Парламентът ще разгледа законопроект за забрана на рекламата на хазарт
В последния работен ден на 49-ото Народно събрание депутатите ще разгледат на първо четене законопроект, който предвижда да бъде наложена забрана за реклама на хазарта в радиа, телевизии и други медии, на обществени места, включително фасади на сгради. Предвижда се и игрални автомати и игрални казина да има само в населени места над 5 хил. души.
Законопроектът беше внесен от ГЕРБ и ДПС, макар че в началото на април двете партии бяха сред формациите, които не подкрепиха проекта на "Възраждане" за забрана на рекламите на хазарт. Предложенията им бяха подкрепени в комисията по бюджет и финанси и в комисията по култура.
"В Министерството на финансите е направен анализ на подхода при рекламата на хазарт в държави членки на Европейския съюз и извън него. Това, което се установи, е, че тоталната забрана на рекламата на хазартни игри обикновено води до увеличаване на нелегалния хазарт. Всъщност, повечето държави са предприели балансиран подход", обясни финансовият министър Людмила Петкова, която участва в заседанието на бюджетната комисия.
Петкова отбеляза, че внесените законови промени на ГЕРБ и ДПС са част от законопроект, изготвен в Министерството на финансите от работна група, в която са участвали и представители на хазартния бизнес.
Депутати от бюджетната комисия посочиха необходимостта от по-сериозни регулации и за онлайн хазарта, които да са идентични с тези за стандартния, офлайн хазарт. Това може да бъде допълнено между първо и второ четене на законопроекта.
По думите на Йордан Цонев в законопроекта има още доста неща за прецизиране, но той е добра основа за дискусия.
"Станахме хазартна нация", загрижено отбеляза Цонев. В края на миналата година, когато покрай промените в облагането на хазартните фирми, "Възраждане" внесе предложение да се забрани директната и индиректната реклама на хазарните игри, ДПС, а също и ГЕРБ, не подкрепиха това искане.
Цонев обясни, че не е нормално в малка България да има 1100 игрални зали и казина, а в Герания - три пъти по-малко. "Допуснали сме го всички през годините с различни аргументи, но виждаме какво е състоянието на нещата - не е добре", каза Цонев.снимка: БГНЕС