Най-мощната геомагнитна буря от 21 години насам връхлетя Земята и ще продължи през уикенда
Най-мощната геомагнитна буря от 21 години насам връхлетя Земята.
Като следствие от това милиони хора в Северното полукълбо станаха свидетели на красиво северно сияние, което бе наблюдавано в много по-южни ширини от обичайното. Гледката бе видяна от жители на Централна и Западна Европа, включително и в България, най-вече в северозападната част на страната.
Геомагнитната буря е от пета степен по петстепенната скала за интензитета на тези бури, като такава се случва на Земята за първи път от 2003 г., според американското Управление за атмосферни и океанографски изследвания. Явлението е предизвикано от серия изхвърляния на коронална маса (големи изхвърляния на плазма и магнитни полета) от Слънцето. То вече предизвика смущения в работата на спътниците, сателитната навигация, електрическите мрежи и др.
Мощната буря е била наблюдавана в петък вечерта и е била предизвикана от серия от изхвърляния на коронална маса от Слънцето.
По-рано американските експерти предупредиха, че са издали тревога за буря с интензитет от четвърта степен, но в крайна сметка геомагнитната стихия се е оказала още по-мощна.
Тя може да повлияе на електрическите мрежи, на космическите кораби, на сателитната навигация, на джи пи ес-ите и на други технологии, предупреждават експертите.
Хората ще бъдат защитени от магнитното поле на Земята.
За последно мощна буря от пета степен е имало през октомври 2003 г. и тя е била известна като "Хелоуинската буря". По онова време е имало прекъсвания на тока в Швеция и повреди в трансформатори в Южна Америка.
Геомагнитната буря сега ще продължи и през уикенда.
Подобни бури пораждат и впечатляващи сияния, които понякога се явяват и в по-южни от обичайните региони на наблюдение, посочва БТА.
Освен това трансполярните полети между Европа, Азия и Северна Америка вероятно ще бъдат пренасочени, за да се избегне повишеното излагане на радиация на пътниците и екипажите.
Виновникът за бурята е клъстер от слънчеви петна, видим от дясната страна на слънчевия диск, който е 16 пъти по-широк от Земята. Слънцето, което преминава през 11-годишен цикъл, в който броят на петната расте и намалява, се доближава до пика на настоящия, който започна през декември 2019 г.
Клъстерът изхвърля части коронална маса или облаци от плазма на всеки 6 до 12 часа, като последният избухва около 3 часа сутринта в Ню Йорк, казва Брент Гордън, началник на клона за космически услуги на Центъра за прогнозиране на космическото време.
„Пет е просто невероятно. Изумен съм“, споделя Майкъл Уилтбъргър, учен от Националния център за атмосферни изследвания на САЩ. „Това е много рядко явление“.
Като страничен ефект от тези изригвания е именно северното сияние.
То бе наблюдавано и в САЩ, като федералната авиационна администрация на страната заяви, че не очаква значителни въздействия върху националната система за въздушно пространство.
Северното сияние ще може да бъде наблюдавано и през уикенда, тъй като Слънцето наближава пика на 11-годишния цикъл, който води до повишена активност. За по-добрата гледка ще допринесе и очакването за ясно небе през следващите дни.