Община Разлог апелира: Всички собственици на кучета да регистрират своите домашни любимци в общинския регистър
28 Юни 2026 | 10:04
0 коментара
Общество
Благоевград

Грижата за домашните любимци е свързана с отговорност към самото животно и към всички жители на общината.
В тази връзка Община Разлог призовава всички собственици на кучета да регистрират своите домашни любимци в общинския регистър и да се уверят, че те са идентифицирани с микрочип съгласно изискванията на действащото законодателство.
Създаването на актуален регистър на домашните кучета е важна стъпка към по-добър контрол, превенция и предприемане на ефективни мерки за ограничаване на броя на безстопанствените животни на територията на общината.
Регистрацията не е само административно задължение. Тя дава възможност:
• изгубено или избягало куче по-бързо да бъде върнато на своя стопанин;
• да се установява произходът и отговорността за всяко животно;
• да се предотвратява изоставянето на домашни любимци;
• да се създаде по-сигурна и спокойна среда за всички жители на общината.
Важно е да осъзнаем, че голяма част от кучетата, които днес виждаме да се скитат по улиците, някога са били нечии домашни любимци. Зад всяко изоставено животно стои човешко решение и безотговорност. Изоставянето създава проблем не само за самото животно, но и за хората — води до страх, несигурност и необходимост от намеса на институциите.
Създаването на регистър е една от първите стъпки към по-добър контрол и към реални действия за справяне с проблема. Само с общи усилия между институции и граждани може да бъде постигнат траен резултат.
Важно е да знаете, че:
всички собственици на кучета следва да регистрират своите домашни любимци съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност;
служебните и работните кучета (ловни, овчарски, кучета водачи, кучета към ПСС и други категории, определени от закона) НЕ дължат данък, но също трябва да бъдат идентифицирани с микрочип и с налични данни за собственика — име, адрес и телефонен номер;
НЕ дължат данък стопаните на регистрирани и чипирани домашни кучета, които са и кастрирани!
собствениците, които досега не са декларирали своите кучета и ги регистрират в рамките на обявения срок, няма да бъдат санкционирани.
Срокът за регистрация е до 30.09.2026г.
След този срок собствениците, нерегистрирали кучетата си подлежат на санкции съгласно действащото законодателство.
За необходимите документи и начина на регистрация можете да се обърнете към отдел „Местни данъци и такси“ в Община Разлог.
Община Разлог ще окаже съдействие на всеки желаещ, регистрирал кучето си в определения срок, за извършването на безплатна кастрация на животното.
Нека заедно покажем, че сме хора, които се грижат за своите животни и допринасят за по-чиста, сигурна и спокойна среда за всички.
Предварително благодарим на всички за съдействието и отговорното отношение!
В тази връзка Община Разлог призовава всички собственици на кучета да регистрират своите домашни любимци в общинския регистър и да се уверят, че те са идентифицирани с микрочип съгласно изискванията на действащото законодателство.
Създаването на актуален регистър на домашните кучета е важна стъпка към по-добър контрол, превенция и предприемане на ефективни мерки за ограничаване на броя на безстопанствените животни на територията на общината.
Регистрацията не е само административно задължение. Тя дава възможност:
• изгубено или избягало куче по-бързо да бъде върнато на своя стопанин;
• да се установява произходът и отговорността за всяко животно;
• да се предотвратява изоставянето на домашни любимци;
• да се създаде по-сигурна и спокойна среда за всички жители на общината.
Важно е да осъзнаем, че голяма част от кучетата, които днес виждаме да се скитат по улиците, някога са били нечии домашни любимци. Зад всяко изоставено животно стои човешко решение и безотговорност. Изоставянето създава проблем не само за самото животно, но и за хората — води до страх, несигурност и необходимост от намеса на институциите.
Създаването на регистър е една от първите стъпки към по-добър контрол и към реални действия за справяне с проблема. Само с общи усилия между институции и граждани може да бъде постигнат траен резултат.
Важно е да знаете, че:
всички собственици на кучета следва да регистрират своите домашни любимци съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност;
служебните и работните кучета (ловни, овчарски, кучета водачи, кучета към ПСС и други категории, определени от закона) НЕ дължат данък, но също трябва да бъдат идентифицирани с микрочип и с налични данни за собственика — име, адрес и телефонен номер;
НЕ дължат данък стопаните на регистрирани и чипирани домашни кучета, които са и кастрирани!
собствениците, които досега не са декларирали своите кучета и ги регистрират в рамките на обявения срок, няма да бъдат санкционирани.
Срокът за регистрация е до 30.09.2026г.
След този срок собствениците, нерегистрирали кучетата си подлежат на санкции съгласно действащото законодателство.
За необходимите документи и начина на регистрация можете да се обърнете към отдел „Местни данъци и такси“ в Община Разлог.
Община Разлог ще окаже съдействие на всеки желаещ, регистрирал кучето си в определения срок, за извършването на безплатна кастрация на животното.
Нека заедно покажем, че сме хора, които се грижат за своите животни и допринасят за по-чиста, сигурна и спокойна среда за всички.
Предварително благодарим на всички за съдействието и отговорното отношение!






