Община Благоевград тегли заем за 14 млн., 24 съветници казаха "да"
Община Благоевград ще поеме дълг от 14 млн. лв. Това решиха 24 общински съветници на сесия в последния ден на май.
Нито едно становище не е постъпило в деловодството на Общината във връзка с предложението на поемане на дълга.
Едномесечен бе срокът, в който гражданите можеха да изразят позицията си по темата за поемането на заема от Общината.
Кметът заяви, че всички законови процедури – по провеждане на обществено обсъждане и внасяне на точката в ОбС за гласуване, са преминати.
Правим оздравителен процес, който иска да сложи край на дълговата спирала. Цели се да се финансират текущите проекти с ясни планове за какво ще се похарчат парите – за проекти, за финансиране на европроекти и за просрочени задължения. В момента задълженията са сведени до абсолютен минимум, затова ние не искахме да насочваме парите от дълга там. Дългът поет за проекти не може да бъде използван за нищо друго. Това се следи. Дългът е в две части – за проектите, които сме получили целеви средства, но ги няма в сметките на Общината (ремонт на Камерна опера, ул. „Промишлена“ и свлачището за Картала); както и за съфинансиране по европейски проекти.
От 2019 сме в дългова спирала, при която дефицитът се върти и увеличава, но не се правят съкращения на разходите или увеличение на приходите, а дупката се разширява.
Байкушев се спря на твърдения от публичното пространство, включително и изказвания на местни политически лидери.
Не отговаря на истината, че от 2011 до 2019 не са теглени кредити, те са 16 млн. лв. В края на 2019 остатъчни дълг е 9 млн. лв. Общината е оставена с тези задължения към РИОСВ за неплатени отчисления. Общината е с три заведени дела – от една фирма и две дружества, и трябва да бъдат платени 3 млн. лв. Мандатите започват с 0 лв. дълг, а завършват с 9 млн. дълг.
Байкушев се обърна към Урдев:
Уважавам, че четете част от документите. Няма да ви отвърна с квалификации и тон, но извън тях Вие твърдите два факта – съгласно доклада на АДФИ е констатирано, че целевите средства ги нямало през 2022, но ги имало през 2023. Докладът е ясен, че парите ги няма и няма друг източник за изплащането им.
Вие казахте две неща по време на комисиите: „Направих си труда“ и „Аз не разбирам“, оказа се, че не сте си направил труда, но наистина не разбирате, завърши обръщението си Байкушев, цитирайки финансови документи.
Урдев отговори: Ако всичко казано досега, беше казано в комисии, то нещата щеше да приключат тогава. Защо Общината не е възстановила корекция по анаеробната инсталация за близо 2,5 лв.? Остават 10 млн. лв за верифициране като разходи по инсталация, колко от тях очакваме да влязат в Общината?! Предстои и вдигане на данъците – между 60 и 100% би трябвало да се повиши такса „смет“. Това значи, че в следващите три години ще имаме 5 млн. лв. на година приход. Приложението с изброените обекти – две детски градини, които се нуждаят от съфинансиране изведнъж стават 12 млн. лв. общата им стойност. Посочени са и обекти за съфинансиране за саниране, по които сме одобрени вече по програма. Но става дума само за 6 сгради. Питам – за какво са ни необходими тези средства за съфинансиране?!
Байкушев репликира: Съфинансирането за санирането е в сградите с общинска собственост, където се изисква подобно действие. За детските градини – вие виждате част, която ще похарчим следващите три години, а дупката ще затваряме с намаляване на разходите и увеличение на приходите. Дългът няма общо тук. Дългът не е за спокойствие! При тези разходи, които е правила Общината ни за управление на отпадъците, то всичко това струва пари! Такса смет ще расте навсякъде, защото и в момента тя не покрива разходите, които Общината прави за тази услуга. Няма защо да лъжем, че ще я държим ниска. Ресурса от вдигането на таксата ще се използва за инфраструктурни ремонти. Затова тръгваме да кърпим, но така че да се налага да го кърпим пак догодина. Защото ние сме в ЕС, а улиците ни са като в Афганистан. И освен парите от държавния бюджет, ние трябва да поддържаме целия град – алеи, междублокови пространства, тротоари, паркове, градини. Затова трябва да използваме парите. Липсва инфраструктура в града! Ние досега не сме инвестирали в нея. Досега са залагани 1,5 млн. лв. за асфалтиране! Само за асфалт, не за реконструкция! Нека не си говорим глупости! Данъците е важно да се знае за какво отиват – за хората! И така ще бъде!
Трима общински съветници дадох отвод и не се включиха в гласуването, с мотива – конфликт на интереси.
БСП няма да подкрепи предложението, тъй като смятат, че това не е начин за прекръсване на дълговата спирала. Според съветниците Общината може да се справи чрез собствени кредити и целеви средства.
По-рано през седмицата от ГЕРБ-Благоевград, също обявиха, че няма да гласуват „за“. Днес в зала са само двама съветници.
Бюджетният дефицит от повече от 80% от собствените приходи на Общината притесни двама от съветниците – Николай Бошкилов и Христо Михалков. Байкушев обясни, че кредитният лимит не е превишен и няма опасност отново да се попадне в спирала от дългове, както и че кредитът, който се поема, не е необходимо да се усвои в пълния размер.
Гласуването определи след около час дискусии, че дълг ще бъде поет.
За бяха 24, 6 са против и 2-ма се въздържаха
ИНФОМРЕЖА
.