На Гергьовден в Добринище: Там, където традицията е жива, коренът не съхне!
06 Май 2026 | 14:36
1 коментара
Култура
Благоевград

Гергьовден в Добринище започва така, както е започвал от десетилетия – още преди изгрева, когато тишината на утрото е изпълнена с очакване и почит към традицията. Рано сутринта жителите на града спазиха един от най-обичаните обичаи – изваждането на гергьовските китки. Всяка от четирите махали с гордост представи своята китка – символ на здраве, сила и благополучие, съхранил в себе си духа на предците.
След този красив и изпълнен със смисъл момент, всички се събраха пред църквата – място, което обединява хората не само във вярата, но и в споделеното усещане за принадлежност. Там бе отслужена тържествена света литургия за здраве и берекет. С благословия и с празнично настроение, всички поеха заедно към центъра на града – сърцето на празничния ден.
Веселието започна с традиционния обичай „Топене на китки“ – жива връзка с миналото, която и днес продължава да събира поколенията. Жители и гости на Добринище се включиха с желание и усмивки, доказвайки, че традициите не са просто спомен, а преживяване, което ни обединява.
Централният площад се превърна в истинска картина на българския фолклор – изпълнен с пъстри народни носии, звуци на народна музика, надиграване по махали и извити кръшни хора. Радостта се усещаше навсякъде – в лицата на хората, в ритъма на танците и в споделените мигове.
Празникът бе уважен от кмета на община Банско Стойчо Баненски, кмета на град Добринище Иван Сакарев, заместник-кмета Георги Доневичин, който е и именник днес, общинските съветници Елена Караджова, Петър Галчев, Петър Друнчилов, Иван Драгосинов и Димитър Юлев. Заедно те поведоха гергьовското хоро – символ на единството, силата на традицията, която я пази жива.
Гергьовден в Добринище отново ни напомни, че традициите не са просто наследство – те са живият пулс на народа. Докато ги пазим и предаваме, ще има и корен, и бъдеще.
Честит празник, Добринище!
След този красив и изпълнен със смисъл момент, всички се събраха пред църквата – място, което обединява хората не само във вярата, но и в споделеното усещане за принадлежност. Там бе отслужена тържествена света литургия за здраве и берекет. С благословия и с празнично настроение, всички поеха заедно към центъра на града – сърцето на празничния ден.
Веселието започна с традиционния обичай „Топене на китки“ – жива връзка с миналото, която и днес продължава да събира поколенията. Жители и гости на Добринище се включиха с желание и усмивки, доказвайки, че традициите не са просто спомен, а преживяване, което ни обединява.
Централният площад се превърна в истинска картина на българския фолклор – изпълнен с пъстри народни носии, звуци на народна музика, надиграване по махали и извити кръшни хора. Радостта се усещаше навсякъде – в лицата на хората, в ритъма на танците и в споделените мигове.
Празникът бе уважен от кмета на община Банско Стойчо Баненски, кмета на град Добринище Иван Сакарев, заместник-кмета Георги Доневичин, който е и именник днес, общинските съветници Елена Караджова, Петър Галчев, Петър Друнчилов, Иван Драгосинов и Димитър Юлев. Заедно те поведоха гергьовското хоро – символ на единството, силата на традицията, която я пази жива.
Гергьовден в Добринище отново ни напомни, че традициите не са просто наследство – те са живият пулс на народа. Докато ги пазим и предаваме, ще има и корен, и бъдеще.
Честит празник, Добринище!
Добавени коментари
Якоруда е с Румен Радев публикува:
06 Май 2026 | 15:26
ПРЕДСТАВЯМЕ ВИ ЦИРК " МАСКАРИ " И ДЕРИБЕИ НАЧЕЛО НА ЯКОРУДА : Беди купи на Уснинчо камионче и багерче да се грижи за Хората на Шиши.. Построи вила- къща на Трещеник. Уреди снаха си на работа с ДПС, да учи децата на Хората. А пък тя снахичката е неграмотна като Морж .Сина си уреди като просто пожарникарче чрез ДПС също. Карафеиз - крокодила за 20 години се уяде и преяде с власт, изкупува гъби и държи магазинче за Хората чрез ДПС , също като магазинчето на ШИШКОТО. Пияна Магда играе умряла лисица. Назначава и кадрува само нейни приятелки по чашка .Мъжа и е стар плешив и потънал в дългове неудачник и комплексар .Трайно безработен Ленивец . И е известен наркодилър и наркоман. За Марио Асьов известен като поп Кръстьо и КРИМИНАЛНОТО МУ МИНАЛО каквото и да кажем ще бъде малко. От Крадец на трупчета, без образование и грам потенциал , до нула грамотност и нула качества . Отвориха фирми с Киро- шмъркача и Тошко Африкански и Зоя - свирката за да крадат и източват средства от проекти. Айша Хаджиалиш е прочута Мастия и при Кафелов и сега при Драго . Изпечена във фиктивни фактури Дърта Пачавра. А ДА ПИТАМЕ ЗА ЛЮБОВНИЦАТА НА КАФЕЛОВ, КАКВО ПРАВИ ? ТЯ колеше и бесеше по Кафелово време.Драго още ли я държи тая МИСИРКА ? Хърльовите педерасти изкупиха и заграбиха Белмекен, Сирачките Пудели направиха състояние и станаха бизнесмени благодарение на ДПС и ШИШИ. ТОЗИ ПОРОЧЕН МОДЕЛ ТРЯБВА ДА ПРИКЛЮЧИ . Тези АЙДУЦИ трябва да ги свалим от власт. ДПС и Кмета превърнаха общинска администрация в машина за гласуване под стой за Пеевски и Вакльов И поп Кръстьо и Беди и Карафеиз. Стига толкова дерибейства . Имаме почтени, честни и авторитетни хора с които Якоруда да Прогресира.













