На прицел! НАП с пореден удар за 67 000 лв. срещу М. Калъмбов
Нови над 67 000 лв. задължения се натрупаха на сметката на благоевградския бизнесмен Методи Калъмбов, след като Върховният административен съд потвърди без право на обжалване ревизионен акт на Националната агенция за приходите. По разбивка сумата е отказан данъчен кредит за ДДС в размер на 46 713.14 лв., 15 424.85 лв. лихви за забава и 5170 лв., които фирмата му „Мак-турс“ АД дължи на НАП за адвокатски хонорар.
Актът на приходната агенция е от 07.04.2021 г. и е заради отказ на данъчните да признаят фактури за реклама, ремонт, транспорт, ядки и алкохол, издадени на „Мак-турс“ от 3 софийски дружества – „Лидер Стил Про“ ЕООД на Мартин Благоев, „Тера 2018“ ЕООД на Руселина Борисова и „Сими 2019“ ЕООД на Димка Монова.
Общото между фирмите е, че са регистрирани с минимален уставен капитал – едната е със 100 лв., а другите 2 – с по 2 лв., и са със заличена регистрация на основание чл. 176 от ЗДДС – във връзка с данъчни нарушения и предотвратяване на данъчни измами. Например „Лидер Стил Про“ се оказало дружество без активи и банкова сметка и в списъка на фирмите с особено големи задължения към хазната. При справката срещу „Тера 2018“ се появила липса на всякакви работници и служители, а „Сими 2019“ – също фирма без търговски обект, материални активи и работници, за 2019 г. изненадващо декларирала приходи от продажби на услуги общо за 1 264 000 лв. и в същия размер – разходи за суровини и материали, за външни услуги и за персонал.
Видът на отчетната документация, представена от Калъмбов по делото, пък станала причина магистратите да поставят под сериозни съмнения въобще доколко реални са били въпросните доставки и дали всъщност не става въпрос за опит за източване на ДДС.
Към фактурите липсвали всякакви документи, от които да е видно какви ремонтни дейности са извършвани, за какъв период от време, какви и колко строителни материали са вложени, от кого са осигурени и за чия сметка, фактурите за транспорт били без приложени товарителници и пътни листове, а тези за доставки на спиртни напитки и ядки са без документи, удостоверяващи тяхното получаване. Към нито една от фактурираните услуги за реклама в интернет сайтове и по национална телевизия Калъмбов не успял да приложи договор или каквото и да е доказателство, че въобще е рекламирал нещо – нямало дори елементарен проект на рекламен материал, съдържание на рекламата, графичен дизайн, продължителност на излъчванията, какво е рекламното послание. Калъмбов не представил нито една разпечатка от публикации в посочените сайтове, нито доказателства за водена между него и собствениците на сайтовете търговска кореспонденция.
Фактурите, платени уж на ръка, не били осчетоводени и фигурирани като неплатени в счетоводните регистри на дружеството. За ремонтите на хотел „Бор“, които твърди, че правил през ноември 2018 г., данъчните попаднали на различни протоколи за извършено СМР с напълно идентични дейности в тях, за което магистратите са признали в съдебните си решения, че „това съвпадение буди подозрения“.
Сумата от 67 000 лв. всъщност е най-малкият проблем на бившия военен комендант, който направи в Благоевград най-скандалната приватизационна сделка с хотелите на бившия „Балкантурист“, след което ги заряза на произвола на съдбата.
В края на март частен съдебен изпълнител обяви за публична продан срещу 16.86 млн. лв. без ДДС най-известния от приватизираните от Калъмбов хотели – „Ален мак“, който по времето на социализма бе най-луксозният и голям в Благоевград, с единствения нощен бар, ресторант със зимна градина, сладкарници и кафене. Хотелът се продава по искане на банка, където е ипотекиран. Заради огромни данъчни задължения НАП от доста време се опитва да продаде друг негов обект – мотел „Рилци“, който е оголен до основи. Хотел „Бор“ е пълна руина и там строителни работници не са влизали не през 2018 г., както деликатно изразяват съмнение съдиите във ВАС, а поне от 15 години. /Струма/