Мотористи в Благоевград и Кюстендил срещу скъпата полица по „Гражданска отговорност“

Има предупреждение, че мотористи ще блокират учъстъци от главен път Е-79. Обявен е протест заради драстично помишената цена на "Гражданска отговорност", заявиха организаторите. Голяма част от излизащите на пътя към 18.00 часа днес, са от района на областите Благоевград и Кюстендил. Недоволните настояват за справедлив налог, искат застрахователите и институциите прекратят този финансов натиск. Има жалба, адресирана до премиера Румен Радев. Сезирани са депутатите, омбудсмана и председателя на НС.
Мотористите предлагат въвеждане на сезонни и краткосрочни застраховки. В момента застрахователите предлагат твърде ограничени възможности за разсрочено плащане. Протестиращите искат отчитане на реалния рисков профил на всеки отделен водач. Трябва да се вземе предвид и реалният годишен пробег на машините. Протестът има изцяло граждански характер и няма политически цели. Институциите вече реагираха на напрежението сред гражданите. Комисията за финансов надзор и омбудсманът обявиха готовност за законодателни промени. Тези промени трябва да регулират застраховките, специално за категорията на мотоциклетите. В дебата се включва и въпросът за въвеждането на системата „Бонус-малус“.






