Опасно! Вода от климатици тече върху електрически табла в Благоевград

19 Декември 2025 | 19:09
1 коментара
Общество
Благоевград
Опасно! Вода от климатици тече върху електрически табла в Благоевград

Жител на Благоевград сигнализира в социалните мрежи за потенциално опасен проблем, който зачестява с настъпването на зимния отоплителен сезон. Става дума за климатици без отводнителни ванички, от които водата се стича директно върху електрически табла и фасади на сгради.

По думите на автора на сигнала, в рамките само на три съседни къщи е забелязал няколко климатика, от които кондензната вода капе върху електрически инсталации. В момента, заради минусовите температури, водата е замръзнала, но при затопляне ще започне да се стича свободно.

„Сега е лед, защото е минус, но утре къде отива тази вода. Дори смятам, че е опасно. Какво ви коства да си сложите ванички, хора“, пише възмутеният жител.

Според специалисти, подобни ситуации крият реален риск – както от къси съединения и аварии по електрическите табла, така и от заледяване на тротоари и входове, което може да доведе до инциденти с пешеходци. Освен това, неконтролираното оттичане на вода по фасадите ускорява амортизацията на сградите.

Проблемът не е изолиран случай и се наблюдава все по-често през зимата, когато климатиците работят интензивно. Монтирането на отводнителни ванички и правилно отвеждане на конденза е сравнително евтино решение, което може да предотврати сериозни щети и опасности.

Добавени коментари

Ай сиктир! публикува:
20 Декември 2025 | 10:43
Малко акъл се иска, ама да ти идва навреме! Това се възпитава първите 7 години. Но селяндурът не се интересува къде му тече конденза, важното е на него да му е гот, а другите да го духат...

Добавете Вашия коментар

TOP