Народното събрание харчи вода за 8 олимпийски басейна

08 Април 2023 | 10:36
0 коментара
Общество
България
Народното събрание харчи вода за 8 олимпийски басейна

Вода колкото за 8 олимпийски басейна изразходва на година Народното събрание (НС). Изчисленията са на база данните от обществена поръчка, публикувана от администрацията на парламента за доставката на питейна вода и отвеждане на отпадъчните войни. Тя обхваща всичките сгради и ведомствени жилища на депутатите. Търгът е за 126 000 лева без ДДС, което с данъка се равнява на малко над 151 000 лева. 


Телеграф

По-голяма част от сумата – близо 130 000 лева - е за двете основни сгради на НС в столицата, хранителния комплекс на „Дондуков“ 2, гаража и ведомствените апартаменти на депутатите. Мандатните жилища са над 180 и са пръснати из цяла София. Има такива в кварталите „Изток“, „Витоша“, „Подуяне-Редута“, Овча купел“, „Лагера“, „Красно село“, „Мотописта“. 

Консумация 

В документацията на поръчката е записано и прогнозно количество питейна вода, която се консумира за 2 години – общо 39 000 кубични метра. За година това е 19 500 кубични метра.


Останалата част от поръчката е за доставката на вода за почивната база на НС във Велинград. Там обаче харчат сравнително скромни количества – по 10 000 кубика вода за 2 години. Това е оценено на 18 000 лева без ДДС, а с налога сумата набъбва до 21 600 лева. Крайният срок за подаване на оферти по тези две позиции изтича днес, а отварянето на цените предложения от фирмите ще стане едва следващата седмица. 

 

Иначе новите 240 депутати ще бъдат посрещнати с изпрани килими, мокети и пътеки. Не е наемана външна фирма, а е извършено от служители, отговорни за поддръжката, научи „Телеграф“. Не са сваляни за почистване и полилеите в пленарната зала, които са от чешки кристал, всеки тежи по тон и половина. В сградата, където се провеждат заседанията, не са правени основни ремонти през двата месеца, когато НС бе разпуснато.  

Кабинети 

В бившия Партиен дом администрацията вече се подготвя и тече трескаво разпределение на кабинетите на бъдещите народни избраници. Там двама депутати от една парламентарна група делят по една стая. Вече са готови и папките с информационните материали, които всеки избраник получава, когато за първи път прекрачи НС. Те съдържат конституцията, клетвения лист, правилника за работа на парламента, справочник за структурата на администрацията и телефоните на отделните звена.

Всеки депутат ще намери и ръководство за пултовете за гласуване. Народното събрание е публикувало и друга обществена поръчка – за периодична доставка на хигиенни материали за 1 година. За нея е получена една оферта за малко над 98 000 лева. Искат се над 52 вида стоки за почистване, в това число чували за смет, сапуни, кофи, парцали за прах, перилни препарати, дезинфектанти и др. НС използва 6 вида чували, като за година се ползват над 65 000 бройки. Изразходват и над 1700 литра течен сапун с глицерин за дозаторите в санитарните помещения и още над 2700 бройки тоалетен сапун с глицерин. За машинното пране на мокетите са нужни около 200 литра препарат и още 75 бутилки за ръчно пране на килимите. 

Топлят се за 1,14 млн. лева

Доставката на топлоенергия за недвижимите имоти на НС в София за 2 години излиза около 1,9 млн. лева без ДДС. С налога парите достигат над 2,28 млн. лева, като тези сума е за количества от общо 13 000 мвтч. Сметките показват, че за 1 година парламентът харчи малко над 1,14 млн. лева за парно. В списъка с имоти са отново 2-те основни сгради в центъра, хранителния комплекс, гаража, шест магазина на ул. „Ген. Кирил Ботев“, както и ведомствените жилища. Количеството топлоенергия, която се ползва от депутатските апартаменти, е 4000 мвтч. 

Ремонтират ведомствените коли за 7 дни

Народното събрание заделя по около 66 000 лева за 2 г. за поддръжката, обслужването и аварийните ремонти на депутатските коли от автопарка. Това става ясно от друга обществена поръчка, публикувана от администрацията на парламента. Става дума за 19 МПС – БМВ, „Форд“ и „Ленд Роувър“. Изисква се 24-часова пътна помощ и репатриране, а времето за реакция трябва да е до 3 часа. За техническо обслужване – смяна на масла, филтри и диагностика, колата трябва да се задържи до 8 часа. Ремонтът, при налични на склад резервни части, не трябва да отнема повече от 7 дни. Ако такива липсват, доставката им трябва да се извърши до 15 дни. Тихомира Михайлова/Телеграф

Добавете Вашия коментар

TOP