Отборът по физика на ПМГ Благоевград спечели 3-о място на международно STEM състезание в Баку

03 Декември 2025 | 10:02
1 коментара
Общество
Благоевград
Отборът по физика на ПМГ Благоевград спечели 3-о място на международно STEM състезание в Баку

Отборът по физика на Природо-математическа гимназия “Акад. Сергей Корольов“ в Благоевград постигна значимо международно признание. Под ръководството на Радослав Митков отборът спечели престижно отличие на световния фестивал SAF Baku 2025. В рамките на форума в столицата на Азербайджан се проведе STEM състезание, посветено на иновативни технологии, екологични енергийни решения и роботика, което събра участници от повече от двадесет и пет държави.

Учениците Петьо Петков, Симеон Попдимитров и Димитър Язовалийски завоюваха трето място със своя високоефективен модел на водородна количка. Състезателните етапи включваха техническа инспекция, представяне на проекта и четиричасови обиколки на пистата, които поставиха на изпитание устойчивостта и ефективността на всяка разработена машина.

Екипът от ПМГ “Акад. Сергей Корольов“ демонстрира отлична подготовка, впечатляващи технически умения и силна работа под напрежение. Моделът им впечатли журито със своята стабилност, оптимизирано енергопотребление и прецизно инженерно изпълнение. Работата по проекта даде възможност на учениците да приложат реални инженерни решения и да развият креативно и научно мислене, а в момента те вече планират усъвършенствания по модела и подготовка за бъдещи участия, разказаха от учебното заведение.

Ръководството на ПМГ “Акад. Сергей Корольов“ поздрави своите възпитаници за постижението и им пожелава още по-големи научни успехи.

Снимки: Природо-математическа гимназия “Акад. Сергей Корольов“

 

Добавени коментари

Силвия публикува:
03 Декември 2025 | 11:30
https://viaranews.com/news/17647449031939/otborat-po-fizika-na-pmg-blagoevgrad-specheli-3-o-myasto-na-mezhdunarodno-stem-sastezanie-v-baku В страницата на училището имаше още една снимка.

Добавете Вашия коментар

TOP