МИТЪТ ЗА БЕДНИЯ БЪЛГАРИН: Хотелите у нас се пръскат по шевовете

10 Декември 2025 | 16:25
5 коментара
Общество
България
МИТЪТ ЗА БЕДНИЯ БЪЛГАРИН: Хотелите у нас се пръскат по шевовете

Огромен наплив по хотелите отчитат от НСИ и браншовите организации за октомври - първата ваканция на учениците за новата година. Оказва се, че макар нощувките със закуски вече да гонят 500 евро за четиричленно семейство, огромните тарифи не са пречка пред фамилиите да отделят сумите за почивки.

През октомври 2025 г. в България са функционирали 2 297 обекта с 10 или повече легла – хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване, разполагащи с общо 72,5 хиляди стаи и 155 хиляди легла.

Спрямо същия месец на предходната година броят на местата за настаняване нараства с 2,7%, а легловата база – с 4,4%, сочат най-новите данни на Националния статистически институт (НСИ).

Общият брой на реализираните нощувки достига 1,174 млн., което е ръст от 8,7% на годишна база. Българите са осъществили 746,9 хиляди нощувки, а чуждите – 427,7 хиляди.

В обектите с 4 и 5 звезди са реализирани 75% от нощувките на чужденци и 45,5% от тези на българските граждани.

В тризвездните места за настаняване са отчетени 15,6% от нощувките на чужди и 26,1% на български туристи, докато в обектите с 1 и 2 звезди делът е съответно 9,4% и 28,4%.

Броят на пренощувалите лица нараства с 11,1% спрямо октомври 2024 г. и достига 568 хиляди. Увеличение се отчита както сред чуждите граждани – с 20,1%, така и сред българските – със 7,3%. Пренощувалите българи са 385,5 хиляди със средно 1.9 нощувки, а чуждите граждани – 182,5 хиляди със средно 2,3 нощувки. Сред тях 75,4% са избрали места за настаняване с 4 и 5 звезди.
 
Общата заетост на леглата е 24,7%, като се повишава с 0,2 процентни пункта на годишна база.

Най-висока е заетостта в обектите с 4 и 5 звезди – 29%,

следвана от тези с 3 звезди – 25,7%, и от местата с 1 и 2 звезди – 17,2%.

Приходите от нощувки регистрират ръст от 16,1% спрямо октомври миналата година и достигат 113,3 млн. лв., от които 65 млн. лв. са от български граждани, а 48,3 млн. лв. – от чужди.

Добавени коментари

Fem публикува:
11 Декември 2025 | 16:06
Лекарите бяха убедени, че операцията е незаменима, но след завършване на курса зрението ми се възстанови. Съветвам всички да опитат това лекарство, но не можах да го намеря в аптеките, купих го тук:---- https://ieej.lv/ocuvit
Емилчо публикува:
10 Декември 2025 | 18:30
Да 112 много си прав. Това е бананови република. 5 процента са свръх богати, останалите оцеляваме.
Емилчо публикува:
10 Декември 2025 | 18:27
Да, Ганчо никак не е беден но от 6 000 000 общо население заедно с децата и пенсионерите около 200 000 - 300 000 са свръх богати, а останалите оцелява ме със заплати от 1 500 до 2 000 лева
911 публикува:
10 Декември 2025 | 18:13
Точно така, 100 000 да речем живеят другите оцеляват просто.
112 публикува:
10 Декември 2025 | 16:56
От пет милиона население сто хиляди живеят добре и могат да си позволят тези огромни разходи ,които за обикновенния човек който получава между 1500 и 2000лв.заплата това са непосилни разходи .

Добавете Вашия коментар

TOP