Окончателно: Жестов език ще се изучава в детските градини и училищата
Жестов език ще се изучава в детските градини и училищата и активно включване на глухата общност в България във всички сфери на обществения живот. Това решиха депутатите, като приеха на второ четене промени в Законопроект за българския жестов език.
Законопроектът е разработен в съответствие с Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН и основната му цел е признаване на езиковия статут на българския жестов език и зачитането на правото на глухите лица на изразяване, на информация и на своя идентичност чрез езика.
Депутатите дадоха възможност за ранно въздействие и ранна подкрепа чрез българския жестов език. За родителите са определени консултации и възможност за обучения по специфичния език.
Прие се безплатна преводаческа услуга за глухите и сляпо-глухите до 120 часа годишно, а студенти с тези увреждания да имат право на 60 часа допълнителни преводачески услуги на семестър.
В закона се разписва задължението до 2 години общините да осигурят административно обслужване на глухите и сляпо-глухите хора, които наброяват близо 120 000 души у нас.
След като бе приет законопроекта председателят на социалната комисия Хасан Адемов благодари на вносители и на всичко, които са работили по него.