Нинова: Късно е, колеги, за китка! Борисов се бетонира в енергетиката за 5 години напред
"Пет пъти предупредихме, че моделът "Борисов" в момента се окопава. Пет пъти подадохме ръка на новите политически субекти в Народното събрание - "Има такъв народ", "Изправи се! Мутри, вън!" и "Демократична България", за разграждането на този модел и те пет пъти я отхвърлиха. Но точно с едно действие, за един ден бетонираха Борисов в най-стратегическия за икономиката, за националната сигурност и за геополитиката сектор - енергетиката",
каза на специален брифинг на "Позитано“ 20 председателят на БСП Корнелия Нинова.
Тя припомни, че Парламентарната група на "БСП за България" внесе миналата седмица в парламента предложение за мораториум на сделки и смяна на бордове на държавни фирми на отиващото си правителство до избор на ново такова, но предложението е било отхвърлено от новите политически субекти, които заявяваха желанието си да променят статуквото.
"След като разбраха гафа си, започнаха да се обясняват с някакви си процедурни хватки. А сега искат да го внасят в парламента. Ако перифразирам една поговорка, ще кажа: „Късно е, колеги, за китка", коментира Нинова.
Лидерът на БСП разясни какво е се е случило само за денонощие в енергетиката: "Спешно, на извънредни заседания, се излъчиха новите бордове на енергийните дружества. Проведоха се общи събрания, събраха се десетки необходими документи, произнесе се министърът на енергетиката и всичко това е внесено в Агенцията по вписванията за 24 часа. Нещо, което обикновено отнема седмици. Това са промени в Българския енергиен холдинг, АЕЦ "Козлодуй", "Минпроект" и др. Борисов се бетонира в енергетиката за пет години напред. Такива са договорите на новите бордове."
На присъстващите журналисти беше предоставен набор от документи - протоколи и решения, заявления за вписване в Агенцията по вписванията, както и справка от Търговския регистър за свързаност на новоизбраните лица, от която може да се види ясно кой кой е в новите бордове.
"Защо уж новите политически субекти в парламента, които искаха да съборим статуквото - "Има такъв народ", "Изправи се! Мутри, вън!" и "Демократична България", обслужиха задкулисието, вместо да се борим с него?", попита Корнелия Нинова на брифинга и добави, че утре ще предостави нови факти и документи по темата.
БЕХ е мегаструктура, обединяваща четири структуроопределящи компании в сектор "Електроенергетика" - "ТЕЦ Марица изток 2", "АЕЦ Козлодуй", "Национална електрическа компания" (НЕК) и "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО). В сектор "Газ" холдингът управлява "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз".
Дружеството е изцяло държавно с принципал Министерството на енергетиката. Уставният му капитал е приблизително 3,5 млрд. лева.
Припомняме, че смяната на караула в най-важното у нас енергийно дружество - БЕХ, започна буквално ден преди изборите, когато държавата обяви кои ще са нейните представители в ръководството.
Това са бившият председател на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов, бившият изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Андреев и Стелиан Коев, който е оглавявал дирекция в мини "Марица Изток".
Един от тях ще стане следващият изпълнителен директор на БЕХ. Почти сигурно е, че това ще е Валентин Николов от ГЕРБ.
Той бе депутат от партията на Борисов в предишния парламент, но напусна мястото си внезапно и без ясно обяснения. Сега става ясно, че вчера (19 април) на извънредно заседание е избран за председател на холдинга.
В новия съвет на директорите, освен Николов, влизат още Диян Димитров (досега член на СД на ТЕЦ "Марица-изток"), Иван Андреев (бивш шеф на АЕЦ "Козлодуй"), Стелиян Коев (досега финансов директор на "Мини Марица-изток) и Александър Църноречки (бивш директор "Протокол и връзки с обществеността" в БЕХ).
Под контрола на Валентин Николов всъщност ще са всички големи държавни дружества в енергийната област - НЕК, АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток", чиито консолидирани приходи са близо 7 млрд. лева.
Николов от години е близък до ръководството на ГЕРБ и до самия Борисов. Първо беше зам.-министър на икономиката и енергетиката, след това влезе в съвета директорите на БЕХ, НЕК, АЕЦ и дъщерното му АЕЦ "Козлодуй - нови мощности". По-късно стана и изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй". Допреди няколко месеца бе и председател на енергийната комисия в НС, след оттеглянето на Делян Добрев от парламентарния пост през 2019 г.
Отделно по линия на АЕЦ "Козлодуй" старото ръководство на БЕХ (Жаклен Коен, Живко Динчев - директор на ТЕЦ "Марица-Изток 2" и Андон Андонов - директор на "Мини Марица-Изток) е провело също неприсъствено заседание пак на 19 април. Целта е била да се изберат нови директори на атомната централа. Преназначени досегашният директор Наско Михов и заместникът му Александър Николов.
Нови членове на съвета на директорите са бившият евродепутат от ГЕРБ Владимир Уручев, както и избраните през Агенцията за публичните предприятия и контрол Ива Николова (адвокат с 5 г. опит) и Илия Илиев, който е бивш член на партията на Яне Янев - РЗС, а по време на тройната коалиция е бил главен секретар на МВР, припомня "Капитал".Епицентър.бг