Парламентът наложи мораториум върху сделките и назначенията на правителството на ГЕРБ
Новият парламент наложи мораториум върху решенията на правителството на ГЕРБ в оставка, който ще важи до назначаването на нов кабинет.
Предложението, направено поотделно от лидера на БСП Корнелия Нинова и от председателя на ПГ на “Изправи се! Мутри вън” Мая Манолова, беше подкрепено от 151 депутата, като само от ГЕРБ не се включиха в гласуването.
Двата проекта бяха обединени в решение да се наложи мораториум на кабинета върху възлагането на концесии, включително определяне на концесионно възнаграждение, предоставяне на разрешения за търсене и проучване на подземни богатства, поемане и предоставяне на държавни заеми по смисъла на Закона за държавния дълг, промени в състава на органите за управление и контрол на държавните публични предприятия, държавни болници, дружества с над 50% държавно участие и др., извършване на разпоредителни сделки с недвижимо имущество на държавните лечебни заведения за болнична помощ, назначаване на лица на висши публични длъжности, назначения в държавната администрация.
По предложение на зам.-председателя на Народното събрание Татяна Дончева беше предложено да се добави и “върху действията на държавните органи”. То обаче беше прието при второ гласуване, тъй като на първото нямаше кворум в пленарната зала.
От ГЕРБ заявиха, че мораториумът е противоконституционен.
“Ако искате да спрете всички концесии, всички сделки, всички назначения, трябва да направите правителство, а не да занимавате час и половина цяла България с вашите неадекватни изказвания от всички страни. Намираме се в здравна криза, в социални и икономически затруднения. Намираме се на ръба на политическа криза, защото никой от вас не е казал преговаря ли в момента за някакво правителство”, обърна се Тома Биков към опозицията, която има мнозинство.
По време на дебатите Борислав Сандов от “Демократична България” поиска мораториумът да обхване и извършването на разпоредителни сделки с недвижимо имущество на Министерството на отбраната. Той посочи, че през последните две години са продадени огромен брой недвижими имоти на МО с отпаднало предназначение, като за тази година има план-график за още такива имоти. Сандов даде пример с имот, отбелязан като сгради, но когато се отиде на координатите, се виждало, че това е “една апетитна площ от два декара” на брега на Панчаревското езеро.
Мая Манолова поиска предложението да се разшири и мораториумът да обхване сделките с недвижими имоти на МО и на останалите министерства и агенции. Накрая беше намерена и подкрепена такава редакция на текста, която да обхване и министерствата.
По предложение на Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС беше добавено, че мораториумът ще включва и сделките с движимо имущество.