Николай Нанков, МРРБ: Поръчката за тунел "Железница" ще бъде пусната повторно, но с по-кратък срок
Търгът за тунел "Железница" на автомагистрала "Струма" на стойност 250 млн. лв. ще бъде подновен, но с оптимизирани срокове. Това обясни министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков пред БНР.
По думите му ще се съкратят около 400 дни, като срокът за изграждането на тунела в старата поръчка беше 1400 дни, или почти четири години. "Чисто технологично ще търсим вариант как да бъде изграден тунелът в съкратените срокове, но мисля, че това е постижимо", каза Нанков.
Според него, ако строителството започне през 2019 г., трасето ще бъде приключено навреме, за да получим европейско финансиране. Поръчката беше прекратена в началото на април, след като се оказа, че са изчезнали части от офертите на двама от участниците. Офертите бяха подадени през август 2016 г., но над половин година нямаше видимо развитие по поръчката. Наваксване на загубеното време
"Инженерите в АПИ обосновават и преработват обществената поръчка. Нашето желание, дори от инженерна гледна точка, е да пуснем обществената поръчка на обособени позиции - пътното платно до тунела - една обособена позиция, самият тунел като втора и съответно съоръженията и пътните платна след тунела като трета обособена позиция", уточни Нанков.
Според министъра така строителството на един от най-тежките участъци от магистрала "Струма" ще става едновременно, по-бързо и при съкратени срокове. Разделянето на отделни позиции ще означава три по-малки поръчки, но и три различни победителя в търга. "Ние трябва да си изпълним ангажиментите в рамките на не повече от три години и два-три месеца от подписване на договор с изпълнител", уточни Нанков.
В случая с тунел "Железница" рисковете за европейското финансиране на "Струма" са свързани със забавянето на възлагането на поръчката" - първо, заради бавната работа на комисията, а след това заради прекратяването покрай разследването на ДАНС и прокуратурата за изчезналите документи. В участъка от "Струма" при Кресненското дефиле пък проблемът е, че още няма доклад за оценка за въздействие върху околната среда и не е обявена поръчка изобщо. Финансирането на "Струма" е по оперативна програма "Транспорт" и влиза в настоящия програмен период 2014-2020 г.
Освен това Нанков обясни, че в момента Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) прави одит с фокус върху обществените поръчки както в самото ведомство, така и в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Капацитетът на АПИ - недостатъчен Очаквано, новият регионален министър направи промени в ръководството на пътната агенция.
Дни след като пое поста на регионален министър, Николай Нанков назначи и новия (стар) председател на управителния съвет на АПИ - Дончо Атанасов. Той заемаше поста между ноември 2016 г. и февруари 2017 г. Предшественикът на Атанасов, Пирин Пенчев (който беше назначен за шеф на АПИ от служебния кабинет през февруари), е подал оставка и е напуснал пътната агенция, обяви Нанков.
Още с встъпването си в длъжност регионалният министър даде заявка, че ще прави структурни промени в АПИ. Целта е да се оптимизират процесите и да се постигне по-голяма прозрачност при провеждането на обществени поръчки, уточни той пред БНР. Пътните специалисти са под 8% от състава на пътната агенция, а повечето от останалите са юристи, обясни Нанков.
Нанков: Защо обявяваме поръчката с 3 обособени позиции?
1. Дава възможност да се съкрати срока от 1400 дни за цялото трасе на 1000 дни за всеки един от трите участъка и така минимизираме риска от загуба на европейско финансиране поради неспазване на срока.
2. Вместо един ще има трима изпълнители - индивидуално или в консорциум. Това означава работа за повече хора.
3. Осигурява се времеви комфорт за строителството, така че то да се извършва качествено.
Тоест - време, пари, качество, справедливост, заетост и не на последно място пътна безопасност и бързо придвижване.