Москва: Камионът бомба за Кримския мост е тръгнал от България
Вече установихме маршрута на камиона, в който е станала експлозията на Кримския мост - това са България, Грузия, Армения, Северна Осетия, Краснодарски край.
Това е заявил ръководителят на Следствения комитет Александър Бастрикин след среща с президента Владимир Путин в Санкт Петербург.
Според него експлозията, станала в събота сутринта, "със сигурност има терористичен характер".
"Освен това бяха идентифицирани превозвачи, лица, участвали в организацията на движението. С помощта на Федералната служба за сигурност (ФСБ) беше възможно да се идентифицират заподозрени сред онези, които биха могли да подготвят терористична атака", допълва още Бастрикин.
Полицията е установила, че камионът, за който се предплага, че е предизвикал взрива е собственост на Самир Юсубов, който обаче твърди, че не го е управлявал в момента на взрива. Камионът само се водел на негово име, но с него работил чичо му, а самият Юсубов в момента е извън Русия.
В дома на близките му, който се намира някъде в Краснодарския край в Южна Русия се извършва обиск. Юсубов обяви пред канала в "Телеграм" Baza, че няма нищо общо с взрива.
Взривът на Кримския мост е организиран от украинските специални служби. Това е заявил днес президентът на Русия Владимир Путин, твърди БТА, цитирайки ТАСС.
Той дори е нарекъл станалото "атентат". Бастрикин потвърди тази теза и добави, че за подготовката на атентата на украинските специални служби са помогнали граждани на Русия и чужди държави.
"Няма съмнение. Това е акт на тероризъм, целящ да бъде разрушена изключително важна инфраструктура на Руската федерация", каза Путин. Това е първото му публично изявление след вчерашната експлозия, която разруши част от моста, свързващ Крим с руската транспортна мрежа.
Според „Московски комсомолец“ е възможно камионът да е бил „зареден с бомба“ в автосервиз. Авторите на МК разглеждат две хипотези относно това кога адската машина се е оказала в камиона.
Едната е, че това е станало преди натоварването на стоката, която шофьорът Махир Юсубов е трябвало да откара до Симферопол.
Втората версия – самата стока е била „минирана“. След внимателен анализ на руските служби на потребителските данни в системата за навигация, в системата за поръчка на стоки и в търсачките на приложенията за навигация е установено, че преди пътуването на 6 октомври шофьорът многократно е проверявал един и същ маршрут в покрайнините на Белореченск – преди Краснодар на около 340 километра от Кримския мост.
Според координатите, които е въвеждал, там се намира автосервиз.
Логично е преди пътуване шофьорът да провери машината, но според разследващите има едно голямо НО. На пешеходно разстояние от сервиза има химически завод за торове, където има селитра и всякакви други компоненти, от които могат да се възползват украинските служби. Така се ражда версията за това, че камионът може да е зареден в автосервиза. Втората е – че е натоварен „зареден“ товар.
Мощният взрив, за който руските власти твърдят, че се дължи на зареден с експлозиви камион, повреди съоръжението, което бе открито през 2018 г. и през последните месеци служеше за снабдяване на руската армия във войната срещу Украйна. При инцидента загинаха трима, а до сега Русия се въздържаше да обвини Украйна за атаката. Киев не е поел отговорност за взрива.
Във връзка с извънредното положение ръководителят на Следствения комитет каза още: "Дадени са съответните указания за провеждане на оперативно-издирвателни дейности на органите на ФСБ, Министерството на вътрешните работи на Русия". По експлозията на Кримския мост е образувано наказателно дело по член "Тероризъм".
Припомняме, че ден по-рано Путин подписа указ, с който прехвърли охраната на Кримския мост на Федералната служба за сигурност (ФСБ).
"Да се възложи на Федералната служба за сигурност на Руската федерация правомощието да организира и координира мерките за защита на транспортния преход през Керченския проток, енергийния мост на електропреносната мрежа Руска федерация-Кримски полуостров и главния газопровод Краснодарски край-Крим по време на експлоатацията им", се казва в документа, публикуван на сайта на Кремъл.
Според публични данни преди това голяма руска извънведомствена агенция за сигурност е осигурявала охраната на моста.
През 2014 г. Русия анексира Крим и свърза полуострова със своята територия, като построи Керченския мост между 2015 и 2018 г.
Мостът струва на Русия около 3,6 милиарда долара. Той се намира между руския Краснодарски край и Крим и е изграден върху 595 пътни и железопътни подпори. Има четирилентов път (по две ленти във всяка посока) и железопътна линия. Капацитетът му е 40 000 превозни средства и 47 двойки влакове на ден. Мостът е дълъг 19 км и се смята за най-дългият в Европа.
Инженерите твърдят, че Керченският мост е устойчив на земетресения с магнитуд 9 и може да се използва поне 100 години.
Мостът, официално открит от Путин през 2018 г., е от стратегическо значение за Русия, тъй като осигурява пътни връзки с Крим.
Русия ефективно използва Кримския полуостров за придвижване на жива сила и оръжия от началото на войната с Украйна на 24 февруари, което показва логистичното значение на моста. По Керченския мост се доставят с железопътен транспорт горивата и военното оборудване, необходими в бойните действия, до фронтовете с Украйна.Епицентър.бг