Невидимата епидемия: 94% от хората страдат от плоскостъпие
Д-р Росен Георгиев е роден в София. Дипломира се с пълно отличие в Медицинския университет - София. Без колебание избира кариерата на ортопед. През 2013 г. се дипломира с отличен успех по специалността “Здравен мениджмънт”.
Започва кариерата си в Клиниката по ортопедия, травматология и гръбначна хирургия в Университетска болница “Св. Анна”, гр. София, след което продължава работата си в Клиниката по детска травматология и ортопедия в “Пирогов”. В момента д-р Георгиев работи в една от най-големите университетски болници в Ирландия, в отделение по ортопедия и травматология. В България консултира и лекува пациенти в Медицински център “Витоша”, гр. София, както и в градовете Димитровград и Лясковец.
Преминал е специализации в Женева, Швейцария, през 2015 г., в Лондон, Великобритания - 2016 г., и в Корк, Ирландия, от 2016 г. досега.
Участва в редица курсове и научни конференции в Норвегия, Франция, Швеция, САЩ, Тайван, Южна Корея, Италия, Монако, Бразилия, Великобритания, Естония, Румъния, Турция, Мароко, Япония, Германия и Австралия.
Получава първа награда на конгреса по спешна медицина в България през 2017 г.
- Д-р Георгиев, плоскостъпието се определя като епидемията на 21-ви век. Защо?
- По данни, които са не само от България, а и от Европейския съюз и Американската асоциация, 94% от населението страда от някаква форма на плоскостъпие - по-лека или по-тежка. Като през последните няколко години се забелязва все повече свалянето на възрастовата граница на това, някои го наричат състояние, други - заболяване. То се среща при все повече малки деца, което влече след себе си доста сериозни последици. Не лекуваното, не третираното състояние на плоскостъпие може да доведе дори до гръбначно изкривяване в детска възраст.
- Какви са причините все по-малки деца да страдат от плоскостъпие?
- Причините за свалянето на възрастовата граница се отдават най-вече на факта, че децата и юношите прекарват все повече време пред компютрите. Няма я тази физическа активност, която ние, по-възрастните, сме имали навремето. Развива се слабост на мускулната тъкан, което води до тези проблеми.
- Трябва ли плоскостъпието да се диагностицира от специалист или всеки може и сам да го направи?
- Задължително трябва да бъде направена компютърна диагностика с плантография, за да се постави диагнозата плоскостъпие. Освен това е важно да се определи и степента на плоскостъпието. Тези степени са общо четири - от първа до четвърта, като последната е най-тежката. Най-важното, което трябва да знаят пациентите, диагностицирани с този проблем, е че всяка степен се третира по различен начин. Ако началната степен може да мине само с упражнения, то при по-тежките трябва да се добавят и други методи, като по-агресивни стелки, сотинатори, проматори - предписани спрямо патологията и резултата от компютърната диагностика.
- Преди ни изследваха с вземане на отпечатък от ходилото. Прилага ли се и този метод в практиката на ортопедите?
- Методите на вземане на отпечатък отдавна се смятат за остарели в Европа. Диагностиката трябва да бъде на базата на отпечатък с компютърна диагностика, защото тя ни дава много повече информация.
- Каква по-точно информация дава компютърната диагностика?
- Компютърната диагностика може да даде информация не само за ходилата, не само за изработката на качествени, индивидуални ортопедични стелки
Тя ни дава още и информация за височината и разположението на специалните участъци от тези стелки, може да даде прогноза, особено в детска възраст, дали има вероятност да се развие гръбначно изкривяване. При възрастните пациенти с това изследване може да определим дали има неправилно износване на хрущялите в тазобедрените стави. Така можем да коригираме болките и дискомфорта не само в ходилата, но и в тазобедрените и коленните стави, защото компютърната диагностика, особено тази, която ние използваме, ни помага да определим кои стави са най-засегнати от това изменение в биомеханиката на тялото.
Д-р Росен Георгиев
- Акцентирахте върху това, че стелките трябва да са индивидуално изработени. Сега по магазините има изобилие от различни видове стелки. Защо трябва да са индивидуално предписани?
- Категорично, тези, които са по магазините, не отговарят на индивидуалните нужди на пациентите, защото както пръстовият отпечатък на всеки човек е уникален, така е и ходилото е строго индивидуално. Т.е., няма как нещо, което е направено по шаблон, да отговаря на особеностите на всеки. Затова съветваме нашите пациенти да носят стелките, подбрани точно за тях, след резултата от плантографията.
- Имате ли лични впечатления от практиката си за най-тежките последствия от не взети навреме мерки или използването на неправилни стелки при плоскостъпие?
- Най-сериозните последици от посочените от вас проблеми са в детска възраст - стига се до тежки гръбначни изкривявания. За съжаление, вече се е превърнало в ежедневие да идват пациенти, на които да откриваме гръбначни изкривявания, заради подценяване на проблема с плоскостъпието.
- Може ли едно от усложненията на плоскостъпието - сколиозата, да се излекува в по-напреднала възраст и как? Доколко индивидуалните ортопедични стелки може да подпомогнат този процес?
- Категорично при лечението на сколиозата трябва да се прилага комплексна терапия. Идеята на ортопедичните стелки е да възстановят правилното биохимично натоварване на човешкото тяло. По този начин се постига облекчаване на симптомите на болка и дискомфорт при пациенти със сколиоза. Така, че те също намират място в правилното лечение на заболяването. Друг, много често срещан проблем, са случаите на пациенти с различна дължина на крайниците. Причините за това могат да бъдат: вродени аномалии, претърпени счупвания на долните крайници, което е довело до разлика в дължината им. Тази дължина трябва да се коригира. И това се постига отново с индивидуалните ортопедични стелки. Ако това не се направи, се получава изместване на осите на натоварване на тялото, изместват се и точките на натоварване, които са специфични за всяка става (всяка става си има зона на най-голямо натоварване). И когато, по някаква причина, се измести тази зона на натоварване, това води до много по-бързо и неправилно износване на хрущяла и развитието на гонартрози, коксартрози и като цяло - артрозни изменения на ставите.
- И да ви върна на въпроса за лечението на сколиозата при възрастни хора - може ли да се излекува напълно или можем да очакваме само облекчаване на състоянието?
- Облекчава се състоянието. Пълното лечение на сколиозата зависи от много неща: при нея също има степени на развитие. Резултатите от терапията зависят и от кой функционален клас е заболяването (при началните функционални класове се прилага само физиотерапия и рехабилитация, докато при последните и най-тежките, се налага оперативно лечение).
- Може ли да говорим за профилактика на плоскостъпието?
- Разбира се, определено плоскостъпието може да се профилактира. Обикновено съветваме пациентите си два пъти годишно да минават на компютърна диагностика. Нашето ходило има функцията на “амортисьор”, а с качването или свалянето на килограми, при смяната на по-активна с по-пасивна физическа работа се променя натоварването.
Всичко това влияе на ходилата ни и те се изменят. Т.е., предписаните индивидуални ортопедични стелки никога не са доживотни - те трябва да се сменят на 6 месеца - при промяна в резултатите от изследването, а ако няма промяна в този период - на една година. Съветваме всеки пациент, който, в края на деня усеща тежест в краката, дискомфорт, болки в глезена, в ходилото или в коленете, да си направи диагностика.
- Споменахте, че пренебрегването на проблема с плоскосъпието може да предизвика дегенеративни промени в ставите, в частност - коксартроза. Вие единствени в България прилагате иновативно лечение на това заболяване със стволови клетки. Разкажете ни повече за метода.
- Това е много различен метод и няма нищо общо със замразяването на стволови клетки от пъпната връв при раждане. Тук се използват мулти-потентни стволови клетки, които всеки от нас си ги има в организма. Те се вземат от определени локации като например, от тазовата кост, след което се селектират по определен начин, отделят се и се активират, което е изключително важно да кажем, тъй като те са “спящи” клетки. След активацията, те съдържат в себе си всички растежни фактори и хормони, които са необходими на организма да възстанови увредената хрущялна повърхност на засегнатата става. Уникалното на този метод е, че можем да вземем клетките във всеки един момент. Разбира се, тук трябва много добре да се прецени кога е точният момент за използване на тези стволови клетки в терапията, защото има състояния, които се лекуват изключително оперативно като например, най-тежките форми на коксартроза и гонартроза. За такива пациенти е късно да се приложи методът на лечение със стволови клетки.
Но във втора-трета степен на коксартрозата, когато имаме все още запазен хрущял и можем да го регенерираме, този метод ни дава изключителни възможности. Техниката е тръгнала от Америка, а в Европа има само няколко места, където се прилага. В България сме само ние, които го извършваме. Целият ни екип беше на тримесечно обучение в Холандия. В момента този метод принадлежи към последните иновативни световни тенденции в лечението на начална и средна степен на артрозни промени. Стволовите клетки се вземат от конкретния пациент на момента, отделят се в рамките на няколко часа, активират се и се връщат в тялото му чрез инжекционна форма, в засегнатата става.
- При пациентите, при които е показано това лечение, колко курса средно са необходими за постигане на терапевтичен ефект?
- До момента, от общо петдесетина пациенти, които сме лекували по метода, само при един от тях се наложи да направим втори курс, който включва повторно вземане на стволови клетки и поставянето им в засегнатата става. Т.е., процедурата е еднократна по принцип и терапията започва да действа почти веднага. В рамките на първата седмица пациентите сами ни се обаждат и казват: “Докторе, вие сте вълшебник! Вече нямам болки!”
- Чрез метода се възстановява самата става?
- На практика, тези прекурсори, за които ви споменах, намаляват възпалението на ставата (при всяка артроза имаме възпаление от механичен тип) и спомагат за бързото възстановяване на хрущяла.
- Т.е., ние носим в себе си “лекарството”, което вие намирате, активирате и ни лекувате с него?
- Много точно го казахте. Най-важното е, че няма нежелана реакция, защото това е нещо от вашия организъм - ние просто го вземаме за малко и след около час отново ви го връщаме. А в същото време то е по-силно от всяко друго фармацевтично лекарство, без да вреди на организма, без странични ефекти.
- Противопоказано ли е лечението за пациенти с по-тежки придружаващи заболявания, например на кръвта?
- Тъй като стволовите клетки не се извличат от кръвта, а директно от тазовите кости чрез инжекция - не се реже нищо, не може да се определи наличието на такива заболявания като противопоказание за прилагане на метода. Разбира се, при част от активацията се взема и малко кръв от пациента, но това са едва 5 мл. Противопоказанията са при много тежки анемии и дефицитни състояния в стоматологията. Те, за щастие, са изключително редки.
- Освен при лечението на коксартрозата, прилагате ли метода и при други заболявания?
- На практика, може да се приложи при всички артрози - коксартроза, гонартроза. Подобен метод се прилага и при спортисти, които имат разкъсване на някаква структура - било то мускул, менискус, кръстна връзка или сухожилие. В тези клетки, които ние синтезираме, се съдържат всички 7 растежни фактора. Те всъщност помагат за по-бързото заздравяване на увредените структури и изграждане на нова такава.
- Прилагали ли сте метода и при счупване на прешлени?
- При счупване на прешлени също може да се приложи, както и при асептични некрози, при аваскуларни процеси. По-общо казано, приложението му в ортопедията и в травматологията е много голямо.
Трите свода на ходилото изпълняват ролята на “амортисьор”
Физиологично ходилото има три свода. Два са надлъжни - медиален и латерален. Медиалният надлъжен свод (от вътрешната страна) е с най-голяма извивка или свод, а латералният е по-слабо изразен и се разполага по външната повърхност на ходилото. Напречният свод се намира между главите на първа и петта метатарзална кост.
Благодарение на анатомичните сводове, нормално ходилото се опира само на три точки - петна кост, I метатарзална кост и ставата на пета метатарзална кост. По този начин сводовете изпълняват ролята на “амортисьор” и облекчават тялото при натоварване, при тичане, скачане и др. Присъствието на анатомичните сводове осигурява най-добри условия за работа на мускулите на цялото тяло. Върху ходилото действа не само натоварването, но и мускулите на ходилото и подбедрицата, връзковите апарати на ставите. Действието на тези фактори и влияния поддържат трите свода на ходилото. Намаляването или изчезването на един от сводовете води до спадане на сводовете.
Видовете плоскостъпие най-често биват: вродено и придобито. Вроденото плоскостъпие е сравнително по-рядко срещано и се дължи на слабост на съединителната тъкан и различни малформации на опорно-двигателния апарат.
Придобито плоскостъпие се среща около 95-96% от населението в активна възраст. Най-често спада медиалният свод или и трите свода едновременно. Също така може да спадне само напречният свод и да се придобие pes planus transversus или напречно плоскостъпие. В етиологията на това състояние са някои генетични заболявания, неудобни обувки и слабост на съединителната тъкан.
Фитнес и упражнения
• От седнало положение - сгъване и разгъване на пръстите. Можете да го правите както без съпротивление, така и при съпротивление.
• От седнало положение - захващане и пускане на малки предмети.
• От седнало положение - без да повдигате петата от земята се придвижва ходилото само с помощта на пръстите.
• От седнало положение - поставяте на пода стандартна кърпа и чрез пръстите на краката я набирате.
• От изправено положение - бавно вдигане на пръсти от лека до средна степен от земята. Задържате за няколко секунди и плавно и бавно се връщате към изходната позиция.
• От изправено положение - повдигане на петите и едновременно свиване на пръстите.
• От изправено положение - ходене на пръсти за период от 1-4 минути.
• От изправено положение - редува се ходене на външната и на вътрешната страна на ходилото.
• От изправено положение - ходене на пети (без да има набиване) с изправени и свити пръсти.
Всички видове упражнения трябва да се изпълняват всеки ден! Навреме взетите мерки за лечението на плоскостъпието могат да доведат до невероятни резултати!
източник: Zdrave.to.
Милена ВАСИЛЕВА