Обречени ли са децата на мафията на престъпен живот?
Обсъждайки понятието "мафия" и заговаряйки за Европа, то неминуемо в разговора се намесва темата за Италия.
(Видеото по-горе: Обезглашена ли е Коза Ностра)
Всъщност мафията обхваща много различни кланове на Апенините, като сред най-известните са "Камора" в Кампания, "Коза Ностра" в Сицилия и "Ндрангета" в Калабрия. А самите организации оформят и целия начин на живот на много поколения.
Всъщност макар да съществува мит, че децата и жените не са част от престъпната дейност, то това въобще не е така. "Това действително е мит. Децата се подготвят от съвсем малки за престъпния живот, като още от подрастващи той е заложен в начина им на възпитание", разказва специализираният в мафиотската култура в Сицилия журналист Франко Никастро.
На каква престъпна култура биват научавани децата?
Първото, което невръстните следва да приемат е кодекса на мълчанието или т.н. "Омерта". Той реално означава, че е абсолютно недопустимо да се говори открито за организацията и нейните дейности (или както местните го казват на разговорен език - "да си държиш езика зад зъбите"). Обикновено това е и начин за защита на бащата или двама родители, така че логично всичко започва от него като ценностна система.
Ако детето е от мъжки пол, то от сина се очаква след време да последва баща си в организацията и да го наследи като функции и отговорности в нея. Ако е от женски, то най-често се предвижда дъщерята да се омъжи в друго мафиотско семейство и по този начин да засили стратегическите съюзи, точно както е било преди векове в кралските семейства.
Каква роля имат в мафията жените (майките)?
Въпреки че обикновено съпругът е по-пряко замесен от жената в престъпната дейност, то и от нея се очаква да има роля. Особено засилена е тя именно в предаването на въпросната култура. "Майката може да оправдае насилието и да обясни защо то е нужно и важно в определени ситуации", разкрива професорът по криминология в Университета в Есекс Анна Серджи.
Тя дава и пример с тийнейджър, който помага на баща си да крие оръжия. Научен е, че това е част от взаимоотношенията между баща и син и част от развитието им. Същото важи и за съхранението и търговията с наркотици - нещо, което често се оказва фатално за голяма част от подрастващите. Те считат за нормална употребата на забранени вещества.
Неслучайно през последните години в Сицилия има десетки случаи на деца, приети в болница заради свръхдоза наркотици, открити в дома им. Особено шокиращ бе случай, в който ставаше дума за бебе на 13 месеца, което някак се е добрало до такива, макар и това да е изолиран случай. За нормално се приема и отпадането от учебно заведение или нежелание да се посещава такова. Факт, който до голяма степен обрича децата, защото на тази възраст е единствената възможност да им бъде показан различен начин на живот.
"Сицилианският писател Джезуалдо Буфалино казва, че мафията може да бъде победена само с армия от учители, защото те преподават ценностите, които детето няма как да научи от престъпно семейство или общество", казва Никастро. Цифрите сочат, че поне 1/5 от децата в Палермо скоро престават да са част от образователната система, а Никастро е категоричен, че подобни цифри не могат да бъдат открити никъде другаде по света.
Обречени ли са децата на престъпен живот?
Според италианското законодателство, детето може да бъде отделено от семейството си, ако има убедителни доказателства, че не му осигуряват подходящи грижи и образование. Подтикването към престъпна дейност е точно такова. За съжаление, случаите, в които това се случва, са малко. Обикновено съдът отнема родителските права на бащата, но не и на майката, така че е важно как тя подхожда към начина на живот.
В книгата си "Полът и организираната претъпност в Италия", Омбрета Инграсими разкрива, че тези, които се опитват да избягат, са сурово преследвани и се сблъскват със същите предизвикателства, като другите жертви на насилие на мафията. Те трудно се доверяват на държавата, още повече, че центровете за жени, пострадали от насилие в Южна Италия са малко.
Затова и се стига до омагьосан кръг, в който културата на престъпност е заложена и се движи лесно между поколенията. "Много от хората, израснали в подобна среда, дори не могат да си представят алтернативен начин на живот. За тях това е нещо съвсем нормално", спомня си Инграсими и дава пример с интервюиран, който бил искрено озадачен, сякаш трафикът на наркотици е съвсем нормална професия.
Самотният защитник на правата
През юли 2021 година, Клаудия Карамана е назначена като прокурор в съда за непълнолетни в Палермо. Оттогава до днес тя се придвижва с полицейски ескорт, след като през годините редовно е заплашвана, офисите й са разбивани, а тя самата е мишена на различни мафиотски кланове. Основната цел пред нея са разследвания, водещи до отделянето на деца от родители престъпници.
Макар да знае, че това е крайна мярка, според нея това е единственият начин да се осигури някакъв шанс за нормален живот пред подрастващите в подобни семейства. В повечето случаи, предпочита да предложи защита и сигурност на майката, която да замине с детето си. Ако не се случи, се насочва към роднини и дори приемни семейства.
Гордее се с пример, в който семейството на мафиотски бос е в затвора, синът е осъден, но започва да учи там, а дъщерята в е в приемно семейство. В крайна сметка, при навършване на пълнолетие и двамата избират живот, далеч от мафията. Така че алтернативи действително има. За съжаление обаче, подобни примери в света на престъпността в Италия се броят на пръстите на едната ръка...