Митовете около дистанционната работа
Митовете около дистанционната работа
Да работиш сам за себе си – кое звучи по-добре от това?
Работата на свободна практика обаче е свързана с редица неразбирания, които трайно са се установили в общественото мнение.
В този материал ще се опитаме да развенчаем някои от тях.
Да работиш за себе си е нужно само компютър и връзка с Интернет
Редица дейности, които могат да се практикуват дистанционно изискват много повече от само компютър и Интернет.
Дори ако се спрем само на тях – в редица случаи е нужен персонален компютър и характеристики, които са на най-високо ниво (което оскъпява нещата). И връзка с Интернет – поне от два независими източници, за да се гарантира работата при всякакви условия.
Може да са нужни още множество монитори, стойки за тях. Както и друга периферия. Да не споменаваме ергономичен стол, бюро. И помещение, което да е подходящо за продължителна работа.
Редица дейности, които могат да се изпълняват онлайн или офлайн изискват специализиран софтуер, който в много случаи може да се окаже много скъп.
Да не забравяме и нормативните изисквания, които понякога изискват сключването на застраховки (като тези на регистрираните финансови одитори), както и отчитането на дейността.
След като почнеш да работиш за себе си – всички постъпления са за теб
Както блогът за печелене на пари в Интернет „Пасивен доход” неведнъж е посочвал в свои материали – има редица разходи, които повечето хора не знаят, че съпътстват фрийлансъра.
Повечето сайтове за дистанционна работа взимат комисионна за всеки сключен за чрез тях проект, която варира. И понякога стига до 20 процента! Освен това – може да има такси по поддръжката на профилите в тези специализирани сайтове.
Друг разход, който мнозина забравят са банковите такси или таксите на финтех сайтовете за разплащане. Може би на някои ще му се стори дребнаво споменаването на тях. Но нека си представим следния сценарий. Изпълнили сте дизайн на лого във сайта Файвър, на стойност 100 лв. Файвър ще вземе 20 лв. Вие – 80 лв. За да прехвърлите тази сума ще Ви струва 2 лв. Остава 78 лв. И това е без да сте платили никакви данъци!
Като казваме данъци – трябва да се отчетат и тях. От 10 до 15 процента.
Няма даже въобще да отваряме дума и за осигуровки.
Дистанционната работа е спокойна
Дистанционната работа може да е много натоварваща и динамична. Защото грижейки са финансите си – Вие ще стресирани да спазвате срокове. Както и да се съобразявате с изискванията на клиентите.
Ако нямате няколко по-големи клиенти, които периодично да Ви предоставят работа – то Вие може да прекарвате по-голямата част от времето търсейки поредния нов проект, отколкото в работа.
Нещата обаче не могат да Ви оставят така. Всички технологии се развиват постоянно.
Да кажем, че сте SEO експерт. Търсачките се обновяват постоянно. И Вие трябва да отделяте и време, за да сте в крак с промените.
Всеки, който е работил онлайн знае, че рано или късно ще се сблъска и с по-трудни клиенти. Които, ако избегнем думата „капризни” – ще изискват максимума. Давайки възможно колкото се може повече по-малко.
Защото освен Вас – съществува и конкуренция. Да кажем, че пишете статии на на английски.
За същата работа ще кандидатстват десетки други хора – от Непал, от Нигерия, от Филипините, от Индия, Бангладеш и Пакистан. Светът е глобален.
Те могат да предложат по-ниски тарифи. И могат да имат профили с повече отзиви (къде истински, къде фалшиви).
И като нищо може да получите напълно незаслужено негативен отзив (като част от кампания за очерняне).
А недоволните клиенти пропъждат десетки други такива. Доволните – довеждат само единици.
Финални мисли
Дистанционната работа може да е доста доходоносна. Но не е схема за бързо забогатяване. Изисква се влагането на средства, полагането на усилие, както и непрекъснато усъвършенстване.