Отец Ангел с беседа пред ученици в Благоевград за вярата, живота и успеха
24 Март 2026 | 15:52
0 коментара
Култура
Благоевград

Думите на свещеника винаги са мъдри. Защото са изпълнени с вяра и мъдрост. Затова и днес /24 март 2026 година/ осмокласници от Благоевградската професионална гимназия „Ичко Бойчев“ с внимание и интерес попиха словата на отец Ангел Вангелов, който изнесе беседа за християнския празник Благовещение.
Божият служител обаче говори кратко за Благовец, който винаги се чества на 25 март. Това е денят, в който Архангел Гавриил възвестява на Дева Мария, че тя ще роди сина божий - Иисус Христос. Благовещение е част от великденския празничен цикъл. Това е празник за всички християни независимо от традицията и църквата, към която принадлежат. Утвърден е още през VII век и на него се почитат майките и майчинската грижа.
Младият свещеник лесно намери и този път общ език с тийнейджърите. Той им сподели свои мисли за живота, за вярата, за хората, за успеха, за изкушенията, които ги дебнат „зад ъгъла“.
Отец Ангел заговори свободно на техния език и с думи, които младежите ползват в общуването си. Даде нагледни примери, за да могат да си направят необходимите поуки.
Осмокласниците научиха, че не бива да са „яки“ заради другите, не бива да залитат към алкохол и цигари заради другите. Много трябва да внимават със социалните мрежи, за да станат жертва на измама. Те са длъжни да обичат себе си, да бъдат достойни в собствените си очи, да правят неща, които да радват тях самите, а не да правят неща заради мнението на околните.
„Пътят е пред вас, ще завършите училище, ще създадете семейство, ще имате деца. Но и с тях е необходимо да умеете да общувате, а не само да гледате в телефоните си, както правите сега. Не е работата да бягате от проблемите и да мълчите, а да водите диалог, да решавате тези проблеми. Успехът не е почивка на екзотично място, успехът е пътят, по който вървиш и спазваш християнските ценности. Когато вярваш в себе си и спазваш моралните норми, можеш да постигнеш много неща в живота“, увери младежите отец Ангел.
Той ги увери, че агресията към връстниците и останалите е недопустима, а милосърдието и смирението са особено ценни в днешния забързан, задъхан и отчужден свят. И само така можем да дадем нещо от себе си на другите, да подадем ръка на падналия, да вдигнем спъналия се, да помогнем на слабия, да дадем вяра, надежда и любов на хората в нужда.
Отец Ангел подчерта, че младите хора трябва да се вслушват в съветите на по-възрастните, които са по-мъдри и имат много по-голям житейски опит.
Божият служител обаче говори кратко за Благовец, който винаги се чества на 25 март. Това е денят, в който Архангел Гавриил възвестява на Дева Мария, че тя ще роди сина божий - Иисус Христос. Благовещение е част от великденския празничен цикъл. Това е празник за всички християни независимо от традицията и църквата, към която принадлежат. Утвърден е още през VII век и на него се почитат майките и майчинската грижа.
Младият свещеник лесно намери и този път общ език с тийнейджърите. Той им сподели свои мисли за живота, за вярата, за хората, за успеха, за изкушенията, които ги дебнат „зад ъгъла“.
Отец Ангел заговори свободно на техния език и с думи, които младежите ползват в общуването си. Даде нагледни примери, за да могат да си направят необходимите поуки.
Осмокласниците научиха, че не бива да са „яки“ заради другите, не бива да залитат към алкохол и цигари заради другите. Много трябва да внимават със социалните мрежи, за да станат жертва на измама. Те са длъжни да обичат себе си, да бъдат достойни в собствените си очи, да правят неща, които да радват тях самите, а не да правят неща заради мнението на околните.
„Пътят е пред вас, ще завършите училище, ще създадете семейство, ще имате деца. Но и с тях е необходимо да умеете да общувате, а не само да гледате в телефоните си, както правите сега. Не е работата да бягате от проблемите и да мълчите, а да водите диалог, да решавате тези проблеми. Успехът не е почивка на екзотично място, успехът е пътят, по който вървиш и спазваш християнските ценности. Когато вярваш в себе си и спазваш моралните норми, можеш да постигнеш много неща в живота“, увери младежите отец Ангел.
Той ги увери, че агресията към връстниците и останалите е недопустима, а милосърдието и смирението са особено ценни в днешния забързан, задъхан и отчужден свят. И само така можем да дадем нещо от себе си на другите, да подадем ръка на падналия, да вдигнем спъналия се, да помогнем на слабия, да дадем вяра, надежда и любов на хората в нужда.
Отец Ангел подчерта, че младите хора трябва да се вслушват в съветите на по-възрастните, които са по-мъдри и имат много по-голям житейски опит.








