Над 240 участници събра Осмата научна конференция по обществено здраве в Югозападния университет „Неофит Рилски“
01 Октомври 2025 | 17:47
2 коментара
Общество
Благоевград

Факултетът по „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“ към Югозападния университет „Неофит Рилски“ беше домакин на Осмата научна конференция по обществено здраве с международно участие „Общественото здраве: интердисциплинарност, политики и качество“.
Събитието, което се организира ежегодно под патронажа на Българското научно дружество по обществено здраве (БНДОЗ), събра над 240 участници от Медицински университет – София, Медицински университет – Пловдив, Медицински университет – Плевен, Медицински университет – Варна, Софийски университет „Климент Охридски“, Нов български университет, Българска академия на науките, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Югозападен университет „Неофит Рилски“, както и представители от водещи университети и научни институции от Испания, Италия, Гърция, Албания и Турция.
Форумът беше открит от ректора на Югозападния университет проф. д-р Николай Марин, който подчерта, че конференцията е доказателство за утвърденото взаимодействие между факултетите по обществено здраве в страната и стремежа им чрез научните изследвания да въвеждат добри практики и полезни модели в българското здравеопазване.
Той изрази увереност, че обмяната на опит и постижения ще допринесе за подобряване на качеството на живот и благополучието на хората.
Приветствие към участниците и гостите отправи председателят на Българското научно дружество по обществено здраве проф. д-р Мария Семерджиева. Тя акцентира върху ролята на научния форум за укрепване на партньорствата и за утвърждаването на общественото здраве като стратегически приоритет на съвременните политики.
Конференцията започна с пленарни доклади, представени от водещи специалисти.
Проф. д-р Христо Бозов, управител на Комплексния онкологичен център в Бургас, акцентира върху рехабилитацията като липсващо звено в комплексната грижа за онкологичните пациенти у нас. Проф. д-р Пламен Божинов (Неврологична клиника, УМБАЛ „Сърце и мозък“ – Плевен, катедра „Неврология и неврохирургия“, Медицински университет – Плевен) представи нови подходи в когнитивната физиотерапия. В своя доклад доц. д-р Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Света Анна“ – София, разгледа предизвикателствата и постигнатото до момента в общественото здраве по отношение на мозъчния инсулт. Преподавателят в Югозападния университет доц. д-р Димитър Колев насочи вниманието към иновативни методи за по-точна диагностика при деца с ASD, PANS и PANDAS. Д-р Красимир Джинсов, ръководител на Сектора по електрофизиология и кардиостимулация към Отделението по инвазивна кардиология на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, постави фокус върху приложението на телемедицината в кардиологията като съвременен инструмент за по-добра диагностика и лечение.
Събитието, което се организира ежегодно под патронажа на Българското научно дружество по обществено здраве (БНДОЗ), събра над 240 участници от Медицински университет – София, Медицински университет – Пловдив, Медицински университет – Плевен, Медицински университет – Варна, Софийски университет „Климент Охридски“, Нов български университет, Българска академия на науките, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Югозападен университет „Неофит Рилски“, както и представители от водещи университети и научни институции от Испания, Италия, Гърция, Албания и Турция.
Форумът беше открит от ректора на Югозападния университет проф. д-р Николай Марин, който подчерта, че конференцията е доказателство за утвърденото взаимодействие между факултетите по обществено здраве в страната и стремежа им чрез научните изследвания да въвеждат добри практики и полезни модели в българското здравеопазване.
Той изрази увереност, че обмяната на опит и постижения ще допринесе за подобряване на качеството на живот и благополучието на хората.
Приветствие към участниците и гостите отправи председателят на Българското научно дружество по обществено здраве проф. д-р Мария Семерджиева. Тя акцентира върху ролята на научния форум за укрепване на партньорствата и за утвърждаването на общественото здраве като стратегически приоритет на съвременните политики.
Конференцията започна с пленарни доклади, представени от водещи специалисти.
Проф. д-р Христо Бозов, управител на Комплексния онкологичен център в Бургас, акцентира върху рехабилитацията като липсващо звено в комплексната грижа за онкологичните пациенти у нас. Проф. д-р Пламен Божинов (Неврологична клиника, УМБАЛ „Сърце и мозък“ – Плевен, катедра „Неврология и неврохирургия“, Медицински университет – Плевен) представи нови подходи в когнитивната физиотерапия. В своя доклад доц. д-р Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Света Анна“ – София, разгледа предизвикателствата и постигнатото до момента в общественото здраве по отношение на мозъчния инсулт. Преподавателят в Югозападния университет доц. д-р Димитър Колев насочи вниманието към иновативни методи за по-точна диагностика при деца с ASD, PANS и PANDAS. Д-р Красимир Джинсов, ръководител на Сектора по електрофизиология и кардиостимулация към Отделението по инвазивна кардиология на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, постави фокус върху приложението на телемедицината в кардиологията като съвременен инструмент за по-добра диагностика и лечение.
Добавени коментари
Mormon публикува:
02 Октомври 2025 | 22:16
Мoмчета, тoва е фантастичен продукт пeниcът ми е като 19-годишен, твърд като камък и ceкcът продължава два часа без пpекъсване и седмица по-късно забелязах, че е малко по-голям. Това е фантaстичен продyкт, жена ми е щастлива и се чувствам кaто истински мъж. Препоръчвам на всички да опитат това:--- https://bitly.cx/menpro
д-р Ох Боли публикува:
02 Октомври 2025 | 09:24
Тази дебелана с голямото шкембе от дясно на първото фото трябва да е рекламата на общественото здраве!









