Тази година е възможно 50 000 души в България да бъдат диагностицирани с онкологични заболявания, според статистиката на медиците, информира Нова ТВ.
Общият брой на поразените от рак българи е 300 000. Според лекарите по-голямата част от тях имат шанс за живот. Всяка година близо 4000 българки чуват диагнозата рак на гърдата.
У нас, поне на този етап, най-успешно е лечението на рака на млечната и на щитовидната жлеза, както и на матката.
Предизвикателство за специалистите са все още злокачествените образувания на панкреаса и черния дроб.
„В световен мащаб те са трудни за диагностика, често пъти дават симптоматика късно, няма скринингови методи, възможностите са по-ограничени”, коментира проф. д-р Асен Дудов, национален консултант по медицинска онкология.
„Важно е да имаме по-добри резултати при други често срещани локализации като рака на белия дроб, дебело и право черво”, подчерта той. Надежда дава и модерната техника, която до преди няколко години беше изключение в България.
Високотехнологична апаратура вече не е рядкост в българските болници.
Оборудването обещава по-добри резултати и така на пациентите няма да се налага да пътуват в чужбина, за да се лекуват. А лекарите дават оптимистични прогнози. „Има всички основания да се лекуват в България”, убеден е проф. Дудов.
В битката с рака не по-маловажна е и психологическата подкрепа. От Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания помагат както на болните, така и на техните близки.
„Все още тази болест чертае черни картини в съзнанието на хората,
все още представата е „Боже, умирам”. Време е тези представи да се разчупят”, коментира Евгения Адърска от асоциацията.