Минка Салагьорова, зам.-кмет: Оставихме институциите да свършат работата си, а след това да представим пред обществеността ситуацията в община Петрич
Оставихме институциите да свършат работата си, а след това да представим пред обществеността ситуацията в Община Петрич. Това каза на пресконференция Минка Салагьорова, заместник-кмет по строителството в Община Петрич, предаде репортер на Pirinsko.com.
„Дълго време бяхме обвинявани, че не споменаваме факти за състоянието, което заварихме в Сектор „Строителство“ в началото на нашата работа. Истината е, че ние оставихме спокойно институциите, които имат квалификацията и правомощията да правят проверки за подобни дейности, да свършат своята работа, за да можем да представим пред обществеността не субективно мнение, а документално доказани факти, установени от Агенцията за държавна финансова инспекция“, каза Салагьорова.
В началото тя започна с представяне на информация за малките договори, които са за пряко договаряне.
„Оказа се, че голям процент от тях са сключвани без да има предварително одобрена количествено-стойностна сметка. Често техниците са разписвали актовете за приемане на строителна работа на базата на устна заповед от своето ръководство. Голям процент от тези договори са сключвани със строители, които не са регистрирани в Камарата на строителите. Приемани са работи, които не отговарят на нормативните изисквания. Няма и единен регистър за тези договори“, каза още Салагьорова.
Според Салагьорова, вече е въведен единен регистър за всички договори, като всеки от тях се придружава с необходимите документи, както и с количествено- стойностни сметки.
„Факт е и голям брой фактури, които са подписвани от некомпетентни и неоправомощени лица. Сега е въведен ред на начина на отчитане на строителните работи“, каза Салагьорова.
По думите й, са направени проверки на минералната вода в местността „Рупите“.
“Оказа се, че над 15 години при условията на безстопанственост имот, който е общинска собственост се е използвал без решение на ОбС , без договор за наем и без да се плати наем на Община Петрич. Не са плащани такси за ползване на минералната вода. Едва в края на миналата година започна плащането на тези такси, а да не споменавам и за незаконното строителство. Предприехме действия да вкараме в ред нещата по отношение на ползването на общинския имот и по установяване статута на строителството в имота“, коментира Салагьорова.
Тя коментира още, че е забавена процедура за възлагане на доклади за енергийна ефективност на блоковете, като подчерта, че ако сроковете били спазени, ще трябвало общината да получи докладите юни месец.
По думите й, приключена процедурата в най- кратки срокове, като е подпомогнат изпълнителя. За два от блоковете, за които има работни проекти ще бъде обявена процедура за строителство, а за останалите процедура за инженеринг, което включва проектиране и строителство в седем обособени позиции.
Салагьорова заяви, че по „Зелена градска среда“, вчера е бил крайният срок за коригиране на документацията по проекта пред МРРБ. “Срещнахме доста трудности, като липсваха много отчетни документи, а някои от тях са дори сгрешени. В повечето актове за приемане на строителните работи има аритметични грешки, които ние към настоящия момент няма как да коригираме, по простата причина, че тези документи са представени в минало време и по тях е плащано, т.е. за този проект ние можем да очакваме бъдещи финансови санкции“, допълни Салагьорова.
Според нея, процедурата за обществена поръчка на Спортната зала не е изпълнена съгласно изискванията на закона.
„Избран е изпълнител, който не е отговарял на предварително обявените условия. Финансовите санкции при такива нарушения са за цялата стойност на обществената поръчка, а това са над 3 милиона лева. Залата е в гаранция, а вече има установени дефекти, които по наши изчисления са за около 53 000 лева. Станалите скандално известни проекти с 200 години гаранция, а именно канализацията в селата Михнево и Габрене са с по 200 000 лева финансови санкции“, каза още Салагьорова и допълни, че има много жалби по изпълнението на тези проекти , като се започне от твърдението, че не са изпълнени, но са разплатени видове работи и се стигне до жалбите за некачествено изпълнение. По проектът за Самуиловата крепост има платени европейски средства, като например асансьори, които в момента не работят. Там също имаме наложени финансови санкции.
“Наложени са финансови санкции по проекта за техническа помощ, по който има подготвени 14 проекта , които са послужили на общината при кандидатстване по „Региони в растеж“. Проверката ни установи, че тези проекти са неадекватни, в тях има заложени дейности, които не са допустими по тази програма и се налага тяхното преработване. Най- фрапиращо е случващото се с еко пътеката за Рупите. Там имаме наложена финансова санкция от близо 100 000 лева, тъй като са разплатени строителни работи, без да са изпълнени на място“, каза Слагьорова.
Тя допълни, че всичко това е установено от МРРБ . Общината е имала възможност да направи иск към фирмата за възстановяване на тези средства, но този момент е пропуснат.
„Завършихме два обекта за канализацията в село Кулата и водоснабдяването на Карналово. В Карналово имаше несъответствие в проекта с действителната ситуация, непоискани становища и съгласувателни документи. За да бъде спасен проект, а ВиК вложи собствени средства. Завършека на проекта за пречиствателна станция е с искане от страна на програма „Околна среда“ да възстановим преведения аванс от 1 150 000 лева , а за сметка на общински бюджет да остане плащането за управление и реклама на този проект. В момента подготвяме кандидатстването ни по програма „Развитие на селските райони“, като приоритет ще са общинските пътища и улиците в селата.“, допълни още Слагьорова.