Николай Георгиев: Младите хора на Кресна са абсолютен приоритет в моята програма за управление
Не е тайна за никого, че населението в община Кресна е застаряващо. Статистиката сочи, че младите хора на възраст между 15 и 34 години съставляват едва 21 % от общия брой на населението на общината.
Тревожната тенденция отразява по-глобален процес, който е следствие от особеностите на развитието и има конкретни измерения във всички страни на Европейския съюз (ЕС). Добре известен факт е, че през 2020 г. хората на възраст над 60 години в ЕС ще са повече от тези под 25 години. При подготовката на моята програма за управление на община Кресна в периода до 2019 г. тези факти бяха ясно отчетени и не случайно грижата за младите хора в нея е изведена като абсолютен приоритет.
Ще се опитам с тази статия да ви провокирам с част от въпросите, които си задаваше екипа ми при изработването на моята програма. Тези въпроси доведоха до ангажиментите които поемам, за да могат младите хора на община Кресна да останат тук; да заживеят заедно с техните избраници и да създадат семейства; да раждат и отглеждат децата си тук и не на последно място, да правят успешна кариера отново тук. Амбициозно, нали? На фона на тоталното безвремие и упадък, в което живеем близо десетилетие, подобни амбиции звучат като фантастика.
Е добре, преди да махнете с ръка, нека помислим заедно, кое ни прави по-различни и по-бедни от общините в България, където изброените възможности са реалност? Ето няколко от въпросите, които могат да бъдат зададени:
- Достатъчно е да погледнем съседите ни отвъд билото на Пирин, за да се сблъскаме с другата реалност. Не е ли странно, че община Кресна, която е ситуирана по-добре в комуникационно отношение и има сравними и дори по-добри природни дадености в областта на балнеолечението и рекреацията, е използвана единствено за транзитно преминаване от гръцките и македонски туристи, които са се насочили към Разлог или Банско?
- Кресна се намира на главен път Е-79, а след завършването на магистрала "Струма" ще бъде буквално на час път от столицата на България. София е мегаполис, в който живеят близо два милиона българи и голямата част от тях всяка събота, неделя и в празничните дни търсят възможности за отдих и общуване с природата. Можем ли да съберем природните дадености с бързия достъп по магистралата и да превърнем тези възможности в наше предимство?
- Близостта до три гранични с България държави и изграждащата се в момента пътна инфраструктура може ли да ни позволи да привличаме поток от чужди туристи в общината?
- В Кресна се намира един от четирите храмове-костници в България, а в рамките на общината има стари църкви, чиито стенописи представляват национално културно наследство. Можем ли да се възползваме от тях, за да издигнем ролята и значението на община Кресна и така да привлечем внимание и инвестиции?
- Село Влахи е уникалното съчетание на природни дадености, културно наследство и етнографски характеристики. В землището му се намира голяма част от природен парк „Пирин“ и защитената местност „Орлите“, с уникални дървесни видове и многообразен животинският свят. Единствено тук се отглеждат уникални за България автохтонни породи каракачански овце, кози и кучета, а в центъра на селото изправя горда снага над 500-годишния Влахински чинар - обявен за паметник на природата. Нима не можем да се възползваме от всичко това, за да развиваме нашия роден край? Впрочем с.Влахи е родното място на Яне Сандански. Можем ли да направим нещо, за да извлечем дивиденти за Кресна и от този факт?
Въпроси, въпроси, въпроси ... Разбира се, природните дадености и героичното минало на региона не са всичко. Най-яркото доказателство за това е окаяното състояние, до което е доведена община Кресна, въпреки тяхното съществуване.
Оказва се, че всичко зависи от хората. Хората са желаното достижение и най-голямото богатство на нашия регион, а единението на нашата общност може да роди благополучието и просперитета на община Кресна. А възможно ли е да говорим за благополучие, ако семействата са разделени? Ако родителите страдат за децата си, напуснали ги, за да дирят по-добър живот в чужбина? Ако младите хора не създават семейства тук и не намират перспективи за себе си в Кресна?
На тези тежки въпроси се опитах да отговоря с поредица от инициативи в моята програма. Ето ги. Можете да кликнете на всяка от тях, за да видите повече по конкретната тема. Няма да ви отнеме повече от 15-ина минути:
- Гаранция за качество на полученото образование в средищното училище чрез въвеждане на стандарт за качество на образователната среда. Ориентиране на професионалната подготовка на средношколците към нуждите на местния малък и среден бизнес;
- Предоставяне на общински стипендии за млади хора (студенти, аспиранти и др.) от региона със социално значими професии, за да останат или да се завърнат в своя роден край след завършване на тяхното образование;
- Подкрепа за амбициите на младите хора да започнат частен бизнес, чрез квалифицирана помощ и съвети за изготвяне на проекти и кандидатстване по национални и европейски грантови схеми;
- Създаване на специализиран общински фонд за подкрепа на младежки дейности и инициативи;
- Предоставяне на общински сграден фонд и професионална помощ за създаване на бизнес инкубатори и младежки центрове в общината;
- Привличане на инвестиции за реновиране на спортно-тренировъчната база в гр.Кресна, модернизация на съществуващите и изграждане на нови детски и спортни площадки с фитнес съоръжения в населените места на общината;
- Двукратно увеличение на помощта при раждане и безплатна детската млечна кухня за деца до 3 години.
Убеден съм, че изброените инициативи, за които поемам персонален ангажимент са добро начало. Ако запретнем ръкави и работим здраво в идващите четири години, голяма част от проблемите ни ще останат зад нас. Ще заживеем по-охолно и с ясната перспектива за утрешния ден. Ще има детски глъч и усмивки на млади хора в Кресна.