Младен Маринов: Над 24 000 са карантинираните в България
Три са основните начини за установяване на болните от коронавирус. Най-надеждна и достоверна е PCR диагностиката. Тя обаче е по-скъпа, защото изисква апаратура и специално обучен персонал. Това обясни на извънреден брифинг ръководителят на Оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски.
В България могат да се правят около 1000-1200 дневно. Около 30 000 теста месечно. Като цени това е около 930 000 лева на месец, поясни ген. Мутафчийски.
Вторият начин е с флуоресцентен имунохроматографски метод. Резултатът става за около 5 минути.
„Тези тестове ще дадат възможност да се популяризират масово, предвиждаме да се правят до 20 000 дневно. На месечна база това са около 300 000 теста, което е около 10 милиона месечно”, заяви Мутафчийски.
На трето място са бързите тестове. Това се предвижда да бъде правено в широки граници – до 40 000 на ден, което е около 10 000 милиона на месец.
И трите вида тестове са важн. Първият, защото той е с най-достоверни резултати, вторият открива новозаболели и става много по-бързо. Третият вид ще се правят след втората половина на епидемията, защото ще покажат колко човека са придобили имунитет и могат да работят спокойно.
Тестовете ще се правят на рискови групи от работещи в момента. Във втория етап тестовете са доста по-евтини, но пък са по-масови.
„Над 24 000 българи са под карантина. КПП-тата в началото създадоха много проблеми, но след промяната на заповедта на Ананиев нещата се промениха”, заяви вътрешният министър Младен Маринов. „Основни проблеми на подходите от Перник към София – правим всичко възможно, така че чакането да е минимално. Мерките са строги и такива трябва да бъдат, за да издържим до края. Моля гражданите за разбиране. И благодаря на всички служители на МВР. Направили сме така, че да им се раздава храна и топли напитки по време на дежурствата. По-натоварените смени са направени по 6 часа”, обясни вътрешният министър.