Паметник на Захарий Стоянов зае достойното си място до Народното събрание
22 Ноември 2025 | 15:06
0 коментара
Общество
София

Паметник на видния революционер, общественик, държавник, писател и журналист Захарий Стоянов зае достойното място, което му се полага – до историческата сграда на Народното събрание, върху чиято фасада е надписът „Съединението прави силата“.
Бронзовата статуя на летописеца на национално-освободителните борби, който е бил депутат в Четвърто Обикновено Народно събрание (1884 - 1886), заместник-председател (1887) и председател на Петото Обикновено Народно събрание (13 декември 1888 - 6 септември 1889), бе официално открита с тържествена церемония. Изграждането й е финансирано изцяло с дарения, като дарителите са близо 50 – граждани, политици и политически формации, частни компании, общественици.
„Трудно е да се намери друга фигура с такова голямо значение в българската история. Той винаги е изпълвал със смисъл всяка длъжност, която е заемал. От революционер става заместник апостол в Четвърти революционен окръг. След Освобождението, при изграждането на новата българска държава, той определя пътя, по който тя трябва да се развива. По естествен начин заема върха на държавата – председател на Народното събрание“, заяви председателят на Инициативния комитет за изграждането на паметника Димитър Главчев.
Той припомни завета на държавника Стоянов: "Нека всички бъдем ратници на прогреса и цивилизацията" и отбеляза, че е посочил голямата отговорност на политиците за бъдещето на България: „Нека нашите дела покажат какви сме и що сме….“ .
Димитър Главчев благодари на дарителите, на членовете на Инициативния комитет, на Българския червен кръст, който съдейства за реализирането на каузата, както и на вносителите на предложението за паметник в Столичния общински съвет – Ирина Йорданова, Карлос Контрера, Грети Стефанова, Иван Таков и Борислав Бориславов.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев, който също взема активно участие в процедурите по поставянето на паметника в качеството си на председател на Столичния общинския съвет, акцентира върху ролята на Захарий Стоянов като обединител и идеолог на Съединението и припомни, че след Освобождението той е работил в системата на правосъдието – в Апелативния и Окръжния съд в Русе, във Велико Търново, в Дирекцията на правосъдието в Източна Румелия.
Димитър Главчев преряза лентата пред паметника заедно с творческото трио, което го създава – скулптора Георги Чолаков, художника проф. Пламен Вълчев и архитекта Димитър Младенов.
Отец Лъчезар Попов от храм „Света София“ извърши тържествен водосвет, а деца от 104. основно училище "Захари Стоянов“ рецитираха стихове и изпяха песен за своя патрон.
В края на церемонията присъстващите почетоха паметта и делото на Захарий Стоянов със свеждане на глава.
Гвардейци положиха венци пред паметника от името на председателя на Народното събрание Рая Назарян, заместник-председателя на парламента Юлиана Матеева, от Димитър Главчев, Инициативния комитет, министъра на правосъдието Георги Георгиев и от ВМРО-БНД. Букети положиха и много граждани.
Водещи на събитието бяха актрисата Силвия Лулчева и директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов.
Сред присъстващите на церемонията по откриването на паметника бяха кметът на София Васил Терзиев, народният представител от БСП Наталия Киселова, депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков, Манол Пейков, Татяна Султанова и Андрей Цеков, председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов, депутатите от "ДПС-Ново начало" Искра Михайлова, Станислав Анастасов и Атидже Алиева-Вели, заместник-министърът на културата Тодор Чобанов, общинският съветник Грети Стефанова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев и много граждани.
От идеята до реализирането на паметника
Идеята за паметника се ражда преди години, като един от подбудителите е адвокат Иван Арнаудов. В края на 2017 г. е сформиран Инициативен комитет с участието на утвърдени личности, обединени от желанието да изразят признателността на поколенията към делото на Захарий Стоянов, който до този момент в София е почетен единствено с бюст в Борисовата градина. За председател е избран Димитър Главчев, който по това време е председател на 44-о Народно събрание. В реализирането на каузата се включва и БЧК.
През 2019 г. е проведен конкурс за авторски екип и е избран проектът на скулптора Иван Чолаков, художника проф. Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов.
Заради пандемията от COVID-19 реализацията на инициативата е забавена за дълъг период.
През юли 2023 г. Столичният общински съвет взема решение за съгласие за поставянето на паметника.
Бронзовата статуя на летописеца на национално-освободителните борби, който е бил депутат в Четвърто Обикновено Народно събрание (1884 - 1886), заместник-председател (1887) и председател на Петото Обикновено Народно събрание (13 декември 1888 - 6 септември 1889), бе официално открита с тържествена церемония. Изграждането й е финансирано изцяло с дарения, като дарителите са близо 50 – граждани, политици и политически формации, частни компании, общественици.
„Трудно е да се намери друга фигура с такова голямо значение в българската история. Той винаги е изпълвал със смисъл всяка длъжност, която е заемал. От революционер става заместник апостол в Четвърти революционен окръг. След Освобождението, при изграждането на новата българска държава, той определя пътя, по който тя трябва да се развива. По естествен начин заема върха на държавата – председател на Народното събрание“, заяви председателят на Инициативния комитет за изграждането на паметника Димитър Главчев.
Той припомни завета на държавника Стоянов: "Нека всички бъдем ратници на прогреса и цивилизацията" и отбеляза, че е посочил голямата отговорност на политиците за бъдещето на България: „Нека нашите дела покажат какви сме и що сме….“ .
Димитър Главчев благодари на дарителите, на членовете на Инициативния комитет, на Българския червен кръст, който съдейства за реализирането на каузата, както и на вносителите на предложението за паметник в Столичния общински съвет – Ирина Йорданова, Карлос Контрера, Грети Стефанова, Иван Таков и Борислав Бориславов.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев, който също взема активно участие в процедурите по поставянето на паметника в качеството си на председател на Столичния общинския съвет, акцентира върху ролята на Захарий Стоянов като обединител и идеолог на Съединението и припомни, че след Освобождението той е работил в системата на правосъдието – в Апелативния и Окръжния съд в Русе, във Велико Търново, в Дирекцията на правосъдието в Източна Румелия.
Димитър Главчев преряза лентата пред паметника заедно с творческото трио, което го създава – скулптора Георги Чолаков, художника проф. Пламен Вълчев и архитекта Димитър Младенов.
Отец Лъчезар Попов от храм „Света София“ извърши тържествен водосвет, а деца от 104. основно училище "Захари Стоянов“ рецитираха стихове и изпяха песен за своя патрон.
В края на церемонията присъстващите почетоха паметта и делото на Захарий Стоянов със свеждане на глава.
Гвардейци положиха венци пред паметника от името на председателя на Народното събрание Рая Назарян, заместник-председателя на парламента Юлиана Матеева, от Димитър Главчев, Инициативния комитет, министъра на правосъдието Георги Георгиев и от ВМРО-БНД. Букети положиха и много граждани.
Водещи на събитието бяха актрисата Силвия Лулчева и директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов.
Сред присъстващите на церемонията по откриването на паметника бяха кметът на София Васил Терзиев, народният представител от БСП Наталия Киселова, депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков, Манол Пейков, Татяна Султанова и Андрей Цеков, председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов, депутатите от "ДПС-Ново начало" Искра Михайлова, Станислав Анастасов и Атидже Алиева-Вели, заместник-министърът на културата Тодор Чобанов, общинският съветник Грети Стефанова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев и много граждани.
От идеята до реализирането на паметника
Идеята за паметника се ражда преди години, като един от подбудителите е адвокат Иван Арнаудов. В края на 2017 г. е сформиран Инициативен комитет с участието на утвърдени личности, обединени от желанието да изразят признателността на поколенията към делото на Захарий Стоянов, който до този момент в София е почетен единствено с бюст в Борисовата градина. За председател е избран Димитър Главчев, който по това време е председател на 44-о Народно събрание. В реализирането на каузата се включва и БЧК.
През 2019 г. е проведен конкурс за авторски екип и е избран проектът на скулптора Иван Чолаков, художника проф. Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов.
Заради пандемията от COVID-19 реализацията на инициативата е забавена за дълъг период.
През юли 2023 г. Столичният общински съвет взема решение за съгласие за поставянето на паметника.








