„Общото и различното между мениджмънт, администрация и лидерство“ беше темата на майсторски клас в ЮЗУ „Неофит Рилски“(СНИМКИ)

06 Октомври 2024 | 16:43
0 коментара
Култура
Благоевград
Общото и различното между мениджмънт, администрация и лидерство  беше темата на майсторски клас в ЮЗУ  Неофит Рилски (СНИМКИ)

Майсторски клас на проф. д-р Петър Балкански, доктор хонорис кауза на Югозападния университет „Неофит Рилски“, на тема „Общото и различното между мениджмънт, администрация и лидерство“ се проведе в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Събитието събра водещи специалисти в областта на образованието и управлението, преподаватели и студенти от Факултета по педагогика.


Научният форум беше открит от декана на Факултета по педагогика проф. д-р Янка Стоименова, която пожела ползотворна и успешна работа на участниците във форума. Тя поздрави всички присъстващи по повод Международния ден на учителя, който се отбелязва на 5 октомври, и изрази дълбокото си уважение за тяхната всеотдайност и ключова роля във възпитанието и образованието на младото поколение.


Приветствие отправи и заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова. В словото си тя акцентира върху важната роля на учителя като лидер в класната стая, който не само организира и управлява процесите, но също така води и вдъхновява учениците. Зам.-министърът изрази увереност, че темата на майсторския клас ще вдъхнови участниците и ще им предостави нови идеи и подходи, които да приложат в своята работа, за да бъдат по-успешни и ефективни.
Поради невъзможността на проф. Балкански да присъства, майсторският клас бе воден от едни от най-видните представители на неговата научна школа – проф. д.н. Ваня Георгиева, проф. д.н. Вяра Гюрова и проф. д-р Светлозар Вацов, както и от най-младия последовател на именития учен – доц. д-р Мирослав Терзийски. Те представиха основните идеи на научната школа, като фокусираха вниманието върху връзките между мениджмънта, администрацията и лидерството в организационния контекст.


Събитието започна с презентацията на проф. д.н. Ваня Георгиева, която постави акцент върху организационната култура и нейното формиране чрез различните управленски и лидерски практики. Тя разгледа как администрирането и мениджмънтът се преплитат, за да осигурят стабилност в организациите, докато лидерството играе ключова роля за вдъхновението и развитието на екипите.


Голям интерес сред участниците предизвика и темата „Смарт лидерство в сферата на образованието“, представена от ръководителя на магистърската програма „Образователен мениджмънт“ доц. д-р Мирослав Терзийски. Той обърна внимание на необходимостта от прилагане на нови технологии и интелигентни решения в процесите на управление на образователните институции и подчерта, че съвременният лидер в образованието трябва да бъде не само добър мениджър, но и визионер, който умее да използва технологиите, за да оптимизира работните процеси и да осигури иновативна и креативна среда за обучение.


Проф. д-р Светлозар Вацов продължи темата, като постави предизвикателния въпрос: „Раждат ли се лидерите или се създават?“, който провокира оживена дискусия и отвори пространство за различни интерпретации и подходи към лидерството.


Практическите аспекти на разглежданата проблематика представи проф. д.н. Вяра Гюрова. Тя се фокусира върху класификацията на Джералд Коул за лидерските типове и разгледа всеки от тях в контекста на образователните институции. Проф. Гюрова представи реални примери и ситуации, в които различните типове лидери проявяват своите специфични качества.


В края на практическата част всички се обединиха около идеята, че в съвременния свят лидерството не може да бъде сведено до един единствен модел или стил, а ефективните лидери трябва да притежават гъвкавост и да съчетават различни качества и подходи в зависимост от конкретната ситуация и нуждите на организацията.


Събитието завърши с връчването на почетни плакети на лекторите и сертификати на всички участници.

 

Добавете Вашия коментар

TOP