НОИ залавя фалшиви болнични при напускане на страната
НОИ може да залови хора в болничен при напускане на страната.
В случай на сигнал, че даден човек не спазва режима на болничния лист и планира да лети, то от института изискват летищна справка. От НОИ обясняват, че ако има нарушение, то болничният лист се анулира.
От този метод е „пострадала“ жена, която уж има тежко заболяване. Вместо да стои вкъщи и да се лекува, тя заминала да работи в Испания. От НОИ веднага направили проверка, като не я открили нито в дома ѝ, нито на работното място. След справка в Гранична полиция станало ясно, че тя е излязла от България на 11 май през ГКПП „Калотина“ и е кацнала на летището в София на 18 юли. Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ споделя пред „Монитор“, че този метод е достатъчно добър, за да се ограничат злоупотребите.
По думите ѝ, НОИ са заловили доста „болни“, които са решили да отидат в чужбина. Тя обаче смята, че да бъдат обвинявани работници за фалшиви болнични при сливането на празници е нелепо. Особено на фона на много по-сериозните злоупотреби. Григорова твърди, че точно 446 фирми източват системата на фонда на ДОО, като 40 от тях са доказано кухи.
Синдикатите от „Подкрепа“ искат да се защитят правата на болните. Те протестираха срещу решението първият ден от болничните да е за сметка на работника, като искат работодателите да поемат поне първите пет дни, които да се изплащат изцяло. Те от своя страна продължават да упорстват и първите три дни да не са за тяхна сметка.
Григорова заяви, че вчера лидерът на синдиката Димитър Манолов е внесъл протестна декларация в Министерския съвет, като това е само началото. Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков обеща, че няма да има ощетени при изплащането на болничните, а просто ще се търсят начини за ограничаване на злоупотребите. Решението ще бъде взето в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество, за който обаче все още няма насрочено заседание.
В същото време социалните работници вчера прекараха един час в предупредителна стачка. Исканията им са за увеличение с 40 процента на основната заплата, а парите за облекло да не са по-малко от 450 лева на година. Другото им искане е в дирекция „Социално подпомагане“ да бъдат назначавани единствено служители с бакалавърска степен.