Наемателят на плаж "Делфин" в общ бизнес с ченгето от държавна сигурност Юри Смуков
Фирмата ТЙВА ИНТЕРНЕШАНЪЛ ЕООД, която нае дивия нудистки плаж „Делфин“ до Ахтопол иска на практика да си направи „частен плаж“ с голям бар, регулиран достъп през ограда и да разположи чадъри и шатри почти по цялата територия. Това личи на информационна табела с дизайна на бъдещото заведение „Bamboo“, захвърлена до купчина строителни материали, видя на място репортер на Биволъ.
Но плажното предприемачество съвсем не е основното занимание на собственика Йордан Тодоров, показа проучване на нашата медия. Той е свързан и с тютюневия бизнес като партньор му е кадровия офицер от ДС и бивш шеф на ГКПП „Кулата“ Юри Смуков.
„Малкият Делфин“, както е известен плажът сред местните, се намира непосредствено до „Големия Делфин“ – северния плаж на Ахтопол. Това беше един от последните диви плажове по Черноморието, любимо място на нудистите. През 2015 г. Регионалното министерство планираше „Делфин“ да стане „екоплаж“. Впоследствие в тази категория попаднаха само плажовете „Корал“, „Карадере“ и „Иракли“, които през 2016 г. бяха защитени от всякакви бизнес дейности с промени в ЗУТ.
„Делфин“ остана незащитен и така се стигна до отдаването му под наем и първия фалстарт. Фирмата наемател веднага започна строеж на арка и широка дървена стълба към плажа без съгласуване с РИОСВ, въпреки факта, че мястото попада в две защитени територии в „Натура 200“ и в природен парк „Странджа“. Това предизвика възмущението на редовно плажуващите там, които организираха подписка за запазването на „Делфин“ като природосъобразен плаж.
За да се разчисти място за стълбата и плажния бар част от горичката над плажа е била изсечена по-рано без разрешение от РИОСВ, но собственикът Йордан Тодоров отрича да го е правил.
„В момента, в който беше публикувано обявлението за отдаване на този плаж, аз отидох да го видя. Тогава районът около плажа беше във вида, в който е в момента. Не мога да кажа дали е имало сеч и още повече ако е я имало кой кога я е извършвал”, заяви той пред Нова Телевизия.
Твърдението, че някой друг е проявил самоинициатива и се е самоуправил с горичката точно там, където минава стълбата и ще бъде построено заведение на плажа не само, че не е логично, но и не се връзва с хронологията на събитията. Обявата за търга за отдаване на плажа е от 29 март. Търгът е спечелен от фирмата на 5 май. На 16 май, след като е публикувано обявлението за отдаване и след като фирмата е спечелила търга, очевидци сигнализират за сечта, и публикуват снимки. На 17 май РИОСВ констатира незаконната сеч и подава сигнал до прокуратурата, която образува проверка срещу неизвестен извършител.
Ангелкова подписва предварително изпълнение
Фирмата ТЙВА ИНТЕРНЕШАНЪЛ сключва договор за наемане на плажа чак на 25 май, но в заповедта за определяне на спечелилия търга от 5 май, министър Ангелкова разрешава предварително изпълнение с мотив, че трябва да се бърза с подготовката преди сезона – дейности по „водното спасяване, обезопасяване на акваторията, здравно и медицинско обслужване и санитарно-хигиенно поддържане“.
За строежи на стълби, заведения и арки не става дума, но на практика предварителното изпълнение дава карт бланш на фирмата да започне работа без да чака да изтекат сроковете за обжалване и преди да сключи договор. Както се вижда, подготвителната работа започва ударно: разчиства се място със сеч и се изгражда стълба, преди да се мине към строежа на заведението. От вишки за спасители и медицински пункт към момента няма и помен, макар че вече сме в активния летен сезон.
Кой е собственикът?
ТЙВА ИНТЕРНЕШАНЪЛ ЕООД с едноличен собственик Йордан Тодоров е регистрирана в края на 2012 г. в Пловдив с два лева капитал и се радва на забележителен финансов възход. Още на първата година от дейността си тя прави над 3 млн лв. оборот и е на плюс с 439 хиляди лева. Не е ясно с какви стоки търгува ТЙВА, но 2014 също е успешна с близо 2,5 млн. лв. оборот.
Собственикът Йордан Тодоров има и друг бизнес. В миналото той е бил собственик на БГ СТИИЛ ГРУП, която търгува с метални руди и метали в първични форми. През 2007 г. когато той е собственик, фирмата е декларирала 903 хиляди лева от продажби. Друга негова фирма – КТИМА КОНСУЛТ, държи пицарията „Каза Ностра“ в Овча Купел. Тя обаче залинява, като през 2012 г. е обявила 130 хиляди от продажби, а през 2014 г. едва 14 хиляди лева. През 2010 Тодоров е регистрирал с друг партньор компютърната фирма АЙТИ ПЛЮС, която по документи не развива дейност.
От лятото на 2016 г. Йордан Тодоров държи 25% от дяловете в дружеството КЕПИТАЛ ТАБАКО ООД, основано в началото на 2016 г.. Партньори са му Юри Смуков, Ивайло Маламов и иракския гражданин Салман Давуд Салман.
Забележително е, че само една буква и юридическата форма различава това дружество от КЕПИТАЛ ТОБАКО ЕООД, което с решение на Министерския съвет от юли 2016 година има право да се занимава с промишлена обработка на тютюн.
Най-известен от съдружниците на Тодоров е Юри Смуков, който е бил и кадрови офицер на Държавна сигурност и израства кариерно до шеф на ГКПП „Кулата“. Той някак успява да съвместява работата в МВР с частен бизнес. При това такъв, че през 2006 г. микробус на фирма на Смуков е взривен с 200 гр. тротилов еквивалент. Смуков се свързва и с фирмата от орбитата на КТБ „Инфраструктурна компания“ АД. След фалита на банката тя дължеше близо 90 млн. лв., част от които бяха покрити с цесии.
източник: Биволъ