На Разпети петък хиляди минаха под Христовата плащеница и се помолиха за здраве и благополучие

14 Април 2023 | 21:09
0 коментара
Общество
България
На Разпети петък хиляди минаха под Христовата плащеница и се помолиха за здраве и благополучие

Днес е Разпети петък, най-тъжният ден за Христовата църква. Денят на Разпятието на Иисус Христос, но и ден за равносметка и покаяние преди да дойде Възкресението. Във всички православни храмове на страната днес беше изнесена Христовата плащеница, символ на Гроба Господен.

Най-тъжният ден в годината за християните започва с извършване на последованието на 12-те евангелия или така нареченото четене на царски часове.

Според отец Петър от храма „Въведение Богородично“ в храма „Въведение Богородично“ Благоевград  днешният ден е ден на равносметка. "Да видим къде са нашите душици, къде са нашите мисли, нашите настроения, затова и денят не е работен", допълни той.

Хората пристигаха в храма с вяра. Част от тях споделиха: 

„ И аз съм натъжена още сутринта и съм тръгнала, така да дойда малко да се успокоя и да добия вяра.“

Други си пожелаха: „Здраве, щастие и повече примирение и съединение“, „Да се оправи сега тая бъркотия, нещо да се създаде по-хубаво-правителство там, едно, друго, трето, та да е по-добре за народа".

 

На Разпети петък свършва земният път на Божия син. По пладне издигнали Разпятието и го приковали. От двете му страни били кръстовете на двамата разбойници. Единият се покаял и получил спасение. След пладне Иисус се обърнал към небесния си отец, попитал защо го е изоставил и с думите, че се оставя в ръцете му, издъхнал. Вечерта учениците му Йосиф Ариматейски и Никодим повили тялото му в плащеницата на Йосиф и го положили в пещера.

 

"За всички християни това е денят на най-голямо смирение, тъй като знаем предвечно съществуващият Бог, нашият създадател, нашият баща отдаде родният си син, с който са всъщност едно и също, за да ни отвори отново райските двери, които бяха затворени за нас при грехопадението", каза отец Антоний, катедрален храм "Св. Ал. Невски".

 

В края на вечернята, която се отслужва днес, от олтара на храма беше изнесена Христовата плащеница, символ на гроба Господен. С нея свещениците обиколиха три пъти около Разпятието Христово и я положиха пред него. По традиция днес миряните минават под плащеницата, за да измолят здраве и божие благоволение.

 

"Символът е влизането в Гроба Господен. Ако отидете и в Йерусалим, ще видите, че влизайки в Гроба Господен, там, за да влезеш, трябва да се наведеш. Едно такова съпогребване, препогребване, поклонение на Гроба Господен", обясни отец Антоний.

 

Вярва се, че всеки, който мине под плащеницата, ще отнесе в дома си и частица от Иисус Христос.

 

В края на Опелото Христово камбаните на храм "Св. Неделя" забиха траурно, а свещеници и миряни излязоха и в литийно шествие обиколиха храма, носейки плащеницата в ръце и така символизирайки погребението Христово. Утре е Велика събота - наша църковна делегация ще лети до Йерусалим, за да донесе оттам Благодатния огън.

 

 

Източник БНТ

Добавете Вашия коментар

TOP