Ограничения за ползването на питейната вода в Дупница

Кметът на Община Дупница издаде заповед, с която въвежда сериозни ограничения в ползването на питейна вода на територията на цялата община. От общинската администрация съобщиха, че драстичната мярка се налага заради силно намаления дебит на водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване и с цел спешно ограничаване на разхода на вода през летния сезон.
Със заповедта изрично се забранява използването на питейна вода за дейности, които не са пряко свързани с битовите нужди на населението. Мярката обхваща поливането на зелени площи, миенето на улици, тротоари, дворове и пътни настилки, както и миенето на автомобили и прането на килими. От местната администрация поясняват, че при необходимост от извършване на тези дейности гражданите трябва да използват собствени алтернативни водоизточници, като кладенци, които са регистрирани по законовия ред. Контролът по изпълнението на мерките ще бъде строг, като нарушителите ще се санкционират съгласно действащата Наредба за обществения ред и опазване на общинските имоти.
Ситуацията в региона остава усложнена, след като през изминалата година няколко села в община Дупница бяха принудени да преминат на воден режим през летните месеци. Към момента подобни забрани за питейната вода вече са в сила и на територията на съседните общини Кюстендил, Кочериново и Бобошево.






