Наргилето - по-голям враг от цигарите!
Живеем в свят, в който изкуственото преобладава. Онова, което консумираме обаче дори когато спазваме здравословен хранителен режим, не винаги се оказва полезно за нас. Освен, че ни бърка в джоба, често ни бърка и в здравето! Днес ще обърнем специално внимание на все по-активно обсъжданата напоследък тема – вредно ли е или не наргилето. Знаете, че всичко, свързано с пушенето, независимо под каква форма е то, не може да бъде нито малко, нито напълно безвредно. Нещо повече – със сигурност крие рискове за здравето, за които дори не сте и подозирали. Ето защо е важно да сте системно и адекватно информирани за малките подробности с голямо и съществено значение.
Статистиката е повече от показателна за интереса към пушенето изобщо, основно на цигари, а след тях и на наргиле – над 1.1 милиарда души по света консумират ежедневно тютюн, като най-разпространената форма е пушенето на цигари.
Както ви е добре известно, тютюнопушенето е главна причина за възникване на заболявания на дихателните органи, на сърдечносъдовата система и за някои ракови заболявания. Около 30% от смъртните случаи, причинени от рак, се дължат именно на консумацията на тютюн. Приема се, че
до 15% от всички смъртни случаи се дължат на този вреден навик
Една особена форма на консумацията на тютюн е чрез наргиле, което може да срещнете и под названията: шиша хоха, гоза или хабл-бабл.
Наргиле се пуши по света от над 400 години. Първоначалният принцип идва от Индия. В много арабски страни, предимно сред мъжете, употребата на наргиле се счита за съставна част на културата. Съвместното пушене пък се приема като символ на гостоприемство, добро настроение и общителност. Освен мъжете пушат и много жени, по правило отделно от тях. А причината за нарастващия им брой е, че пушенето на цигари се приема за социално по-неприемливо.
Пушенето на наргиле нараства стремително и в Западна Европа, особено през 90-те години на миналия век. Това е традиция, която се е зародила сред индусите в Индийския субконтинент през XV век, а след това е започнала да се разпространява с развитието на Османската империя. Днес се практикува като модерно занимание от младежта. Във все повече заведения срещаме възможността да се пуши наргиле. Вредното му влияние обаче често се подценява! Всеобщото схващане, че димът е „безвреден”, не е съвсем достоверно.
Зависимостта е същата като при тютюнопушенето. Трябва да знаете, че при употребата на тютюн чрез наргиле възниква зависимост и здравето се уврежда точно толкова, колкото и при обикновеното тютюнопушене. Затова не се доверявайте сляпо на смисъла от грижливо разпространеното твърдение, че пушенето на шиша е по-безвредно от цигарите. И двете ви вредят еднакво качествено!
Така, както и при цигарите, и при наргилето проблемите атакуват белия дроб, завишен риск от рак, тумори на пикочния мехур, на устните и на устната кухина. Малцина си дават сметка, че допълнителен увреждащ здравето фактор е и споделянето на наргилето. На свой ред то
може да причини редица неприятни инфекциозни болести
като херпес, хепатит и туберкулоза. Освен това наргилетата по заведенията се чистят немарливо и така нараства рискът от предаване на гъбични инфекции и на хеликобактер пилори – опасна бактерия, която се загнездва в стомаха и причинява хроничен гастрит, язва и предразполага към рак.
Учените, занимаващи се с консумацията на тютюн чрез наргиле, редовно се сблъскват с проблема за стандартизацията. Заради различната големина и структура на наргилетата въпреки общия им принцип е невъзможно да се определи количеството приет никотин.
Ще се изненадате да разберете, че тъй като димът от наргилето е студен, той се инхалира в много по-големи количества от пушещия и така се приема значително повече никотин. Докато количеството инхалиран дим от цигара е 35 милилитра,
при наргилето човек вдишва половин до един литър дим
Освен това в този случай важна роля играе и социалният фактор – един „сеанс” с наргиле продължава значително по-дълго, отколкото се пуши, например, една цигара – повече от час. И така се повишава в значителна степен и рискът от зависимост.
Веществата, които упражняват върху организма вредното си влияние, са същите като при цигарите, но трябва да се посочи, че пушенето на наргиле обременява белите дробове с 20-кратно по-голямо количество катран. В сравнение с цигарите по-високо е и обременяването с олово, хром, арсен и никел. Друго широко разпространено заблуждение е, че водата в наргилето действа като филтър – това е абсурдно, тъй като никотинът не е водоразтворим. Освен това в наргилето обикновено няма никакви филтри, както в цигарите.
Световната здравна организация (СЗО) вече излезе със специално предупреждение, че наргилето в никакъв случай не е алтернатива на цигарите. Както вече споменахме – по съдържание на никотин, канцерогени и въглероден окис, димът от него, превишава много повече цигарения дим, а една употреба на наргиле дневно се равнява на десет изпушени цигари.
Използва се и за пушене на наркотици
Наргилето се състои от колба за течности, чашка за тютюн, шахти, в които тютюневият дим се смесва с парите. През тръбата човек всмуква парите на активното вещество. Доказано е, че всмукването на веществото чрез белия дроб ускорява всички ефекти - неслучайно в източните страни наргилето първоначално се е използвало за пушене на наркотици.
Неправилно зареденото наргиле, също така, може да бъде много вредно, а пушенето му да доведе до главоболие, болки в гърдите и замайване. Интензивното и често поемане на дима може да причини сериозно замайване.
Основният причинител на това е въглеродният оксид. Той предизвиква нарушения при пренасянето на кислорода в кръвта, тъй като се свързва с хемоглобина в кръвта. Няма как поемането на дим да е безвредно. Филтрацията през вода и приятният мирис на дима на наргилето заблуждават много хора, че няма никаква вреда за здравето им.
Подтиква към алкохолизъм
Често наргилето се пуши и в комбинация с алкохол, а парите от алкохола са пряка атака към мозъка, тъй като чрез дима на наргилето те се усвояват още по-бързо. Така шансовете на любителите на наргиле да се превърнат в алкохолици са много по-големи, отколкото на тези, които просто обичат да си попийват.
Димът от наргилето съдържа и редица допълнителни канцерогенни вещества, каквито няма дори в цигарения дим. Установено е дори, че пушенето на наргиле развива привличане към наркотиците.
„Хората явно не разбират колко опасно може да е пушенето на наргиле”, казва Адриан Хайнц от университета в Станфорд. „Обикновено пушенето на наргиле се смята за по-безобидно. Но щом споделим на хората някои факти за токсините по време на такъв тип пушене, обикновено хората се шокират”, добавя още специалистът. И пояснява, че
„Лесно е да видим защо хората се изненадват от опасностите, които крие пушенето на наргиле, тъй като за него няма такива публични здравни кампании, които да ги информират. За момента такива има предимно за пушенето на цигари. Хората не трябва да мислят, че пушенето на наргиле е безопасна алтернатива, защото не е”.
Подготви Анелия ПОПОВА /Zdrave.to