На Голяма Богородица отдадоха почит на хляба в Кюстендил
Десетки богородични и обредни хлябове бяха изложени в град Кюстендил на Голяма Богородица. Днес в града под "Хисарлъка" се чества традиционният празник "Панагия-въздигане на хляба".
Панагия е името, с което се нарича Богородица, въздигането и обредното разчупване на хляба, неговото преломяване и изяждане заедно. Днес по традиция жените в Кюстендил месят хляб с молитва за добруване, украсяват ги с пластики от самото тесто, изразяващи най-значимите идеи от бита и ги занасят в храма с благодарност към Богородица. Десетки щандове на кюстендилската села бяха подредени с приготвените и украсени с много фантазия обредни, богородични хлябове и традиционни тестени изделия в градинката пред храма „Успение Богородично”. Украсени с много фантазия хлябове бяха наредени в кътовете, зад тях позираха жени и девойки с народни носии.
Пред щандовете бяха изложени предмети от бита на едно отминало време или предмети от бита на дедите и прадедите: софри, крагове, трикраки столчета, бохчи, месали, кърпи-кланячки, точилки, лопати за хляб, старинни съдове, кобилици за носене на вода, подници, стомни, павурчета, кандила и иконостаси, кръстове. Бяха омесени и показани обредни хлябове за празник и делник и за всички обичаи, съпътстващи хората в този край на България.
Хлябовете бяха украсени още с цветя и здравец, пред всеки щанд имаше снопове пшеница, брашно и др. На отделни кътове децата се учеха да замесват хляб, насърчавани от по-възрастните. „Панагия е почитане на хляба, най-свещеното нещо, днес на този празник се покланяме пред хляба, който използваме всеки ден”, каза пред БГНЕС Иванка Велинова от с. Николичевци. Тя поясни, че от брашно се приготвят най-различни неща, като например зелник, баници, питки и много други. Празникът „Панагия” пресъздава моменти от българската православна традиция и култура, извършва се водосвет, трите дни на празника са съпътствани от изложба на икони и тематични фотоизложби. В подготовката си за големия християнски празник, ден преди “Успение Богородично”, жената – майка учи младите девойки как да месят обредни пити и предава традицията. В този хляб е вплетена вяра, майсторство и автентичност - винаги предавани от майки на дъщери, от род в род. За днес – 15 август, по традиция, жените в Кюстендил месят хляб с молитва за добруване, украсяват го с пластики от самото тесто, изразяващи най-значимите идеи от бита и го занасят в храма с благодарност към Богородица. Семействата, освещавайки хляба си, извършват православния обред “Панагия”.
“Панагия” е практиката на Христос и апостолите, на древната църковна община, преминала през времена и различните култури - съхранена от дедите ни и донесена до наше време, чрез празниците на Църквата и народната традиция. /БГНЕС