“Мирише” ли фейсбук?
"Най-голямото предимство на фейсбук е, че тук хората не миришат", шегува се Иво Сиромахов, а под поста му се появяват “миризливи” коментари, от които лъха на злоба, отвращение и жлъч. Но това е глобалната социална мрежа фейсбук - в нея всеки иска да се представи като умен, забавен и и щастлив човек, пише вестник "ШОУ".
Публикуването на снимки на маси, отрупани с ястия, още е на мода. Както и на лакирани крака и ръце. На глави, двойка глави и пейзажи от пътувания. Фейсбук провокира човешкото его да даде “най-доброто” от себе си и да се “храни”, като се натрапва по всякакъв начин. Мярката на приличието твърде често е премината и ставаме свидетели на идиотски снимки, повтарящи се снимки, снимки от детството, от училище, от сватбения ден и пр. Състоянията на духа, които измислиха във фейсбук, също са уникални: “Тя се чувства благословена/щастлива/ отпочинала/ красива”, в компанията на някой, който често го няма на снимката?!? Дали става дума за срамежлив любовник, или за женен мъж, който не иска да го зяпат в профила й, не става ясно, но човекът го няма в кадър!.. Марк Зукърбърг, който се чуди какви нови "екстри" да вкара във фейсбук, може да помисли и за други състояния на духа, като: по-често срещаните за хора от нашите ширини: “чувствам се тъпо,
мързи ме да дишам
още малко и ще си направя сепуко, няма да кажа как се чувствам, разкарайте се - добре съм, не съм добре, но мърдам, горе-долу, долу-горе, зле съм, но ще се оправя” и др. подобни. Необятни възможности дава фейсбук за човешка изява. Особено “секси” са цитатите от известни личности. Супер яко е да цитираш Оскар Уайлд /без да си го чел, разбира се/, за да се направиш на умен пред приятелите. Или да напишеш нещо от банкера Атанас Буров, без да си имаш хал хабер кой е. Важното е, че си намерил умен цитат. Пльосваш го на стената си и чакаш коментари и лайкове.
© Shutterstock
Битката за лайкове
взе грандиозни размери във фейсбук и се превърна в мания за безделници. Не само откровени “кифли” се борят за тях, но и обикновени хора, които искат да бъдат забелязани и “харесани”. Повече на брой лайкове те карат да се чувстваш значим. Нищо, че са за...откраднат цитат. Става ти хубаво и пак пишеш, че си “благословен/а/,щастлив/а/, удовлетворен/а/” и пр. Лошите новини като тази за момчето, което не дочака бала си, също се “лайква” съболезнователно.
И знаете ли, понякога тези неща будят откровено отвращение. Фейсбук не е реалният живот. В неговото пространство цари измамата, а тя може да бъде не по-малко опасна от действителността. Затова и преходът от примамливата виртуална реалност, към истинския живот, е толкова болезнен за някои!..Боли, дори без да “мирише”!..
Иво ЮГОВ