От рано сутринта чак до късен следобед в Симитли дефилират хиляди кукери, бабугери, мечки и мечкари, станчинари, чауши
От рано сутрин… чак до късен следобед в Симитли дефилират хиляди кукери, бабугери, мечки и мечкари, станчинари, чауши…
Единадесетото издание на фестивала „Симитлия – Древната земя на кукерите“ събира пазители на изконната кукерска традиция от цялата страна. 27 групи участват в маскарада тази година, осем от които за първи път са в „Симитлия – Древната земя на кукерите“.
Кметът на общината Апостол Апостолов даде старт на кукерското дефиле рано тази сутрин с надеждата, че традицията ще продължи, българският бит и обичаи ще се съхранят и за идните поколения, а фестивалът ще събира всяка година в началото на януари многохилядна публика, която да се радва на кукерската игра.
Още със старта на кукерското дефиле, макар и в гъста мъгла, стотици се събраха на стадиона в Симитли да гледат зрелищното шоу, което ще сътворят участниците в „Симитлия – Древната земя на кукерите“ тази година.
Единадесетото издание на фестивала ан кукерските и маскарадните игри в Симитли събира рекорден брой участници – над 4 000 кукери.
С „Дионисиев звън“ откриха кукерския фестивал в Симитли. Кукерската група от град Сопот дефилира първа на фестивала „Симитлия – Древната земя на кукерите“.
Дионисиевият звън от Сопот вдигна и мъглата, разстлала се по Струма тази събота. Групата от град Сопот впечатли с непозна за Пирински регион кукерски одежди. Група пресъздава семейният селски бит в лицето на добри моми. „Малкият кукер Габчо на 2 годинки и миролюбивата мома Кристина на 10 месеца... но ненадейно се появяват злите духове, които искат да обладаят спокойствието на трудолюбците... и като във всяка добра приказка и тази наша легенда завършва с добър край-кукерите маскирани и шумни прогонват духовете и настава веселие.“
Малките кукерчета и невръстни дечица, пременени в народни носии, типични за Сопот и региона впечатлиха публиката в „Симитлия – Древната земя на кукерите“ в ранните сутрешни часове тази събота.
С гигантски маски станчинарите от петричкото село Коларово прогониха злото в Симитли
Христо Ботев поведе групата от Петрич “Златна фея”
Витите черни рога и страшните маски прогониха не само злите сили, но и гъстата мъгла в Симитли. С традиционно станчинарското хоро започна представянето на групата. Пресъздадоха и традионните за празника Сурва в Петрич адети и обичаи, маскарадни елементи – маски (сурати) и маскирани персонажи (станчинари), както и русалийски хора.
Кинг Конг от „Поляните“ в Петрич дефилира в „Симитлия – Древната земя на кукерите“
С характерни за Петричкия край маски на русалий, кукери, арапи, баба и дедо, мечка и мечкар, болен здрав носи, пепелаш и др. персонажи стартира групата от Петрич, кв.Поляните. Огромен Кин конг обикаляше и веселеше участиците.
Десетки гълъби полетяха над Симитлия, в Полето учредиха и нова партия
Нова партия „Канапка” учредиха групата от с.Полето. Техният девиз е на маса до един, на работа нито един. Кметът Иван Манчев с костюм на Дядо Коледа предвождаше групата. Това е най-младата кукерска група, която е от 100 участници. Десетки гълъби полетяха в небето над Симитли, символ на свободата.
Митични и мистични герои от Елин Пелин дефилираха в Симитлия – Древната земя на кукерите
Добрият цар Максимилиян осъди своя непокорен син Адол в хумористичната сценка, представена от групата на село Габра, община Елин Пелин. Герои в дефилето на групата, която за първи път дефилира в Симитлия, Древната земя на кукерите, бяха още Скороход, Маршал, двама гвардейци, Черна Арапиня, Гробокопоч и традиционните на кукерските карнавали доктор, поп… Свирене на две гайди едновременно показа гайдаря от оркестъра на групата “Джамал”.
Райна Княгиня и Иван Боримечката поведоха колоритните кукери от Карлово в Симитлия
С пукот на черешово топче и мощни звънци започна представянето си групата от Кукерски състав при НЧ “Васил Левски – 1927” Карлово, кв.Сушица. Райна Княгиня и Иван Боричмечката предвождаха групата, която се дели на две групи – белогащи и баджаци. Ръководител е Гинка Тодорова, с 40 участници. Много изящество, красота и ритмичност са изпълнени танците.
Кукери от Македония вдигнаха настроението в Симитли с ритъм и танц
Заря озари небето над Симитлия и категорично разсея мъглата
Тежка верижна машина, пълна с франзели предвождаше “Мосомишките бабугери” от община Гоце Делчев. Подвижна кухня на името на Александър Велики от Мосомище приготвяше на място за Астерикс и Обеликс и за пръча Аспарух кебапчета и кюфтета. Мощна заря озари небето за радост на най-малките зрители и прогони злите духове за здраве, плодородие и благоденствие.
Най-дългото хоро извиха в Симитлия кукери и невести от кв. „Дрънкалица“
Целият квартал “Дрънкалица” от 11 месечно момиченце до 79 години се включи в шествието за запазване на българските традиции. С най-дългото хоро, крадене на булката от седенката и мотиви от Сурва – Васильовден се представи атрактивната група.
Палава мечка от Пещера сбори мечкаря си Симитлия
Със силен звън на чанове атрактивните кукери от Пещера прогониха злото от Симитли и орисаха с добро. Моми и момци, пременени в трикольорни костюми, бяло, зелено, червено, със страшни маски от овча кожа изпълниха повелята на изконната кукерска традиция.