Парламентът ще започне работа по второто четене на Изборния кодекс
Парламентът ще започне работа по второто четене на Изборния кодекс. Това предвижда седмичната проектопрограма за работа на Народното събрание.
Основното тяло на законопроекта е внесено от "Има такъв народ".
В него е предвидено избирателните секции извън страната да се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство, или при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление.
Те предлагат изключение да правят изборите за Европейски парламент, като такива секции да се образуват само в държави-членки на Европейския съюз.
От партията предлагат също така да се създаде изборен район "Извън страната", както и изцяло въвеждането на машинния вот.
От "Има такъв народ" предлагат още Централната избирателна комисия (ЦИК) да се състои от 15 членове и да се назначава с указ на президента след публични консултации.
Между двете четения постъпиха редица предложения.
От "Има такъв народ" бяха внесли предложение за експериментално гласуване по пощата за изборите за президент и вицепрезидент тази година, но ден по-късно го оттеглиха.
От ПГ на "БСП за България" искат във всяка изборна секция да се осигурява излъчване онлайн на преброяването на гласовете.
От БСП предлагат органите на изпълнителната власт и другите институции да осъществяват дейности от организационен и технически характер по осигуряването на видеонаблюдението в изборните секции при преброяването на гласовете. Социалистите искат още Централната избирателна комисия да създаде публичен регистър на избирателите.
От ДПС предлагат да отпадне елемента на уседналостта за гласоподавателите на местни и европейски избори.
От Движението предлагат да отпадне и текстът на сега действащия Изборен кодекс, според който от избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които имат настоящ адрес към датата на съставяне на избирателните списъци в държава, която не е членка на Европейския съюз.
Николай Хаджигенов от "Изправи се! Мутри вън!“ е внесъл предложение да отпадне текст от сега действащия Изборен кодекс, според който не може да бъдат посочвани и регистрирани като кандидати от името на партии и коалиции военнослужещите от въоръжените сили, служителите в дипломатическата служба, служителите от Министерството на вътрешните работи, съдии, прокурори и следователи, както и други лица, за които със закон е забранено членство в политическа партия. Хаджигенов бе внесъл отделен законопроект със същото предложение, който бе отхвърлен на първо четене от пленарната зала.
Преди промените в изборното законодателство депутатите ще разгледат и предложението за намаляване на партийната субсидия от 8 лв. на 1 лв. за действително получен глас. Предложението е на "Има такъв народ" и е заложено в Закона за политическите партии, който ще бъде подложен на първо гласуване.