Обединението на жените социалистки „Заедно“ отличи изявени личности на просветата и културата в Благоевград
20 Май 2026 | 23:05
2 коментара
Общество
Благоевград

В навечерието на 24 май – Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Благоевград се проведе тържественото издание на инициативата „Ден на Просветителството“. Събитието се организира за втора поредна година от Обединението на жените социалистки „Заедно“ – Благоевград със съдействието на Народно читалище „Никола Вапцаров – 1866“ и събра в залата , учители читалищни дейци, журналисти, библиотекари и общественици.
Водещ и основен организатор на церемонията бе София Гълъбова председател на Обединението на жените социалистки „Заедно“ – Благоевград. „В навечерието на най-българския ни празник – 24 май, на българския език и култура, на славянската книжовност искаме да отправим благодарност към хората, които са достойни наследници на делото на Светите братя Кирил и Методий, които и днес в тези материални времена с огромна всеотдайност развиват и утвърждават просветното ни дело, съхраняват и популяризират не само у нас, но и извън границите на страната ни българските бит и традиции, пазят християнските ни ценности, формират родолюбиви чувства, съхраняват историческата ни памет. Това е само малък жест към местните просветни, културни дейци и общественици, който да ни помогне да бъдем заедно по пътя на духовността“, подчерта София Гълъбова.
Церемонията бе уважена от редица официални гости, сред които заместник-кметът на Благоевград Станислав Кимчев, г-жа Здравка Чимева – председател на сдружение „Ние жените“, Илиян Юручки – секретар на Народно читалище „Никола Вапцаров – 1866“, както и Веселин Христо – председател на БСП – Благоевград.
По време на тържествената церемония бяха отличени редица изявени личности от различни сфери на обществения живот.
Сред наградените бе Методи Петров на 95 години , дългогодишен директор на 5-о СУ „Георги Измирлиев“ в Благоевград. Той бе отличен за значим принос към развитието на образованието и за дългогодишната си работа с поколения ученици и преподаватели.
Силни аплодисменти получи Сирма Бошкилова, учител и логопед в Центъра за специална образователна подкрепа „Св. Паисий Хилендарски“ – Благоевград, отличена за работата си с деца със специални образователни потребности и за своята всеотдайност.
Сред отличените бе и Веселинка Боянова, ръководител на Фолклорна група „Веселина“ към ЦЛТРДБ, която получи признание за дългогодишната си дейност по съхраняване и популяризиране на българските народни традиции и фолклор. В своето изказване тя подчерта, че „всеки труд с любов и отдаденост се възнаграждава“, като посвети отличието на децата и на всички, които се занимават с преподаване на българския народен инструмент.
Почетно отличие получи и Дафинка Бойчева за приноса ѝ към развитието на читалищното дело в село Логодаж, което тя определи като мисия и посвещение в съхраняването на българските традиции.
В сферата на библиотечното дело бяха отличени Елза Кресничка и Веселина Стоицова от Регионална библиотека „Димитър Талев“ – Благоевград за техния принос към краезнанието и съхраняването на културната и историческата памет на региона. Те подчертаха значението на библиотекарската професия и необходимостта тя да бъде по-широко оценявана.
Специално признание получи и Екатерина Андреева за дейността ѝ, свързана с проучването и опазването на природното богатство на Пиринския край и за приноса ѝ към екологичното образование.
В раздела за журналистика и медии бяха отличени Росинка Проданова, журналист от Радио Благоевград, за утвърждаване на журналистиката като обществена мисия, както и Валери Яков ,дългогодишен директор на РТВЦ – Благоевград, за принос към българската култура, духовност и съхраняване на историческата памет. Отличието му бе връчено за дългогодишната му работа в развитието на регионалната телевизионна журналистика и за изграждането на телевизионен център като авторитетна медия и културна институция.
В края на събитието бе организиран подготвен коктейл с почерпка за гостите, а децата от Фолклорна група „Веселина“ поздравиха присъстващите с музикално изпълнение
Водещ и основен организатор на церемонията бе София Гълъбова председател на Обединението на жените социалистки „Заедно“ – Благоевград. „В навечерието на най-българския ни празник – 24 май, на българския език и култура, на славянската книжовност искаме да отправим благодарност към хората, които са достойни наследници на делото на Светите братя Кирил и Методий, които и днес в тези материални времена с огромна всеотдайност развиват и утвърждават просветното ни дело, съхраняват и популяризират не само у нас, но и извън границите на страната ни българските бит и традиции, пазят християнските ни ценности, формират родолюбиви чувства, съхраняват историческата ни памет. Това е само малък жест към местните просветни, културни дейци и общественици, който да ни помогне да бъдем заедно по пътя на духовността“, подчерта София Гълъбова.
Церемонията бе уважена от редица официални гости, сред които заместник-кметът на Благоевград Станислав Кимчев, г-жа Здравка Чимева – председател на сдружение „Ние жените“, Илиян Юручки – секретар на Народно читалище „Никола Вапцаров – 1866“, както и Веселин Христо – председател на БСП – Благоевград.
По време на тържествената церемония бяха отличени редица изявени личности от различни сфери на обществения живот.
Сред наградените бе Методи Петров на 95 години , дългогодишен директор на 5-о СУ „Георги Измирлиев“ в Благоевград. Той бе отличен за значим принос към развитието на образованието и за дългогодишната си работа с поколения ученици и преподаватели.
Силни аплодисменти получи Сирма Бошкилова, учител и логопед в Центъра за специална образователна подкрепа „Св. Паисий Хилендарски“ – Благоевград, отличена за работата си с деца със специални образователни потребности и за своята всеотдайност.
Сред отличените бе и Веселинка Боянова, ръководител на Фолклорна група „Веселина“ към ЦЛТРДБ, която получи признание за дългогодишната си дейност по съхраняване и популяризиране на българските народни традиции и фолклор. В своето изказване тя подчерта, че „всеки труд с любов и отдаденост се възнаграждава“, като посвети отличието на децата и на всички, които се занимават с преподаване на българския народен инструмент.
Почетно отличие получи и Дафинка Бойчева за приноса ѝ към развитието на читалищното дело в село Логодаж, което тя определи като мисия и посвещение в съхраняването на българските традиции.
В сферата на библиотечното дело бяха отличени Елза Кресничка и Веселина Стоицова от Регионална библиотека „Димитър Талев“ – Благоевград за техния принос към краезнанието и съхраняването на културната и историческата памет на региона. Те подчертаха значението на библиотекарската професия и необходимостта тя да бъде по-широко оценявана.
Специално признание получи и Екатерина Андреева за дейността ѝ, свързана с проучването и опазването на природното богатство на Пиринския край и за приноса ѝ към екологичното образование.
В раздела за журналистика и медии бяха отличени Росинка Проданова, журналист от Радио Благоевград, за утвърждаване на журналистиката като обществена мисия, както и Валери Яков ,дългогодишен директор на РТВЦ – Благоевград, за принос към българската култура, духовност и съхраняване на историческата памет. Отличието му бе връчено за дългогодишната му работа в развитието на регионалната телевизионна журналистика и за изграждането на телевизионен център като авторитетна медия и културна институция.
В края на събитието бе организиран подготвен коктейл с почерпка за гостите, а децата от Фолклорна група „Веселина“ поздравиха присъстващите с музикално изпълнение
Добавени коментари
Джумалия публикува:
21 Май 2026 | 15:25
Оле тия на килограм ги избират
Цирк публикува:
21 Май 2026 | 09:12
Комунистически уърепки, скелети извадени от гардероба. Безсмислени награди































