На празника на Дупница: Учредиха общински фонд Култура

Общински фонд “Култура“ ще бъде създаден в Дупница, реши Общинският съвет на заседанието си на празника на Дупница - 19 октомври, когато се отбелязва и пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от Средец в Търново.“Учредяването на фонда ще допринесе за това по-лесно да се осъществяват проекти и програми в областта на културата. Фондът ще подпомага провеждането на културни прояви. Сред целите му са в общината да се изгради устойчив модел на културно развитие, съхраняващ вече постигнатото и създаване на условия за бъдещ просперитет на сектора; постепенно създаване на условия за развитие на многообразието и качеството на културното предлагане; създаване на условия за развитие на международно културно сътрудничество и обмен“, казаха от отдела за култура.

Извънредното заседание започна с изпълнение на Мъжкия хор “Св. Иван Рилски“, след което думата за приветствия получиха кметът Първан Дангов, областният управител инж. Методи Чимев и депутатите Николай Златарски (ДПС – Ново начало) и Христо Терзийски (ГЕРБ).
Кметът посочи отличителната черта на съгражданите си – непримиримият и борбен дух, и поздрави всички допринесли за града с работата си в образованието, читалищата, спорта. “Преследваме упорито идеята да направим така, че да живеем по-добре и да бъдем горди българи“, каза Дангов.
“Благодаря ви. Благодарение на вашия труд нашия град го има“, обърна се към учителите, културните дейци, спортистите и развиващите бизнес Чимев. “Деца, бъдете единни и сплотени. Нека да отправим молитва към свети Иван Рилски да ни даде здраве, да бди над града и родината ни. Нека Дупница просперира“, добави областният управител.

“Дупница ще бъде едно изключително добро място. Тук винаги е имало добри хора, а гостоприемството е една от емблематичните черти на дупничани“, каза Златарски. Той подчерта, че денят на свети Иван Рилски е един от най-светлите. Посочи ролята на поклонническия туризъм и подари на кмета и областния по една бройка от новоиздадена книгас поклоннически маршрути, какъвто минава и през Дупница.
Христо Терзийски отбеляза, че всички, включително и той като народен представител, правят всичко възможно задоброто на страната.
Председателят а Общинския съвет Костадин Костадинов прочете поздравителни адреси от президента Румен Радев и председателя на Народното събрание Наталия Киселова, подчертавайки, че приветствия са получени и от сръбския консул, асоциацията на българските градове, министъра на регионалното развитие и благоустойството, БСП и др. С присъствието си на празника уважение показа кметът на съседната Бобовдолска община адв. Елза Величкова.







