Мярката 60/40 продължава още 2 месеца
Мярката 60/40 ще бъде удължена с още два месеца. Държавната помощ е в размер на 1,5 млрд. лева. “Дотук са изразходвани около 1,4 млрд. лева, така че можем да я продължим с някои корекции, но това ще стане след като получим одобрение от Департамента по “Държавни помощи” към Европейската комисия”, обясни вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев. Следващата седмица ще има среща с Националния съвет за тристранно сътрудничесто за параметрите на мярката и удължаването й.
Със социалните партньори ще бъдат разработени нови мерки, които да се нотифицират пред ЕК, за да може българският бизнес да се ползва от възможностите, които са предоставени от временната мярка за държавните помощи и да са конкурентноспособни.
Припомняме, че в края на май собствениците на заведения алармираха, че служебното правителство е замразило действащи антикризисни програми в подкрепа на бизнеса. Тогава в позиция, изпратена до медиите, от браншовите организации се посочва, че част от мерките са замразени и не е ясно дали ще има нови. В отговор на браншовата организация от Министерството на икономиката категорично опровергаха информацията да са били спирани каквито и да било антикризисни програми.
Днес в сградата на Министерския съвет брифинг дадоха служебните министри на икономиката, финансите и социалната политика. Тримата представиха пакет от нови икономически стимули в подкрепа на бизнеса.
Новата власт отчете, че в страната се усеща плавен преход от затваряне на икономиката към възстановяване й. Данните са потвърдени от нивото на безработицата, което към момента е 5,65%. “Икономиката върви към възстановяване и възвръщане на оборотите. Това, което правим с колегите от Министерски съвет, е да подпомогнем и разработим допълнителни стимули, за да може българският бизнес да почувства една солидна подкрепа от държавата, за да осъществява своите нормални икономически активности”, уточни вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев.
Държавата развърза ръцете на банките
Министър на икономиката Kирил Петков пък добави, че правителството ще използва натрупания огромен ресурс в банките, за да подпомогне малките и средните предприятия. Това ще стане с гаранционна програма, която ще бъде в размер над 2,5 млрд. лв. По думите му е важно е да се вкарат нови оборотни средства в малкия и среден бизнес в страната. “Нямаме актуализиран бюджет, заради което решихме да въведем помощи през инструменти, в които участва и държавата, и частен капитал. Ето защо обявяваме гаранционна програма в размер над 2,5 млрд. лева за българската икономиката. Тя ще покрива 50% от риска на банките и 80% от индивидуалните им позиции. Кредитите за малкия и среден бизнес няма да имат нужда от обезпечаване”, каза още Петков. Предвидено е от отпускането на средства да отнема десет дни. „Ако имате документ, че сте оперирали през последните 3 години, може да вземете до 70% от своите приходи през 2019 или 2020 г. Няма да има обезпечение за кредити за 7-годишен период.
Що се отнася до Българската банка за развитие Петков заяви, че ако бяха дадени още два заема по 150 млн. лв., то в момента тя нямаше как да участва в тази програма. “Надявам се оттук нататък ББР да участва само в подобни начинания”, каза още той.
Служебният кабинет подготвя актуализация на бюджета
“Идеята е да се направи програма за възстановяване на българския бизнес с палитра от мерки”, каза служебният министър на финансите Асен Василев. Той допълни, че това се прави в случай, че има нова вълна на COVID през есента и зимата. Той заяви, че се подготвя актуализация на бюджета, при която текущият дефицит ще бъде запазен, а разходните пера ще се преструктурират.
“Ако фирмите работят и се възстановят, ще има повече пари в бюджета за всички нас и ще може тези мерки за подкрепа да вървят, без да натоварваме с дългове нашите деца”, допълни Василев.
Актуализацията ще бъде внесена за разглеждане в момента, в който има бюджет. Министърът посочи, че държавата не произвежда пари, а само взима от едни фирми и граждани, за да даде на други така, че да има ефективна икономика.
“Това което може би не стана ясно за всички е, че от тези кредити ще могат да се възползват и самоосигуряващите се лица. Този кредитен инструмент е насочен и към тях, а те досега не бяха активно подпомагани с мерките”, обясни още Гълъб Донев.
По-рано днес от Българската асоциация на заведенията алармираха, че малкият и среден бизнес продължава да чака компенсациите за месеците март и април по програма “Подкрепа чрез оборотен капитал за МСП, засегнати от временните противоепидемични мерки”. Става дума за средства, които са договорени още през октомври 2020 г. и с одобрена програма са изпратени в Националната агенция за приходите. Според тях по програмата тече ревизия, но до кога ще продължи и ще тръгне ли отново подкрепата за бизнеса, не знаят.