Пак драма с разпределението на субсидията в партиите от Реформаторския блок
Проблемът с разпределението на субсидията в партиите от Реформаторския блок изниква наново, заради новата бюджетна година. Финансовият министър Владислав Горанов е изпратил ново писмо до всички партии и коалиции, свързано с разпределението на парите през годината. В заповедта отново се напомня начина на разпределение на субсидията съгласно чл. 25 (1 ) и чл. 26 от Закона за политическите партии (ЗПП). Като и миналата година, така и сега проблемът идва от факта, че в ЦИК коалицията „Реформаторски блок” е регистрирана от 7 партии – петте основни учредителки на блока и приетите преди изборите ХДП на Ирина Абаджиева-Репуц и БНД, на бившите царисти, от чието име участва Борислав Великов, съобщава vevesti.bg.
В същото време обаче, петте основни партии отказват да признаят този факт и показват коалиционното споразумение за разпределението на парите само между тях. Така излиза, че двете други партии са участвали в изборите на олимпийския принцип и като доброволци.
И двете страни потвърдиха, че са имали и джентълменско споразумение след изборите новите партии да получат все пак някаквисредства, защото реално участваха във вота. После тази договорка не беше спазена.
Тогава Репуц поиска една седма от парите (около 3 200 000 годишно), които естествено й бяха отказани.
По-късно стана ясно, че двете партии нямат глас при формиране на преговорните позиции с ГЕРБ. Така и не се разбраха мотивите за приемането им в Блока непосредствено преди изборите.
При разразилия се спор се оказа, че единственият начин парите все пак да бъдат получени от партиите – учредителки е да бъдат разпределени по равно между 23-та депутати от парламентарната група.
Конфузът се получи, защото там има 5 народни представители от т.нар. Граждански съвет, които не участваха от името на партиите, а създаваха усещането за присъствие на отвореност към гражданското общество. По закон те трябваше да декларират от името на коя партия участват и ще получават субсидията. Така се оказа, че бившият председател на СДС Мартин Димитров попълни декларация, че на изборите се е явявал от … БЗНС.
По този начин на разпределение излиза, че извън депутатската заплата и парите за участие в комисии и т.н. всеки депутат получава от данъкоплатеца още 140 000 годишно.
Сега цялата не особено честна и достойна операция ще трябва да се повтори наново. Към заповедта на Горанов е приложена и декларацията кой към коя партия е и всеки депутат ще трябва да я попълни още веднъж. Сега на Мартин Димитров ще се наложи отново да се пише земеделец.
Юристи се питат дали подобно действие от страна на представителите на Гражданския съвет не е попълване на документ с невярно съдържание с цел набавяне на облага.
В края на миналата година Ирина Репуц обжалва решението на министъра на финансите за подобно разпределение, обяснявайки, че коалиционно споразумение има. Върховният административен съд (ВАС) със свое решение от 15 януари е насрочил делото за…23 ноември от 14 часа, т-е след 11 месеца.
В същото време субсидиите се превеждат на равни тримесечни вноски и първата трябва да бъде преведена през април. „До ноември може да има нови избори и да има друго преразпределение на субсидията” – иронично коментира Репуц решението на съда и изказа предположението, че делото умишлено е насрочено за след местните избори.
ХДП кандидатства за приемане в ЕНП заедно с партията на Меглена Кунева – ДБГ. Самата Репуц, се закани, че ще направи поведението на РБ публично достояние сред десните партии в Германия, където има сериозни позиции./БЛИЦ