Семейството бизнесмени Николай и Евгения Баневи са две от българските имена, които се появяват в документите от Панама, свързани с аферата „Мосак Фонсека”, пише в. „24 часа”. Изданието започва да публикува историите на българи, които се споменават в домументите.

Семейство Баневи и още няколко повтарящи се имена са вписани като акционери или пълномощници на няколко фирми на Сейшелите, Бахамите и в Панама между 2005 и 2015 г., сочат данните, получени от “Зюддойче цайтунг” преди повече от година и споделени с Международния консорциум на разследващите журналисти.

“Не виждам нещо нередно в това. Не познавам бизнесмен, който да няма офшорки.

Това са законни практики. Плащаме си редовно данъците”, заявява г-жа Банева,

потърсена за коментар от вестника. „Не се боя от проверка на НАП”, подчертава тя.

Няколко са офшорните фирми, свързани със семейство Баневи. Те са регистрирани между 2007 и 2015 г., което Евгения Банева коментира така: „Със сигурност има на много места, защото има територии, които са били офшорни зони, после вече не са. Законодателството се променя”.

Тя обяснява, че това понякога е налагало местенето на фирмите от едно място на друго. „Има някои територии, където всъщност акционерите са абсолютно ясни. За бизнеса не е проблем, че има офшорни или чуждестранни фирми”, категорична е Банева.

Според нея Панамалийк е международна конспирация, която има за цел да отклони вниманието от важните проблеми на човечеството.

„Ако там наистина има някаква важна информация, свързана с политици, с наркотрафиканти и т.н., това действително се отнася до целия свят. Досега обаче не виждам информация, която да изглежда като: „Уау, тук наистина са открили нещо”, категорична е Евгения Банева.

Преди избухването на скандала с документите от панамската правна фирма Николай Банев заяви в предаването „Комбина” по Нова ТВ, че има амбициите да се кандидатира за президент на България. Вижте изказването му във видеото горе.

Ивайло Калфин
Ивайло КалфинИзточник: БГНЕС

По-рано днес вицепремиерът и социален министър

Ивайло Калфин заяви, че офшорните зони са раково образувание за целия свят.

Изказването си той направи по повод аферата "Мосак Фонсека" - изтеклите в медии документи, уличаващи в заобикаляне на данъчните закони 12 държавни глави, (включително шест действащи), 128 висши политици и високопоставени служители по целия свят, сред които хора от близкия кръг на руския президент Владимир Путин, членове на китайското Политбюро, както и футболните фигури Мишел Платини и Лео Меси.

Според Калфин след аферата трябва да има промяна в цяла Европа.

"Не може хората да минават през кризи, да плащат данъци, да търпят ограничения, а някои заможни безнесмени и политици да си крият парите, а в същото време имат претенции в държавите си за силно влияние. Абсурдно е това", коментира Калфин.

Офшорните зони са законни, но на практика ощетяват редовните данъкоплатци във всяка една страна, които са принудени да компенсират криенето на средства от други, каза той. По думите му около един трилион евро губи Европа годишно от данъци, укрити чрез офшорни зони.

Мерките трябва да бъдат решителни, офшорните предприятия би трябвало да бъдат ограничавани, заяви вицепремиерът.

По думите му нито е честно към данъкоплатците, нито към обществото да има неизвестни икономически оператори, които крият данъци и влияят значително върху икономиката.

Според Калфин, ако излязат български имена от "Досиетата от Панама", "трябва да бъдем безкомпромисни". Недопустимо е хора, които се занимават с политика, да крият пари в офшорна зона, каза той.

България трябва да започне дискусия на европейско ниво за постепенното затваряне на данъчните убежища,

коментира лидерът на БСП Михаил Миков по повод на изнесената информация по случая "Панама лийкс". Според Миков България следва да отстоява подобна позиция като страна с ниско данъчно облагане.

"България не може сама да реши въпроса с офшорните фирми. Очевидно България трябва да бъде страна, която и на европейско равнище - и това трябва да се направи от българското правителство - да инициира диалог, дискусия за постепенното затваряне на тези данъчни убежища. Все по-ясно става, че там се репатрират свръхпечалби или се избягва данъчно облагане", каза Миков.

Не знам обаче дали ще стане тази работа, като знам какво е правил Жан-Клод Юнкер", коментира той.

Миков отбеляза, че българското правителство е приело споразумение със САЩ, в което само ние ще предоставяме информация от нашите банки за влоговете на американски граждани. Продължаваме да настояваме за реципрочност в тези отношения и българската държава да получава информация за влоговете на български граждани в американски банки, особено в някои интересни щати, имам предвид Делауер и други, добави той.