашко Рашков.

Добавете Вашия коментар

TOP