Младите хора са нещастни-това е проблем, който тревожи учените
На мнозина от нас са казвали, че гимназиалните години са били най-хубавите дни в живота ни. Но според нов работен документ на професора от университета Дартмут Дейвид Бланшфлауър и колегите му това вече не е така - и предишната неизбежна „U-образна крива“ на благосъстоянието сега е по-скоро борба нагоре към щастието.
„Съществува литература с поне 600 публикувани статии, които показват, че щастието има U-образна форма във възрастта и, обратно, че нещастието има "гърбица" във възрастта. В различни набори от данни и мерки констатацията за ниската степен на щастие в средата на живота се повтаря постоянно“, пише Бланшфлауър миналия месец в статия относно резултатите.
„Но вече не. Сега младите възрастни (средно) са най-малко щастливите хора. Нещастието сега намалява с възрастта, а щастието се увеличава с възрастта - и тази промяна изглежда е започнала около 2017 г. Хората в преклонна възраст са по-щастливи от младите“, продължава той.
Трудно е да се преувеличи колко универсална е U-образната крива на щастието. Тя бе доказана в почти всяко тествано човешко общество - от напреднали и богати страни до развиващи се държави; наблюдаваше се в англоговорящия и неанглоговорящия свят; на места с висока и ниска продължителност на живота, високи и ниски нива на демокрация, независимо от средните доходи, БВП или съотношението на Джини.
Моделът на U-образната форма е толкова фундаментален, че дори не е необходимо да се ограничавате до човешките общества, за да го видите - тенденцията е наблюдавана дори при популациите на човекоподобните маймуни. Оказва се, че това е неизбежна част от това да бъдеш не просто човек, а хоминин: да бъдем предопределени, изглежда по биология, да бъдем щастливи, когато сме млади и стари, и най-мрачни по средата.
Досега.
Благодарение на безпрецедентния спад в благосъстоянието на младите хора U-образната крива на щастието вече е по-близо до права линия, като удовлетворението от живота е най-високо в края и най-ниско в началото на зрелостта.
„Това ни шокира. Изведнъж започнахме да наблюдаваме нещо, което се случва, а именно бърз спад в благосъстоянието на младите хора - особено при младите жени, но тенденциите при младите мъже са същите“, казва Бланшфлауър в лекция, посветена на неговите открития по-рано тази година.
„Имаше промени в данните, които наистина не бяхме виждали преди“, добави той.
Днес, обяснява той, приблизително една от всеки девет млади жени в Америка съобщава, че всеки ден от живота им е лош за психичното здраве. При младите мъже този показател е по-нисък, но все още е много тревожен - приблизително един на 14. Екипът установява огромно увеличение на броя на младите хора, които посещават служби за психично здраве, хоспитализирани са заради самонараняване и дори правят опити за самоубийство.
И макар че явлението е забелязано за пръв път в данни от САЩ, последвалите проучвания на Бланшфлауър и колегите му показват, че проблемът е много по-широко разпространен, отколкото само в една страна. Всъщност досега тази нова негативна връзка е установена в повече от 80 страни по света - от Австралия до Зимбабве.
И така, какво се крие зад глобалния спад на младежкото щастие? Ето какво е най-важното: не знаем.
Никой от лесните отговори не изглежда подходящ. Промяната „не е причинена от COVID-19“, подчертава Бланшфлауър; „COVID просто удължава тенденциите, започнали през 2011 г.“ Вероятно не е и от пазара на труда, тъй като благосъстоянието на младите хора изглежда започва да намалява точно по времето, когато пазарът на труда се активизира.
„Това, от което се нуждаете тук, е нещо, което започва около 2014 г., има глобален характер и се отразява непропорционално на младите - особено на младите жени. Всеки, който предложи обяснение, трябва да има нещо, което да отговаря на това“, казва Бланшфлауър.
„Освен мобилни телефони, нямам нищо друго“, заключи той.
Източник: iflscience