Наталия Киселова: Сарафов ще бъде избран за главен прокурор, въпросът е какво ще реши президентът
По-скоро Сарафов ще бъде избран за главен прокурор на 16 януари.
Това заяви пред БНР председателят на парламента доц. Наалия Киселова.
Проблемът не кой ще бъде избран, а колко ще е отговорен и как ще се контролират актовете на прокурорите, изтъкна тя.
Конституционалистът доц. Киселова очаква Висшият съдебен съвет да избере Борислав Сарафов за главен прокурор на 16 януари, но очаква да чуе позицията на президента.
"По-скоро ще бъде номиниран, за да бъде назначен", каза Киселова пред БНР. И уточни - ВСС предлага човек за назначаване на президента, но той решава дали да подпише указа за назначаване, или не.
Запитана може ли да бъде спряна по законодателен път процедурата за избор на Борислав Сарафов, насрочена за 16 януари, Наталия Киселова коментира, че на 6 януари изтича срокът, в който се очаква да има становища от заинтересованите страни, до които има изпратени запитвания, а на 7 януари ще заседава Комисията по правни въпроси и ще започне обсъждането на трите законопроекта промени в Закона за съдебната власт.
Не искам да обещая, че на 16-и ще има закон. Това е възможно, но може и да не стане. По-скоро ще бъде избран Сарафов. Ще бъде номиниран, за да бъде назначен от президента с указ. Имало е случаи, в които и този президент, и предишен са връщали номинацията. Президентът много преди да се заговори в Народното събрание как ще се действа, даде ясни сигнали в тази посока."
"От миналото има наслоени неприятни спомени /за отношенията между БСП и ДПС/ - изпълненият мандат от 2013-2014 г. Поради тази причина, когато започнахме разговори как да подходим в търсене на подкрепа, се изключи да се водят разговори с представители на ДПС - НОВО НАЧАЛО, обясни Киселова защо левицата не е търсила подкрепа от ДПС - НОВО НАЧАЛО за подкрепа на кандидатурата си за председател на НС.
"Имахме разговори с тях, но те не бяха толкова успешни, колкото очаквахме, отговори тя дали са водени разговори с "Възраждане".
"Аз се старая от 6 декември насам да бъда по-обективна, отколкото съм била преди, защото преди бях народен представител от една парламентарна група, а сега трябва да представя едно по-добро лице на Народното събрание", обясни Киселова. Тя разказа, че има колеги депутати, с които е работила и преди като съветник на образователната и правната комисия.
Без ГЕРБ не може да има правителство, подчерта доц. Киселова.
Според нея най-разумно е първите две парламентарни групи да се разберат за управлението на страната.
Киселова изтъкна, че се полагат усилия за съставяне на кабинет.
"Има два варианта за управление - единият формат е с ГЕРБ, а другият е без ГЕРБ. Въпросът всъщност в момента е дали най-голямата парламентарна група трябва да участва. Ако погледнем по-широко как са разположени парламентарните групи, без ГЕРБ не може да има квалифицирано мнозинство и това дава отговор защо "Демократична България преговаря с тях", отговори тя как оценява възможността да се формира редовно правителство. Левицата също преговаря с ГЕРБ, както и "Има такъв народ". Квалифицираното мнозинство от 160 души е необходимо за избиране на членовете на някои регулатори и контролни органи според новите промени в конституцията.
Запитана живее ли Делян Пеевски в парламента, тя уточни, че като председател на парламентарна група той разполага с кабинет. Доц. Киселова изказа предположение, че "почти никой народен представител не домува в Народното събрание", защото рано сутрин и късно вечер по нейни впечатления няма автомобили пред него и лампите по тъмно не светят, но е наясно, че има такова запитване, на което ще се отговори в законово предвидения срок.
"Да ви кажа сутрин, като идвам, няма автомобили. Вечер, като си тръгвам, няма автомобили, което ме навежда на мисълта, че почти никой народен представител не домува в Народното събрание. Не съм виждала и всички етажи да светят вечер.
ДПС - НОВО НАЧАЛО ползва бившите кабинети на единното ДПС, които Движението е използвало в 50-ото, 49-ото НС, а и преди това, когато парламентът е използвал и двете сгради - традиционната и тази на партийния дом.
"Те ползват също кабинети, но поради това, че броят на ползваните кабинети се определя от числеността на депутатите, те ползват по-малко кабинети", отговори тя дали и Джевдет Чакъров като председател на групата на "ДПС - ДПС" също има свой кабинет. Наскоро депутатът от "ДПС - ДПС" на Ахмед Доган Рамадан Аталай се оплака от трибуната, че групата му въобще няма стая, а заместникпредседателката на парламента от ГЕРБ-СДС Рая Назарян "се шири" в бившия кабинет на Тодор Живков. Тя обаче обясни, че това не е нейна стая, а на парламентарната група. А ГЕРБ ползва голям кабинет, понеже са най-голямата група - 69 души.
По спорната тема за декларацията за Украйна и "формализиране да се даде мандат" от НС на правителството да сключи споразумение за сътрудничество с Украйна, Наталия Киселова коментира:
"След като започна изслушването по искане на една от ПГ – ДПС-НН, беше внесен проект за решение. По правилник председателят на НС може да предложи включване в дневния ред. Моите аргументи, поради което не го включих, са следните: решение на НС по такъв начин не е допустимо. НС има правомощия в областта на външната политика, отбраната и сигурността да ратифицира международни договори по определен ред. След като не е международен договор, а международно споразумение, компетентно е правителството. Ако министър-председателят е искал мандат, той трябваше да дойде в НС предварително, преди да бъде оповестено решението на правителството. На трето място, в условията на спешност, това е извиване на ръце и усилия да има скандал в НС. Не виждам защо трябваше по този начин да има ескалация на напрежението."
Киселова обясни, че ще извика на изслушване в парламента служебния външен министър Иван Кондов заради споразумението с Украйна, което премиерът Димитър Главчев не подписа през седмицата. Тя вече е разговаряла с Главчев по темата и той може също да бъде изслушан. Причината е, че според нея правителството трябва да отговори дали България продължава да поддържа позицията си за подкрепа на Украйна и за подписване на документа.
Две правителствени решения гласят, че споразумението е трябвало да бъде подписано, но заради скандалите в парламента това така и не стана.
Министър-председателят е в много тежка ситуация, защото не е подкрепен нито от НС, нито от президента, заяви Наталия Киселова в предаването "Политически НЕкоректно". Служебното правителство няма пълна подкрепа в средите на Народното събрание, то не получава и подкрепа от президента, но проект за нов бюджет и за удължаване на действието на стария следва да бъде внесен само от правителството, обясни тя.
"Не може да бъде критикувано НС, че не е предприело нищо."
Има комуникация на Народното събрание с финансовия министър Людмила Петкова. Няма пречка на първото заседание на Комисията по бюджет и финанси, ако има внесен проект, той да бъде включен в дневния ред, увери Киселова.
Джейхан Ибрямов, Марио Рангелов и Лена Бориславова са тримата народни представители, които още не са се отказали от имунитетите си. Закрилата на Ибрямов бе поискана още на 13 ноември, след като прекара няколко седмици в ареста, тъй като бе хванат с белязани пари. Той и Марио Рангелов са от групата на Доган "ДПС - ДПС". Защитата на Рангелов пък бе поискана от и.ф. главен прокурор заради разследване за купуване на гласове, а на Бориславова от Продължаваме промяната" - за подправяне на подписи на документите, с които Кирил Петков излиза от сдружението "Да запазим Корал".
"Искането е за повдигане на обвинение. Допустимо е да бъде задържан след като се поиска разрешение от НС", поясни Наталия Киселова за казуса с Кирил Петков, който на 10 януари е призован за повдигане на обвинение.
Нашият колега от ДПС-НН ще се откаже от имунитета си, каза Пеевски, заговори за заплахи срещу Киселова.
От имунитетите си са се отказали Кирил Петков, Гюнай Далоолу от "ДПС - НН", Ангел Георгиев и Веселин Вешев от "Възраждане", Радостин Василев от МЕЧ. Василев, който е лидер на партия МЕЧ, обяви, че цялата му парламентарна група от 12 души ще се откаже от защитата си.
"Щях да свикам Народното събрание. Това са въпроси, които са много тежки за отговорността на един човек", посочи Киселова в отговор на въпрос как щеше да постъпи на мястото на Рая Назарян като председател на парламента относно имунитета на Джейхан Ибрямов.
Правната парламентарна комисия ще заседава на 6 януари (понеделник), за да обсъжда внесените промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), част от които е опитът да бъде спрян изборът на Борислав Сарафов за нов главен прокурор. Това става известно от съобщение на сайта на Народното събрание. За същата дата е свикана и бюджетната комисия. Депутатите са в Коледна ваканция до 5 януари, а първото пленарно заседание за 2025 г. е в първата сряда на годината - 8 януари.
Преди ден депутатите сформираха правната комисия, но не постигнаха съгласие кой да я оглави. Затова правомощие да свиква заседания има единствено председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Тя ще посочва и неговия водещ. Тази практика беше въведена от 50-ото Народно събрание, за да се даде възможност комисиите да работят, въпреки буксуването при избор на ръководствата им.Епицентър.бг