НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ в Благоевград отбеляза патронния си празник с богата програма
11 Май 2026 | 15:16
0 коментара
Общество
Благоевград

На 11 май, когато Българската православна църква почита светите равноапостоли Кирил и Методий, областният управител Николай Куколев взе участие в патронния празник на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ в Благоевград.
С редица мероприятия беше отбелязан днешният празничен ден в училището.
Програмата започна с полагане на цветя пред паметника на светите равноапостоли Кирил и Методий и пред паметника на Кузман Шапкарев в двора на училището.
В знак на признателност цветя положиха областният управител Николай Куколев, кметът на Община Благоевград Методи Байкушев, директорът на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ Светлана Солачка и представители на Общински съвет-Благоевград.
В рамките на празничната програма бе открита изложба на учениците от 12 “д” клас с профил „Изобразително изкуство“, посветена на тяхното дипломиране.
Официално бяха открити и новите STEM кабинети по природни науки, дизайн и 3 D проектиране. Кабинетът по изобразително изкуство разполага с 32 модерни графични таблета. На практика бе показано как съвременната образователна среда съчетава традиции, иновации и интерактивно обучение, насочено към развитието на учениците.
По време на събитието бе представена и дигитална изложба, демонстрираща модерните възможности за представяне на ученическото творчество чрез новите технологии и изкуствения интелект.
Празничният ден продължи със състезание за Кирило-Методиевска паралелка, в което учениците показаха знания и дух на съревнование, достойни за патроните на училището.
Кулминацията на празника е тържественият концерт от 18:30 ч. в зала “Пейо Яворов”.
С редица мероприятия беше отбелязан днешният празничен ден в училището.
Програмата започна с полагане на цветя пред паметника на светите равноапостоли Кирил и Методий и пред паметника на Кузман Шапкарев в двора на училището.
В знак на признателност цветя положиха областният управител Николай Куколев, кметът на Община Благоевград Методи Байкушев, директорът на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ Светлана Солачка и представители на Общински съвет-Благоевград.
В рамките на празничната програма бе открита изложба на учениците от 12 “д” клас с профил „Изобразително изкуство“, посветена на тяхното дипломиране.
Официално бяха открити и новите STEM кабинети по природни науки, дизайн и 3 D проектиране. Кабинетът по изобразително изкуство разполага с 32 модерни графични таблета. На практика бе показано как съвременната образователна среда съчетава традиции, иновации и интерактивно обучение, насочено към развитието на учениците.
По време на събитието бе представена и дигитална изложба, демонстрираща модерните възможности за представяне на ученическото творчество чрез новите технологии и изкуствения интелект.
Празничният ден продължи със състезание за Кирило-Методиевска паралелка, в което учениците показаха знания и дух на съревнование, достойни за патроните на училището.
Кулминацията на празника е тържественият концерт от 18:30 ч. в зала “Пейо Яворов”.












