Най-дългият в Европа и втори по дължина в света тунел ще бъде изграден под Кресненското дефиле

05 Декември 2013 | 18:15
0 коментара
Общество
Най-дългият в Европа и втори по дължина в света тунел ще бъде изграден под Кресненското дефиле

Лот 3 от АМ „Струма” ще бъде с дължина 60 км и включва 3 подчасти – от Благоевград до Крупник, от Крупник до Кресна и последната част е от Кресна до Делчево. Това съобщи в Благоевград изпълнителният директор на Националната компания „Стратегически инфраструктурни проекти“ Асен Антов, който се срещна с представители на местната власт, за да бъде представен и обсъден проектът.

Той уточни, че средният участък е най-сложният - преминаването през Кресненското дефиле, като там се предвижда да се изгради 15-километров тунел, който ще бъде най-дългият в Европа и втори по дължина в света. Асен Антов обясни, че се прави всичко възможно, за да се намали цената на проекта. По първоначални оценки неговата стойност е около 830 милиона евро без ДДС, но точната сума ще може да се посочи през март до година.

„С проектанта правим всичко възможно. Опитваме да намалим сечението до колкото може. Например, първоначално бюджета е смятан с аварийни ленти, но сега разглеждаме възможността в тунела да няма такива, което моментално ще намали цената. Това, разбира се, няма да се случи за сметка на качеството и безопасността на съоръжението, защото в европейската директива за тунелна безопасност ясно се посочва, че при такъв вид тунели е напълно възможно и допустимо да не се изграждат аварийни ленти”, уточни Антов. Той е категоричен, че целта на тунела е опазване на околната среда.

В подготовката е нает специален екологичен консултант, който работи заедно с проектанта. Той се произнася дали решенията на проектанта са допустими от екологична гледна точка. По думите на Антов, тази система функционира отлично и вече е имало няколко предложения, които са били отхвърлени. Той е категоричен, че в процеса на оценка за въздействие върху околната среда е взето в предвид именно къде минава трасето, дали е близо или далече от населени места. Издадени са конкретни предписания в каква степен и в каква посока то би могло да се измества. „Ще бъде направена преценка дали са необходими нови процедури. Ние затова сме тук – за да чуем местната власт и да разберем какво е виждането им”, добави Асен Антов.

На публичното обсъждане присъстваха представители на Министерството на регионалното развитие, кметове и представители на общини в обхвата на бъдещата магистрала, зам.-кметът на община Благоевград инж.Стоян Благоев, главният архитект Васил Тинчев, граждани и представители на неправителствени организации. Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева не дойде на срещата.

Добавете Вашия коментар

TOP