Партията на Бареков "България без цензура" е първата извънпарламентарна политическа сила
"България без цензура" е най-голямата извънпарламентарна политическа сила. Това става ясно от данните в последното проучване на "Медиана". Формацията е повишила три пъти доверието към себе си през последните седмици и сега самостоятелно постига резултат от 7,1%, който я класира на четвърто място в едни предстоящи парламентарни избори. Зад нея в таблицата остава Реформаторският блок, който за една година е загубил над 2% от доверието към себе си и сега за тях биха гласували 6,4% от хората.
При едно явяване на "България без цензура" заедно с ВМРО и ЗНС обаче резултатът би бил по-различен. Сборът на двете формации става съвсем близък до резултата на ДПС, който е 9,5%. Според социолога от "Медиана" Кольо Колев електоралният потенциал на "България без цензура" расте. Това той обяснява с недоволството и съответно с пренасочването на електоратите на ГЕРБ и "Атака" към новосъздадената партия на Николай Бареков.
От данните става ясно още, че към момента шест партии имат възможност да преминат бариерата и да изпъчат евродепутати. Това са БСП, ГЕРБ, ДПС, "България без цензура" и Реформаторският блок. Шансове за пробив запазва и НФСБ.
"Към момента "Атака" и АБВ не дават индикации, че са способни да прескочат изборната бариера и да излъчат евродепутат", категоричен е Колев. "При Георги Първанов картинката е малко по-различна – за разлика отпреди, той е привлякъл много симпатизанти от страна на "чуждите". Това са избиратели на ГЕРБ, Реформаторския блок и други опозиционни формации. Потенциалните избиратели на АБВ, обаче, са почти цяло (близо 80%) бивши БСП избиратели", каза в заключение Колев.
Изследването на агенцията обхваща 1008 души и е проведено в периода 3-7 февруари. Според Колев появата на този нов оптимизъм дава отражение и върху доверието към правителството на Пламен Орешарски, като доверието се е покачило с 6% в рамките на два месеца, а разочарованието е спаднало с 2%. 34% от избирателите искат оставка на правителството, но 45% желаят то да продължи да работи.
"Като цяло въпросът за властта се прехвърля върху изборите за ЕП, а огромна част от анкетираните отговарят, че те са важни и значителна част от хората искат да гласуват на тях", отбеляза социологът и обясни, че се наблюдава консолидация на избирателите около своите партии.
На въпроса за кого биха гласували, ако изборите бяха днес, 24.8 % са отговорили, че ще дадат гласа си за БСП, а 19.3% – за ГЕРБ. През ноември 2013 г. този процент е бил съответно 22,8 % в полза на Столетницата и 16.9 за партията на Бойко Борисов.