Николай Георгиев, кмет на община Кресна: Хората не искат бежански лагер, аз ги подкрепям

22 Март 2016 | 21:04
0 коментара
Общество
Николай Георгиев, кмет на община Кресна: Хората не искат бежански лагер, аз ги подкрепям

Над 1000 жители на община Кресна излязоха на протест в понеделник сутринта срещу евентуалното настаняване на бежанци в бившето военно поделение в града. Жителите подозират, че идеята за създаването на бежански център в Кресна ще се държи в тайна до последно, за да няма реакция от местното население. В общината лагер за сирийци може да бъде създаден в бившето танково поделение близо до с. Сливница. Другият вариант е да се ползват старите казарми, но там сградите са в окаяно състояние и трябва да се ремонтират.
Заедно с протестиращите бе и общинският кмет Николай Георгиев, който заяви, че подкрепя своите съграждани. Пред Kmeta.bg той обясни какво е предизвикало тревогите и напрежението сред местните хора.

 

-Г-н Георгиев, защо протестираха хората пред бившето военно поделение в Кресна?


-Над 1000 жители на община Кресна излязоха на спонтанен протест в понеделник сутринта срещу евентуалното настаняване на бежанци в бившето военно поделение в града. Болшинството от хората не желаят лагер за мигранти тук. В човешки план проявяваме съчувствие към бежанците, но те са с друга култура, с друго вероизповедание, а това притеснява тукашното население. Нямам официално потвърждение, че тук ще има бежански лагер. Но хората протестират превантивно, за да изкажат своята позиция и управляващите да се съобразят с тях.

-Кое ви накара да оглавите този протест?


-Няма как да не подкрепя жителите на нашата община. Когато хората са притеснени и уплашени, няма как да стоя отстрани и да не съм заедно с тях. А те са категорични, че няма да допуснат на наша територия да се изгради бежански лагер. Страхът им е оправдан. То няма работа и хляб за тях, какво ще стане, ако тук настанят хиляди мигранти. Дано държавата не допусне криза с бежанци у нас.

-Областният управител на Благоевград Бисер Михайлов увери, че няма никакво решение за бежански лагер в Кресна. Обвини ви, че сте подкрепил незаконен протест, за който самият вие не сте издал разрешение. Как ще коментирате думите на губернатора?


-Всеки има право на мнение. Той е изказал своето. Няма как да дам разрешение за протест, който просто не е планиран, а е спонтанен. В неделния ден доста журналисти питаха жителите ни по темата и те се притесниха, че скоро може да има лагер за бежанци тук. Затова излязоха на протест. Притеснява ги повече нещо друго – през два дни идват военни и оглеждат бившето военно поделение. Това хората го виждат с очите си и няма как да бъдат излъгани. Затова напрежението сред тях расте.

-Ще продължат ли протестните действия?


-Не, на този етап няма да има други протести. Надяваме се, че отговорните институции ще ни чуят и няма да позволят тук да изникне център за мигранти. Ако се предприемат подобни стъпки, то няма кой да спре местното население да не протестира. А аз отново ще бъда на тяхна страна, това трябва да е ясно на всички. За мен мнението, спокойствието и сигурността на местните хора най-важно. Не искам и да си представям, ако тук дойдат хиляди бежанци.

-Община Кресна може ли да си позволи някакви харчове, за да подпомогне мигранти, ако евентуално се стигне до създаването на лагер тук?


-По никакъв начин това няма как да стане. Ние сме най-бедната община в целия Пирински край. Казвам го с тъга, не се гордея с този факт. Наследството е тежко, кмет съм по-малко от 4 месеца. Не искам да прехвърлям вината на своя предшественик. Но е истина, че общината има сериозни банкови кредити, както и задължения към различни фирми и доставчици на услуги. Реално сме на минус, но правим всичко възможно да преодолеем трудностите и да си стъпим на краката.

-Очаквате ли управляващите да се съобразят с искането на местните хора?


- Не очаквам, а вярвам. Премиерът Бойко Борисов увери, че се прави всичко, за да се спрат на самата граница мигрантите, ако се стигне до бежанска вълна към България. Дано не ги допуснат във вътрешността на страната. За да няма нови бежански лагери. За това се молят не само местните хора, а и повечето българи.

-В какво състояние са сградите в бившата казарма?


-В старата казарма сградите са в окаяно състояние и трябва да се ремонтират. Засега никой не е предприел каквито и да било ремонтни дейности. Някои от постройките са опасни, те са занемарени толкова много години, че се рушат. Не може просто така да се настанят хора в опасни сгради. Няма ток, няма вода, мизерията там е пълна. Няма каквито и да е условия за живот в района на бившето военно поделение. Затова се надяваме, че няма да се стигне до създаването на бежански лагер в града.

Добавете Вашия коментар

TOP